guz piersi 1,1 cm co dalej

napisał/a: moherowa666 2013-03-20 21:16
Witam
Jestem tu nowa jeżeli to zły dział proszę moderatora o przekierowanie na właściwy "tor"
przejrzałam inne wątki o guzach piersi ale te przypadki często traktowane są indywidualnie
Na własną rękę zrobiłam badanie USG piersi.
Mam wynik - natomiast nie potrafię go zinterpretować
Proszę o pomoc w pokierowaniu co dalej z takim przypadkiem zrobić

Kobieta lat 30
W rodzinie : matka matki guzki różnej wielkości w obu piersiach, 1 pierś po masektomii

"W lewej piersi na godzinie 1 dobrze konturowany guz hipoechogenny w osi dlugiej 1,1 cm
Przepływ w guzie w dopplerze kodowanym kolorem mierny
W obu piersiach drobne struktury płynowe - torbiele
Zmian o charakterze guzu ani wtórnych cech procesu naciekowego w zakresie piersi badaniem nie stwierdzono
Piersi o dość bogatym utkaniu gruczołowym z rozproszonymi zmianami dysplastycznymi
Perfuzja - prawidłowa, symetryczna
doły pachowe, okolice nad i podobojczykowe bez powiększonych węzłów chłonnych
tu mammae sin - fibroadenoma"

Gdzie mam się udać z obrazem USG : jakaś poradnia onkologiczna ?? Czy może ktoś się zna i mógłby mnie trochę pokierować co znaczy takie rozpoznanie ? czy to groźna sprawa ????
Z góry serdecznie wszystkim dziękuje
napisał/a: piotrosiama 2013-03-20 21:24
Moim zdaniem to najlepiej do jakiegoś ośrodka/centrum onkologicznego. Jeśli mogę spytać - jesteś z W-wy ?
napisał/a: moherowa666 2013-03-20 21:34
tak właśnie poszukam czegoś u siebie - Trójmiasto
napisał/a: piotrosiama 2013-03-20 22:11
Poczekaj moja droga jak do tego opisu odniesie się Vieri.
Pewnie to żadna złośliwa zmiana ,choć ja w podobnym przypadku do Twojego udałam się na konsultację właśnie do onkologa i na szczęście nie było to nic złego.
napisał/a: moherowa666 2013-03-20 22:31
dziękuje Ci serdecznie !
Zdaję sobie sprawę, ze bez biopsji czy konsultacji z lekarzem trudno cokolwiek powiedzieć
Chodzi mi bardziej o "oswojenie chorych myśli" - jak człowiek czegoś nie rozumie - to zaczyna działać wyobraźnia
Może ktoś miał podobne rozpoznanie na obrazie USG i podpowie mi coś więcej

Zastanawiają mnie te pojęcia po łacinie czy wyrazy typu hipoechogenny, zmiany dysplastyczne, czy guz 1,1 cm klasyfikuje się do wycięcia czy jedynie do obserwacji - może ma ktoś jakieś doświadczenia w tym zakresie.
Każda informacja bylaby pomocna :))
napisał/a: weiner 2013-03-21 07:31
tu mammae sin - fibroadenoma
lewy sutek - włókniakogruczolak
napisał/a: weiner 2013-03-21 14:46
Niestety, wcześniej nie miałem czasu dopisać coś więcej a opcja edytuj mi nie działa więc przepraszam za pisanie posta pod postem ;)
Dysplazja to pojęcie oznaczające zmiany przednowotworowe. Chodzi mniej więcej o to, że komórki zaczynają nabierać pewnych nieprawidłowości (np. w budowie, wyglądzie) w odniesieniu do komórek zdrowych, normalnych. Zmiany dysplastyczne mogą dać (choć nie muszą) początek zmianom neoplastycznym (zmianom nowotworowym). Co do włókniakogruczolaków - z tego co czytałem w większości przypadków lekarze zalecają ich usunięcie. Hipoechogenność odnośni się do obrazu badania: guzek jest jaśniejszy niż otaczające tkanki ze względu na hipoechogenność czyli ma mniejszą gęstość ultrasonograficzną niż tkanka z sąsiedztwa.
napisał/a: moherowa666 2013-03-22 17:51
dziękuje bardzo za odpowiedź. Umówiłam się do chirurga onkologicznego - wstępnie poinformowano mnie że ta zmiana klasyfikuje się do wycięcia - profilaktyka. O reszcie zadecyduj lekarz. Mam nadzieję, że nie okaże się to nic poważnego.
Dziękuje za informacje
pozdrawiam
napisał/a: moherowa666 2013-04-23 19:07
witam.
Jestem po wizycie u onkologa, który jedynie po badaniu palpacyjnym stwierdzil że na chwilę obecną guza nie ma potrzeby wycinać. Zlecił wykonanie USG za 2miesiące i wizytę u niego.dopiero na lipiec. Stwierdzil jedynie że jedna piers jest lekko większa od drugiej. Zwrocilam również uwagę na to że przed ostatnim okresem ta pierś z guzem mnie mocno bolała przez 1-2dni - pulsujacy ból co jakiś czas. Nie chce wkraczać w kompetencje lekarza ale myślałam że jednak zleci wycięcie guza. Czy sama obserwacja to nie za mało ??? Mam 30 lat staram się o dziecko i niepokoi mnie ten guz. Czy ktoś ma podobne doświadczenia lub potrafilby się wypowiedzieć w temacie profilaktyki guzow ?? czy moze biopsja cienkoiglowa wykonana na własną rękę rozwiala by moje niepewności ?? z góry dziękuje za wszelkie wypowiedzi