Guz mózgu. Co się może stać?

napisał/a: nuti1985 2008-07-17 11:56
Witam !!

Mam mały problem. Moj tata ma 2 guzy mozgu jeden wielkosci mandarynki drugi troszke mniejszy. Bedzie mial robiona biopsje w sosnowcu i tomograf glowy. Traci pamiec, mysli rzeczy, imona nie wie jak sie nazywa nie pamieta daty swoich urodzin, nie potrafi przeczytac poniewaz myla mu sie literki zledwoscia pisze a czasem tak jakby sie zamysla zamyka o czy i nie kontaktuje. Na razie nie chca mu robic operacji poniewaz ten guz jest tam blisko czegoc i boja sie go operowac. Poniewaz moj tata nie bardzo wie co sie dzieje a jego 2 zona nie bradzo sie na tym zna chcialam sie zapytac co mu moze grozic?? jakie jest ryzyko?? czy to da sie wyleczyc calkowicie?? Jak to wyglada na przelomie kilku lat?? czy to bedzie sie pogarszac?? jakie to mozna leczyc inaczej niz operacyjnie?? ile to moze trwac?? Czy jeszcze kiedykolwiek bedzie mogl zyc normalnie jezdzic autem ?? czy pamiec powroci?? mam tak strasznie duzo pytac na ktore nie bardzo ma mi kto odpowiedziec ;( moze tu mi ktos to wytłumaczy pomoze zrozumiec i powie jak mozna tacie pomoc . z gory dziekuje


Karolina
Z gory dziekuje za kazde informacje
napisał/a: ACUSTIC 2008-07-18 10:10
guz mózgu

Guz mózgu jest najczęściej wynikiem przerzutu z nowotworu z innej części organizmu. Pierwotne guzy mózgu to oponiaki, glejaki, naczyniaki, kostniaki lub gruczolaki. Diagnostyka: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny

Objawy

Większość guzów mózgu przebiega w pierwszej fazie bezobjawowo. Skutkiem nacisku guza na tkanke mózgową jest długotrwały ból nasilający się pozycji leżącej, napady padaczkowe, wymioty, zmiany charakterologiczne, obniżenie sprawności intelektualnej. Objawy różnią się w zależności od miejsca występowania i rodzaju guza. Mogą być to: utrata widzenia, zaburzenia mowy, zmiany w odczuwaniu pozostałych zmysłów, paraliż kończyn dolnych, zaburzenia pamięci, utrata koordynacji ruchowej.

Leczenie

Leczenie choroby zależy od rodzaju i umiejscowienia guza. Jeśli to tylko możliwe nowotwory mózgu usuwane są chirurgicznie. Po operacji stosowana jest dodatkowo chemo i radioterapia. W przypadku guzów umiejscowionych głęboko stosowana jest chemoterapia i naświetlanie promieniami laserowymi.
NA PODSTAWIE :medserwis.pl
napisał/a: kruszynka876 2009-02-08 18:39
mam pytanie jak dlugo mozna zyc z guzem mozgu ?? i czy kazdy jest operacyjny?? dowiedzilam sie nie dawno ze moj przyjaciel ma guz mozgu nie znam chwilowo szczegolow ale sama ta wiesc mnie przerazila... czy to mozliwe ze on moze w kazdej chwili umrzec???
napisał/a: SeDay 2009-02-16 18:11
życ można kilka dni, miesięcy, a nawet kiladziesiąt lat. Powiedz nam jeszcze czy twój tata choruje jeszcze na coś innego czyli czy ma cukrzyce czy jakieś inne dolegliwości.
napisał/a: jkd1992 2009-02-21 15:12
Witam , jestem nowy na tym forum więc nie mam do końca pewnosci czy dobry dział wybrałem .

Około 2 tygodni temu spadłem z krzesła i uderzyłem głową o ścianę. Zaraz po uderzeniu upadłem na ziemie poczułem ból i przez chwile miałem czarne plamki przed oczami . Od tamtego czasu boli mnie głowa (od 3 do 6-7 razy dziennie) ból nie jest bardzo silny, lecz uniemożliwia mi myślenie , nasila się przy wstawaniu z łóżka (kiedy podnoszę głowę z poduszki) czasami zapominam też słów i muszę długo myśleć żeby je sobie przypomnieć , znajomi twierdzą , że się "zmieniłem" sam stwierdziłem , że mam jakieś odchyły osobowości. Często czuje się jakby ktoś ściskał mój mózg , jestem wtedy ospały i taki "zmulony" od 4 dni mam takie czerwone napuchnięte wory pod oczami i odczuwam ból lewego oka. (ból jest taki jakby od środka. Mam tez podwyższone cisnienie 140-160 \ 70-83 oraz tętno na min. 72-81 .Morfologia , mocz ,cukier w normie tylko cholesterol podwyższony. Bardzo proszę o pomoc !! Czy to może być jakiś uraz mózgu ?
napisał/a: SeDay 2009-04-10 14:13
jkd1992, radze jak naszybciej skontaktować się z jakims neurologiem, bo potem moze być źle.
napisał/a: ankap-ń 2009-08-16 02:14
Witam, jestem nowa na forum.
Mam pytanie co do guza mózgu.
Mój chłopak ma 21 lat i wykryto u niego nowotwór mózgu. Lekarze powiedzieli, że miał go już wcześniej i 1 września jedzie na operację. Szukałam w internecie i z tego co przeczytałam to on chyba ma guza móżdżku: zawroty głowy, problemy ze wzrokiem, mówi, że prawie nic już nie widzi, i że coś go uciska, chwiejny chód, widzi podwójnie, ubytki pola widzenia, oczy wyglądają jakby były lekko "wciśnięte " do środka. Z tego co mówi to nie ma żadnych problemów z koncentracją, zaburzeń mowy, wymiotów, drgawek, niedowładu, raz tylko 3 razy w ciągu 5 min pytał mi się o to samo :( ale to był tylko raz.
MOJE PYTANIA:
Czy to możliwe żeby kompletnie stracił wzrok??
Czy słowo "nowotwór" określa raka czy guza? (jaka jest różnica)Bo w internecie różnie piszą i już sama nie wiem :(
I czy istnieje możliwość aby po operacji dostał częściowego paraliżu?
Może te pytania mogą być dziwne albo nawet głupie, ale nie chcę się jego o to pytać, bo wiem że przecież jemu też nie jest z tym łatwo :(

Bardzo proszę o odpowiedź...
napisał/a: sosna9909 2014-12-17 20:06
Witam, moja przyjaciółka ma guza mózgu 5x1,2 mm w części ciemieniowej. Na razie jest pod obserwacją lekarzy. Ma 15 lat. Może mi ktoś wytłumaczyć o tym co się z nią dzieje, lub co się może stać jeśli guz urośnie? Bardzo mi zależy na szybkiej odpowiedzi. Z góry dziękuję.
napisał/a: karolajn911 2014-12-27 00:37
Nic jest pod obserwacja tzn obserwują czy rosnie. Jeśli nie to pewnie nic oprócz obserwacji chyba ze się rozwinie no i zależy jaki guz. Wycinaja zazwyczaj ale nie które się obserwuje bez stresuuuu