Guz na nerce

napisał/a: Dziurawiec 2010-04-17 13:20
Wczoraj podczas badania USG urolog wykrył guza na nerce.
Dzisiaj kiedy ochłonąłem, zaczęło mnie nurtować masę pytań, czy jest to guz, cz jakiś torbiel?
Jakie teraz badania powinienem zrobić?
Do jakich możliwych specjalistów mogę się udać?
napisał/a: Vieri 2010-04-17 16:41
Witam,

W tym momencie jest czas na wizytę u urologa. Z niezbędnych badań należy wykonać TK jamy brzusznej (najlepiej dwufazowe). Po tym badaniu prawdopodobnie zapadną decyzje odnośnie dalszego postępowania.

Pozdrawiam
napisał/a: Dziurawiec 2010-04-17 17:18
Co to znaczy TK dwufazowa?
Jakie trzeba badania jeszcze wykonać? Czy powinna być biopsja robiona?
napisał/a: Vieri 2010-04-17 18:13
Witam,

Tomografia komputerowa wykonana w dwóch fazach tj. przed podaniem kontrastu i po jego podaniu. Pozwala ocenić czy zmiana ulega wzmocnieniu a więc czy jest bogato unaczyniona.
Z badań dodatkowych w mojej opinii warto wykonać morfologię, biochemię, badanie moczu ewentualnie urografię no i oczywiście RTG klatki. Biopsja nie powinna być potrzebna, badanie histopatologiczne powinno się wykonać na podstawie usuniętego materiału operacyjnego.

Pozdrawiam
napisał/a: Dziurawiec 2010-04-17 18:44
Vieri napisal(a):Biopsja nie powinna być potrzebna, badanie histopatologiczne powinno się wykonać na podstawie usuniętego materiału operacyjnego.

Pozdrawiam


Bez badań można już powiedzieć, że powinno ,,to" być usunięte operacyjnie.
napisał/a: Vieri 2010-04-17 19:00
Witam,

Nie. Należy najpierw wykonać przynajmniej morfologię, biochemię, TK jamy brzusznej, RTG klatki celem określenia dokładniejszego, przypuszczalnego charakteru zmiany, dopiero potem zapada decyzja o zabiegu operacyjnym lub leczeniu zachowawczym.

Pozdrawiam
napisał/a: Dziurawiec 2010-04-18 08:38
Vieri napisal(a):RTG klatki celem określenia dokładniejszego, przypuszczalnego charakteru zmiany, dopiero potem zapada decyzja o zabiegu operacyjnym lub leczeniu zachowawczym.


Dlaczego ma być wykonany RTG klatki jeśli ,,guz" jest na nerce?

Biochemię w jaki sposób się robi?
napisał/a: Vieri 2010-04-18 11:59
Witam,

RTG klatki celem wykluczenia istnienia przerzutów odległych (do płuc). Stwierdzenie takowych jest bowiem przeciwwskazaniem do usunięcia nerki - wykonania nefrektomii.
Badanie biochemiczne krwi wykonywanie jest identycznie jak morfologia i krew na to badanie pobiera się w tym samym czasie, co na morfologię.

Pozdrawiam
napisał/a: Dziurawiec 2010-04-18 12:16
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i też pozdrawiam.
napisał/a: Dziurawiec 2010-06-07 17:59
Dopiero teraz mam wyniki Badania tomografii komputerowej.

,,Rozpoznanie kliniczne: susp. Tu renis sin

Opis badania:
W dolnym biegunie nerki lewej widoczna jest w miąższu zmiana guzowata ok. 20x30 mm - jednorodna, lita. W badaniu przeglądowym guz izodensyjny. W Wielofazowym badaniu po dożylnym podaniu kontrastu początkowo wzmocniony intensywnie jak kora nerki, w późniejszej fazie jego gęstość jest wyraźnie nizsza niż miąższ nerkowy.
Na wysokości guza dyskretne bliznowate wciągnięcie zarysu nerki.
Obraz TK do różnicowania gruczolaka nerki i małego rak nerkowokomórkowego.

Wątroba niepowiększona bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy bez zwapnień. Układ wrotno-żółciowy prawidłowy.
Trzustka, śledziona, nadnercza i nerka prawa bez zmian w badaniu TK.
W przebadanym zakresie nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych."


Nic z tego nie rozumiem. Poproszę o wykładnie, komentarze i rady.
napisał/a: Vieri 2010-06-07 19:55
Witam,

Tłumaczenie: podejrzenie guza nerki lewej.
W badaniu uwidoczniono zmianę guzowatą podejrzaną o charakter nowotworowy. Ustalono to dzięki obserwacji dynamizmu wzmocnienia kontrastowego w obrębie zmiany. Takie przypuszczenie to poważna diagnoza. Jedynym właściwym postępowaniem w tym przypadku jest wykonanie radykalnej nefrektomii, najlepiej w ośrodku, który doświadczenie w takich zabiegach posiada (centrum onkologii?). Cała sprawa w stu procentach wyjaśnić się może bowiem dopiero po badaniu mikroskopowym materiału operacyjnego.

Pozdrawiam
napisał/a: Dziurawiec 2010-06-07 20:22
Część zacząłem tłumaczyć z wyszukiwarek (Google).
Najbardziej nie zrozumiałe dla mnie było to zdanie:
,,Obraz TK do różnicowania gruczolaka nerki i małego rak nerkowokomórkowego."

Z całego opisu TK rzeczywiście nie wynika jasno i wyraźnie że jest to nowotwór.

Czy rzeczywiście w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem było by usunięcie nerki, a nie tylko wycinka celem szczegółowego badania? Przecież tutaj nie wykryto nowotworu złośliwego.