Guz na ścięgnie Achillesa

napisał/a: Corvax 2011-10-27 23:18
Witam
Wydaje mi się, że mój problem jest na styku reumatologii i ortopedii (i oby niczego więcej) ale działu reumatologia nie znalazłem. W razie czego prosze o przeniesienie wątku.

Dziś zauważyłem na ścięgnie Achillesa zgrubienie wielkości dużej czereśni. Znajduje się nad piętą i rozchodzi się na boki. Mniej więcej na wysokości ponad krawędzią, gdzie kończy się zazwyczaj but. Muszę to mieć o wielu miesięcy, bo od takiego czasu czuję ból, ale nigdy nie widziałem żadnej zmiany. Dziś przypadkowo zauważyłem.
Zmiana jest wrażliwa na dotyk, dość mocno boli. W dodatku rano po wstaniu z łóźka pierwsze kroki są bolesne. Tak jakby ścięgno musiało się "rozciągnąć". Potem przestaje boleć. Buty mnie nie urażają. W ciągu dnia nic się nie dzieje.

Co to może być?

Przy okazji z tą samą nogą wybieram się do reumatologa a potem ortopedy. Poradzil mi to specjalista od USG. Od jakiegoś czasu boli mnie jedno kolano jeśli siedzę dłużej ze zgiętą nogą. Polecono mi specjalistę USG specjalizujacym się w usg stawów. Nie pamiętam wszystkiego ale po badaniu okazało się, że mam tam podejrzenie łąkotki tarczowatej (cokolwiek to jest), trochę zbyt dużo płynu w kolanie oraz nadmierne przekrwienie ścięgna i parę innych chyba drobniejszych rzeczy. Lekarz stwierdził, że to nie jest wynikiem żadnego urazu. Raczej to skutek przeciążenia ale trudno stwierdzić. Powiedział, że w pierwszej chwili obraz wygląda na stan zapalny ale nim nie jest - to 'tylko' przekrwienie z przeciążenia. Tak czy inaczej boli od miesięcy. Drugie kolano lepsze lub nawet dobre.

Do tej pory podejrzewałem, ze moze to coś w stylu reumaroidalnego zapalenia stawów. Pisałem tu kiedyś o swoim podwyższonych próbach wątrobowych (konkretnie tylko ALT - mniej więcej dwukrotność normy). Dwóch gastrologów i hepatolog nie wiedzą skąd to. Dieta i wiele miesięcy na Heparegenie nic nie dały. Słyszałem, że to moze wynikać z zapalenia stawów. Dodatkowo zdarza mi się ból stawu pomiędzy 3. i 4. palecem dłoni, głównie zdarza się nagle przy zmianie biegów w samochodzie, obrocie kierownicy ale ostatnio przy pisaniu smsów. Wtedy boli tak, ze telefon praktycznie mi wypada z ręki.

Opisałem te rzeczy na wypadek, gdyby mogły być powiązane.
Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi. Tymczasem próbuję sie umowić do reumatologa.
napisał/a: ulna 2011-11-01 17:23
Podany opis może sugerować przewlekłe zapalenie pochewki ścięgna achillesa. Jeśli objawy nie są symetryczne tzn nie dotyczą obu kolan, czy obu stawów skokowych to nie skłaniałabym się w kierunku rzs, raczej jest to kwestia przypadku. Niemniej jednak do lekarza należy się udać