Guz na płucu

napisał/a: dawiddd111 2009-01-19 16:48
Przepraszam ze desperacko pisze na forum,nawet niewiem czy w dobrej dziedzinie lekarskie,ale jest to moja reakcja na wiadomosc.Moj brat wrocil po 2latach z Angli i Postanowil zatrudnic sie na kopalni,Niestety wyniki w medycynie pracy przekresliły wszystko.Na zdjeciu wykryto guza na plucach nawet niewiem jakiej wielkosci.Lekaz zlecił badanie tomograficzne i w zwiazku z tym mam pare pytan?
-Czy to musi byc nowotwor?
-Brat ma 24lata,czy ma szanse do pelnego zdrowia.Tylko te dwa pytania mnie interesuja.Za wypowiedzi bardzo bardzo dziekuje
napisał/a: Vieri 2009-01-19 18:04
Witaj,

-Czy to musi byc nowotwor?
Nie koniecznie, aczkolwiek ze zdjęcia można z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem określić czy jest to guz czy nie.

-Brat ma 24lata,czy ma szanse do pelnego zdrowia.
Jeśli jest to nowotwór to powrót do zdrowia zależy w głównej mierze od charakterystyki nowotworu. Jeśli jest to mały, pojedynczy guz niedrobnokomórkowy, bez przerzutów, to zabieg operacyjny i delikatna chemioterapia daje olbrzymią szansę powrotu do zdrowia. Sprawa komplikuje się jeśli jest kilka ognisk, występują przerzuty, guz nacieka inne narządy klatki piersiowej lub jest to tzw. rak drobnokomórkowy, który wyklucza leczenie operacyjne. Czekajcie na badania obrazowe, ewentualną biopsję zmiany i dajcie znać jak sprawa toczy się dalej!

Pozdrawiam i powodzenia!
napisał/a: dawiddd111 2009-01-19 18:55
Dziekuje bardzo za wypowiedz naprawde dziekuje i ze tak szybko pszyszła.Jak będa wyniki to napewno sie odezwe. :(
napisał/a: pleciarka 2009-02-02 17:56
Proszę o szybką odpowiedź.Mój dziadek ma 86 lat i zdiagnozowano u niego guz na płucu.Nie pali już 30 parę lat.Czy w tym wieku można jeszcze usunąć tego guza beż żadnych konsekwencji?
napisał/a: Vieri 2009-02-03 20:58
napisal(a):Proszę o szybką odpowiedź.Mój dziadek ma 86 lat i zdiagnozowano u niego guz na płucu.Nie pali już 30 parę lat.Czy w tym wieku można jeszcze usunąć tego guza beż żadnych konsekwencji?


Operacyjność guzów płuc zależy od stopnia zaawansowania i charakterystyki hist-pat. Więcej szczegółów potrzeba.
napisał/a: dawiddd111 2009-03-16 13:04
witam ponownie po dlugiej nieobecnosci mam 2pytania za odpwiedzi szczeze z serca dziekuje.
1czy operacja guza pluc dopiero moze potwierdzic czy to jest nowotwor zlosliwy? czy widomo to juz wczesniej? moje pytanie bieze sie z tad gdyz moj brat miał serie badan i caly czas wiem tylko tyle ze jest to guz pluca.wykonane badania to.(Tomografia klatki piersiowej,oraz potem calego ciala,badanie krwi,wydechu podajrze spirometria .
2czy operacja ma wplyw na dlugosc zycia?
hmmm tyle dziekuje za wszystkie wypowiedzi bo sa bardzo cenne.
napisał/a: Vieri 2009-03-16 14:20
Witaj,
napisal(a):1czy operacja guza pluc dopiero moze potwierdzic czy to jest nowotwor zlosliwy? czy widomo to juz wczesniej? moje pytanie bieze sie z tad gdyz moj brat miał serie badan i caly czas wiem tylko tyle ze jest to guz pluca.wykonane badania to.(Tomografia klatki piersiowej,oraz potem calego ciala,badanie krwi,wydechu podajrze spirometria .

I tak i nie. Dlaczego już odpowiadam. Pełne badanie hist-pat zapewnia tylko wycięcie całego guza i jego całkowite zbadanie. Są pośrednie metody takie jak na przykład biopsja w której pobiera się jedynie małą część guza i się ją bada. Zazwyczaj ma ona duże znaczenie diagnostyczne aczkolwiek może się zdarzyć, że nie zostanie pobrany materiał z guza, lub jest to guz mieszany. Tomografia (ogólnie badania obrazowe) nie mają znaczenia w ocenie złośliwości guza.
napisal(a):2czy operacja ma wplyw na dlugosc zycia?

Nie ma wpływu.

Pozdrawiam
napisał/a: dawiddd111 2009-03-20 17:22
Witam.Brat jest po operacjij jest bardzo słaby i zmieniony i widac ze bol jest duzy.W szpitalu prof ktory prowadzil operacje stwierdzil ze to nie nowotwor a przebyta gruzlica ktora organizm sam kiedys zwalczył.Naszczescie obyto sie bez tradycyjnego ciecia a w 85% wycieto guza (kurcze zapomnialem jak ten sprzet sie nazywa)ktorym to wycieli.Mam jeszcze dwa pytania i ponownie dziekuje za kazda odpowiedz.
wycieto kawalek 3cm pluca i po operacji powstał krwiak:
1)czy mozna zwalczyc go bez uzycia skalpela?czy ponownie bedzie brat operowany?
2)czy krwiaki zdarzaja sie czesto po operacjach?
napisał/a: Vieri 2009-03-20 21:55
Witaj,

napisal(a):Brat jest po operacjij jest bardzo słaby i zmieniony i widac ze bol jest duzy.

Każda operacja jest ingerencją w ciało człowieka, a szczególnie zabiegi na klatce mogą dać się we znaki. Niech brat bierze zalecone środki przeciwbólowe. Z każdym dniem będzie lepiej.
napisal(a):Naszczescie obyto sie bez tradycyjnego ciecia a w 85% wycieto guza (kurcze zapomnialem jak ten sprzet sie nazywa)ktorym to wycieli.

To bardzo dobrze, że udało się wykonać zabieg metodą minimalnie inwazyjną. Zapewne chodzi Ci o wideotorakoskop.
napisal(a):czy mozna zwalczyc go bez uzycia skalpela?czy ponownie bedzie brat operowany?

Standardowo bo zabiegach na płucach, na kilka dni po zabiegu zakłada się dren, którego zadaniem jest odbarczenie powstałej podczas zabiegu odmy i odprowadzanie wszystkich płynów gromadzących się w jamie opłucnowej. Jeśli brat nie ma założonego drenu (w co wątpię), krwiak może się wchłonąć lub rzeczywiście może być konieczna reoperacja (o czym brat był informowany przed zabiegiem).
napisal(a):2)czy krwiaki zdarzaja sie czesto po operacjach?

Zazwyczaj nie. Operacje wykonywane są bardzo szczegółowo i z zachowaniem wielkiej staranności. Czasami jednak może dojść do krwawień, które niekiedy wymagają ponownego leczenia chirurgicznego.

Pozdrawiam
napisał/a: banbino 2009-04-14 12:34
Witam , u mojego taty ( 48 lat , były górnik , palacz , jego ojciec zmarł na raka płuc ) wykryto guza na płucu , 9 mm . Do tej pory miał bronchoskopie i tomograf .
1. Moje pytanie czy na podstawie wymazów pobranych podczas bronchoskopii można stwierdzić rodzaj guza ? czy jest złośliwy ?
(Na chwile obecną lekarze nie podjęli decyzji o sposobie dalszego leczenia )
2. Czy lekarze mogę zadecydować o wycięciu guza jesli nie mają pewności czy jest złosliwy ?
3. Czy w przypadku tak małego guza wyniki biopsji bedą wiarygodne ?
napisał/a: Vieri 2009-04-15 20:17
Witaj,
napisal(a):1. Moje pytanie czy na podstawie wymazów pobranych podczas bronchoskopii można stwierdzić rodzaj guza ? czy jest złośliwy ?

Jeśli guz nacieka oskrzele i dzięki temu udało się pobrać jego wycinek to zdecydowanie tak. Jeśli jednak guz nie styka się z oskrzelem, a badanie "wymazu" z broncho nic nie wykazało to nie.
napisal(a):2. Czy lekarze mogę zadecydować o wycięciu guza jesli nie mają pewności czy jest złosliwy ?

Tak. Każda zmiana w płucu opisana jako cień okrągły, którego charakterystyki nie da się ustalić innymi metodami powinien zostać usunięty i zbadany,
napisal(a):3. Czy w przypadku tak małego guza wyniki biopsji bedą wiarygodne ?

Jeśli pobierze się materiał z guza to tak.

Pozdrawiam
napisał/a: nilif 2010-03-04 19:07
Witam!!! 31 grudnia zdiagnozowano mi zapalenie płuc. Lekarz rodzinny opierał sie na opisie radiologa, który był "delikatny". Uparłem się o skierowanie do pulmonologa i dostałem. Pulmonolog powiedział, że zapalenie jest bardzo duże. Leczenie trwało miesiąc. Na koniec skierował mnie na TK. I się zaczęło: PRZYŚCIENNA ZMIANA LITA NA GRANICY SEGMENTU 3 i 5 PO STRONIE PRAWEJ W LINII ŚRODKOWO OBOJCZYKOWEJ W PŁASZCZYŹNIE SKANU 32,5 mm/ 18,1 mm O ŚREDNIEJ GĘSTOŚCI 55,0 jH WZMACNIAJĄCA SIĘ DO OKOŁO 77,0 jH Z TOWARZYSZĄCYMI ZROSTAMI OPŁUCNEJ I OSIERDZIA. Pulmonolog skierował mnie do torakochirurga. Na wizytę u profesora czekałem miesiąc i już jestem po. Za 3 tygodnie bedę miał biopsję celem badania. Bardzo się boję wyniku i zabiegu. Niech mi ktoś napisze czy ten zabieg jest bolesny.

Proszę o wsparcie.

Paweł