guz nerki lewej 42 mm

napisał/a: maras24 2010-04-18 10:50
Witam. Kilka dni temu podczas badania usg wykryto u mnie guza na nerce lewej. Nigdy nie było zadnych dolegliwości wskazujących na to że cos niepokojącego się dzieje. W czwartek 15.04 wykonano tomografie komputerową według której w opisie czytam " w obrebie środkowej i dolnej części nerki lewej obwodowo okrągły hypodensyjny obszar o śr 42 mm ulegający wzocnieniu od 38 do 70 HU po iv.kontraście-tu. " pozostałe narządy jamy brzusznej jak i węzły chłonne według opisów z TK są bez żadnych zmian zrobiłem równiez rtg płuc w którym tez wszystko jest w porządku. Badania krwi wszystkie w granicach normy. Czy na podstawie tego wyniku mozna jednoznacznie stwierdzić jaki to rodzaj guza?? Teraz czekam na wizyte u urologa. Prosze o jakieś wskazówki jak dalej postępować o jakie badania się starać?? Doadam że mam 30 lat i ogólnie czuje się dobrze.
napisał/a: Vieri 2010-04-18 12:11
Witam,

Niestety badania obrazowe nie są w stanie określić charakteru zmiany, do tego potrzebne jest badanie histopatologiczne materiału operacyjnego. W tym wypadku (ponieważ zmiana jest duża, ulega mocnemu wzmocnieniu kontrastowemu) wszystko wskazuje na proces neo. Konieczne może się okazać wykonanie radykalnego zabiegu - nefrektomii radykalnej wraz z limfadenektomią. Ostateczna decyzja należy jednak do urologa, który zadecyduje o ewentualnej operacji.

Pozdrawiam
napisał/a: maras24 2010-04-18 13:13
Vieri napisal(a):Witam,

Niestety badania obrazowe nie są w stanie określić charakteru zmiany, do tego potrzebne jest badanie histopatologiczne materiału operacyjnego. W tym wypadku (ponieważ zmiana jest duża, ulega mocnemu wzmocnieniu kontrastowemu) wszystko wskazuje na proces neo. Konieczne może się okazać wykonanie radykalnego zabiegu - nefrektomii radykalnej wraz z limfadenektomią. Ostateczna decyzja należy jednak do urologa, który zadecyduje o ewentualnej operacji.

Pozdrawiam

Prosiłbym o wytłumaczenie wytłuszczonych.
napisał/a: Vieri 2010-04-18 13:21
Witam,

Proces neo - proces nowotworowy.
Nefrektomia radykalna - całkowite usunięcie nerki wraz z nadnerczem i otaczającą torebką tłuszczową.
Limfadenektomia - usunięcie okolicznych węzłów chłonnych - ma znaczenie diagnostyczne, pozwala stwierdzić, czy doszło do rozsiewu.

Pozdrawiam
napisał/a: maras24 2010-04-18 18:42
Dziękuje za odpowiedź. Jutro mam wizyte u urologa zobaczymy co zadecyduje.
napisał/a: Vieri 2010-04-18 19:42
Witam,

Bardzo dobrze, że wszystko dzieje się tak szybko. W razie wszelkich wątpliwości proszę pytać, z pewnością ja lub inny użytkownik odpisze, miejmy nadzieję wyczerpująco! W razie nieścisłości, niezrozumiałych określeń również proszę to sygnalizować :)

Pozdrawiam
napisał/a: maras24 2010-05-20 16:54
Witam. Jak juz pisałem wczesniej miałem guza na nerce. 2 tygodnie temu wykonano u mnie zabieg nefrectomie radykalna. Dzisiaj odebrałem wynik badania histopatologicznego. Jako że wizyte u lekarza mam we wtorek prosze bardzo o wstępne przetłumaczenie wyniku:

Carcinoma chromophobum - ABC [M-8010/3]

Utkania nowotworu złosliwego nie stwierdza się - DEFGHJK [M-09450]

Lymphonodulus sine metastasibus - L

Nerka rozcieta dł 12 cm W jednym z biegunów kulisty guz śr 4 cm szarorózowy dochodzacy do torebki

A-cz.centralna guza
B-cz.podtorebkowa
C-cz. guza na granicy z utkaniem nerki
D-pozostałe utkanie nerki
E-ok. przymiedniczkowa
F-cz. przywnekowa
G-wnęka
H-cz. moczowodu
J-torebka nerki
K-ok. tk . tłuszczowa
L-tk. chłonna ok.szypuły nerkowej - 3 szare fr.


Z góry dziękuje za odczytanie tego wyniku i jakąs wstepna prognoze co dalej z tego moze wyniknąć.
napisał/a: Vieri 2010-05-20 20:54
Witam,

Świetnie! Sprawa przebiega bardzo szybko. W materiale operacyjnym znaleziono guza nowotworowego o utkaniu raka chromofobowego. Jakkolwiek rozpoznanie każdego nowotworu złośliwego jest diagnozą poważną tak w tym przypadku (tj, prawdopodobnie niskim stopniu zaawansowania klinicznego I (pT1N0M0) oraz rozpoznaniem utkania raka chromofobowego) rokowanie jest dobre. Konieczna jest teraz kontrola 3 razy do roku - USG jamy brzusznej, RTG klatki, pełna morfologia i biochemia. Leczenie uzupełniające nie ma sensu, mamy nadzieję, że do wznowy nigdy nie dojdzie.

Pozdrawiam
napisał/a: maras24 2010-05-23 12:34
Bardzo dziękuje za optymistyczną odpowiedź :) We wtorek bede po konsultacji ze swoim lekarzem więc pewnie napisze co on o tym myśli. Mam jeszcze takie pytania bardziej związane z całą rekonwalestencją. tzn odnośnie tego przez jaki czas nie mozna mi dźwigać po tym zabiegu jak to sie przekłada na powrót do pracy tzn przewidywana długośc zwolnienia L4? Czy z tego faktu że została mi usunieta nerka powinienem się starc o przyznanie grupy inwalidzkiej? Czy w ogóle się nalezy taka grupa bo wiem że są ludzie którzy rodzą sie juz z jedną nerką. I czy muszę teraz stosowac jakąs szczególną diete? Zdania na ten temat są rózne więc chciałbym poznac i tutaj opinie. Dziękuje i pozdrawiam :)
napisał/a: maras24 2010-05-30 11:28
Witam jak już pisałem wczesniej jestem po kontrolii zarówno w ośrodku operującym jak i instytucie onkologii w Gliwicach gdzie pani doktor w karcie konsultacyjnej napisała że : "biorąc pod uwage przeprowadzony zabieg chirurgiczny i wynik badania mikroskopowego leczenie nalezy uznać za wystarczające. W świetle obecnej wiedzy chory nie wymaga leczenia uzupełniajacego. Proponujemy stałem okresowe kontrole w ośrodku operującym" okazało się więc że w samą pore pozbyłem sie tego guza i teraz musze z optymizmem patrzec w przyszłośc że do żadnej wznowy nie dojdzie. Potwierdziły sie wczesniejsz słowa mojego lekarza że podejrzewa iż nie bedzie potrzebne dodatkowe leczenie w postaci chemii czy naświetlania jak i słowa Vieriego któremu dziękuje za wszystkie porady jakich mi tu udzielił. Najblizszą wizyte kontrolną mam w połowie czerwca. Do tego badania moczu i kreatyniny. Tydzień temu miałem usg i wszystko wyglada dobrze. Jeszcze raz dziękuje za wszystkie rady/opinie/podpowiedzi uzysakne od Vieri :) Pozdrawiam.
napisał/a: Vieri 2010-05-30 20:49
Witam,

Cieszę się, że lekarz z COI w Gliwicach potwierdził moje zalecenia. Kontrola w ośrodku operującym wg. zaleceń jak wyżej. O chorobie trzeba teraz zapomnieć, jedynym przypomnieniem niech będą okresowe badania kontrolne. Dużo zdrowia!

Pozdrawiam
napisał/a: skubiniak 2013-10-16 21:27
Vieri napisal(a):Witam,

Bardzo dobrze, że wszystko dzieje się tak szybko. W razie wszelkich wątpliwości proszę pytać, z pewnością ja lub inny użytkownik odpisze, miejmy nadzieję wyczerpująco! W razie nieścisłości, niezrozumiałych określeń również proszę to sygnalizować :)

Pozdrawiam


Witam
Jestem nowym użytkownikiem - piszę w imieniu ojca.
Podobnie jak "maras24" dostaliśmy dziś wypis z bloku operacyjnego.
niestety nic z tego nie jest zrozumiałe (łacina) a mamy czekać aż do piątku na konsultacje.
Czy mogę prosić chociaż o oględne tłumaczenie??? Bo czekanie wykańcza......
Cały opis poniżej:
"CARCINOMA CLAROCELLULARE RENIS G1 SEC. FUHRMAN [M-8312/3]
VASA HILI RENIS SINE LAESIONIBUS.
URETER SINE LAESIONIBUS [M-00100]
pT1

Nadesłano mat.operac. 550g. Nerka 280g, dł.10cm z moczow.dł 4cm, zniekształcona przez guz
śr. 6cm, na przekroju żółto-kremowy. Osobno nadnercze (6 wyc., 6bl.)"

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź ....