guz na lewym płucu

napisał/a: agnieszka856 2009-11-18 02:14
Witam

Przepraszam jeśli pisze nie w tym dziale, ale jestem już bardzo zdenerwowana i przybita zdrowiem moje mamy.
Moja mama od pewnego czasu uskarżała się na ból w klatce piersiowej poszła do lekarz rodzinnego i ten przepisał jej antybiotyk, ale nic nie pomogło i dał jej skierowanie do pulmunologa i na badania morfologii i crp.

z morfologii wyszło że,
OB 90
CRP 12
WBC 3,98
prześwietlenie klatki wykazało lite zacienienie w polu środkowym lewego płuca. zdjęcie było robione z boku i z przodu i zobu stron wyszło to samo.
Obecnie mama czeka na bronchoskopie.

ale czy te wyniki powyżej wskazują już na nowotwór szczególnie tak wysokie ob i crp? czy to jest nowotwór złośliwy?

Będę wdzięczna za odpowiedź

Pozdrawiam
Agnieszka
napisał/a: dimedicus 2009-11-18 07:24
Oczywiście dział jest odpowiedni.
Wyniki które podałaś są tylko wynikami pomocniczymi wskazującymi nieprawidłowości ale nie oceniają co jest konkretnym przypadkiem i co dolega choremu.W tym przypadku mogą wskazywać na podłoże nowotworowe,jednak nie można ocenić czy to jest guz złośliwy czy nie.Takie guzy mogą być na lub tle gruźlicy(tzw.gruźliczak) i stąd np wysokie OB,zmiany typu łagodnego jak np włókniak czy nerwiak ale i inne również nie złośliwe ale może to być zmiana złośliwa.Dlatego jest wskazaniem do pobrania materiału do analizy i wówczas można będzie ocenić co się dzieje.Na razie nie ma potrzeby się denerwować a poczekać na wynik badań.Jak będzie proszę napisać w tym, samym poście( pozostawię do dalszej obserwacji ten post)
napisał/a: agnieszka856 2009-11-18 12:52
Dziekuję za odpowiedź :)

Chciałabym sprostować pewną rzecz napisałam że mama ma zaniżone WBC to nieprawda dziś spojrzałam jeszcze raz na jej morfologie i ma RBC 3,96 .czy można już nastawić sie na najgorsze czy lepiej poczekać na wynik bronchoskopii ? mama w ten poniedziałek (30.11.2009)
napisał/a: dimedicus 2009-11-18 13:14
Jak już napisałem,na tym etapie badania nie można sądzić,co to jest.
dimedicus napisal(a):Takie guzy mogą być na lub tle gruźlicy(tzw.gruźliczak) i stąd np wysokie OB,zmiany typu łagodnego jak np włókniak czy nerwiak ale i inne również nie złośliwe ale może to być zmiana złośliwa.Dlatego jest wskazaniem do pobrania materiału do analizy i wówczas można będzie ocenić co się dzieje.Na razie nie ma potrzeby się denerwować a poczekać na wynik badań

Proszę spokojnie oczekiwać badania i podawać zawsze wszystkie wyniki badań z normami dla danego labo.Wyniki podane mogą wskazywać na znaczny stan zapalny ale też i inne zmiany,dlatego można będzie porozmawiać po wykonaniu pozostałych badań.Wynik nie jest jeszcze jednoznaczny i może jak podałem wskazywać na wiele zmian( w tym łagodnych i złośliwych)Po to się wykonuje dodatkowe badanie aby postawić diagnozę a nie bawić w spekulacje co to może być,gdyż na tym etapie nie ma możliwości postawienia diagnozy.
napisał/a: agnieszka856 2009-11-19 01:06
Przepraszam, że tak w kawałkach dodaje informacje ale tyle myśli w głowie się kotłują, iż się zapominam. Oczywiście mama dostała jeszcze skierowanie na tomografię i jeśli to byłoby istotne to szukałam artykułów w internecie na temat gruźlicy i raka płuc i zauważyłam, że oba te schorzenia łączy krwioplucie (w przypadku raka płuc oczywiście nie zawsze) czego mama nie ma. Dodam jeszcze, ze u nas w rodzinie nigdy nie było przypadków zachorowań na nowotwory czy gruźlicę.Dwa lata temu miała robione prześwietlenie płuc i wszystko było w porządku. Na razie od pulmonologa mama dostała antybiotyk "Cipronex". Tak na prawdę to piszę tego posta gdyż zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia w zdrowiu mojej mamy, otóż trzy miesiące temu mama miała robioną tomografie głowy (od kilku lat uskarżała się na bóle, zawroty i szumy w głowie, była pod stałą opieką neurologa) i w ostatnim tomografie wyszło, iż mama może mieć nerwiaka między 7 a 8 nerwem słuchowym. Napisałam może gdyż nie zostało to stwierdzone na pewno ze względu na bardzo mały rozmiar tego guzka. I teraz mam pytanie, chodzi mi mianowicie o to, gdyby faktycznie stwierdzono w płucach raka to czy ten nerwiak może być oznaką przerzutów do mózgu?

Podam jeszcze normy dla wyników laboratoryjnych:
norma OB od 1 do 10 gdzie mama ma 90
CRP od 1 do 6 gdzie ma 12
RBC od 4 do 9 gdzie ma 3,96.
napisał/a: dimedicus 2009-11-19 10:16
Czy Jesteś pewna,że przeczytałaś to co już wyżej napisałem i to zrozumiałaś?
Za dużo spekulacji w Twoim poście,ciągle szukasz potwierdzenia nowotworu i to złośliwego.Proszę sobie dać spokój i czekać na wyniki badań dopiero wówczas porozmawiamy(na tym etapie każdy lekarz tak powie,chyba że jest jasnowidzem)
napisał/a: justaDG 2009-11-22 18:27
witam mam pytanie bardzo sie martwie o mojejo przyjaciela... ma bardzo czeste bole glowy, ciezkomu sie oddycha i skarzy sie na bol w klatce piersiowej do tego czesto nie ma apetytu i jest bardzo szczuply.. nie wiem co robic bo bardzo sie o niego boje... nie chce go stracic czy to moze byc cos bardzo powaznego? prosze o odpowiedz
napisał/a: dimedicus 2009-11-23 09:52
justaDG wskazane jest zakładanie swojego postu.Co do przyjaciela, przyczyn może być wiele, bez badań nie do oceny(osłuchanie,rtg,badanie krwi)
napisał/a: agnieszka856 2009-11-23 18:54
Witam, mama jest już po badaniu bronchoskopowym, jutro będzie miała jeszcze robioną tomografię z kontrastem[?]
jak na razie, czuje się w miarę. Wstawiam opis karty informacyjnej jaką otrzymała po wyjściu ze szpitala, a że nic z niej rozumiem to proszę o pomoc w odszyfrowaniu;)


http://img3.imageshack.us/i/dsc01433o.jpg/



http://img3.imageshack.us/i/dsc01434g.jpg/
napisał/a: agnieszka856 2009-11-25 17:24
Wynik badania TK:

Hipodensyjna masa guzowata w polu górnym lewym w części przedniej o wym ok 29mm x 22mm przylegająca do ściany klatki piersiowej z widoczną strefą niedodmy w segmencie 3 płuca lewego z obecnością w jej obrębie bronchogramu powietrznego. Smużasto guzkowe zgęszczenia w szczytach obu płuc bardziej po stronie lewej najpewniej o typie bliznowatym. Odcinkowe przyścienne pogrubienie opłucnej w częściach tylnych w polu górnym obu płuc. Pęcherze rozedmowe podopłucnowe i śródmiąższowe w polach górnych obustronnie. Zgęszczenia w polu dolnym i u podstawy płuc pasmowate - zmiany bliznowate. Pojedyncze słabo wysycone podopłucnowe guzkowe zgęszczenia w polach dolnych oraz środkowych w obu płucach. Granicznej wielkości węzeł przytchawiczy górny, poza tym węzły chłonne nie powiększone. Nadnercza zachowane niepowiększone.

Błagam co to znaczy ?
napisał/a: Vieri 2009-11-25 20:40
A jakich informacji potrzebujesz, że pytasz co to znaczy? Chcesz usłyszeć czy to nowotwór czy nie? Tego nie da się powiedzieć po samym badaniu TK. W badaniu stwierdza się masę o obniżonej gęstości, poza nią pojedyncze zmiany guzkowe i zmiany o charakterze blizn. Trzeba poczekać na wynik histpat popłuczyn(?) z oskrzeli.

Pozdrawiam
napisał/a: agnieszka856 2009-11-25 22:01
Jutro mama będzie miała robioną biopsję.