GRZYBICA W ZATOCE SZCZĘKOWEJ

napisał/a: joncio 2007-12-05 22:05
Witam. mój problem to: 18 letni syn jest po operacji torbieli, która wdarła się do zatoki szczękowej. w wyniku wyszło:gronkowiec złocisty metycylinowrażliwy MSSA(#), MOŻLIWOŚĆ TERAPII AMINOPENICYLINAMI Z INHIBITOREM.CEFALOSPORYNAMI I I II GENERACJI. leki na które jest wrażliwy ten gad to: oxacillina, erythromycyna, clindamycina, ciprofloxacin, cotrimoxazole, doxycycline. W badaniu histopat. wyszła aspergiloza[M- 10001]. na tej podstawie pani odpowiedzialna za kojarzenie leków dobrała synowi lek vfend, i miesięczna terapia tym specyfikiem wynosi 2200zł. Leczenie ma trwać od 6mies. do 2 lat. Byłam w FUNDUSZU ZDROWIA i odmówili mi jakiejkolwiek refundacji leku. Moje pytanie brzmi: czy faktycznie mojemu dziecku pomoże tylko ten jeden lek na który mnie po prostu nie stać. Proszę również o poradę co ja mam w takiej sytuacji zrobić?
napisał/a: Peter 2007-12-06 09:49
Można spróbować innymi. Np. Flukonazol. Kosztuje 30 zł. Ale trzeba leczyć także gronkowca, bo inaczej nic z tego nie będzie, nawet przy tak drogim leku. Trzeba do tego Klindamycynę. I leki wspomagające, typu Echinacea compositym SN.
Ja widziałbym takie leczenie:
Klindamycyna w zastrzykach + Echinacea compositum forte SN ( w łącznej iniekcji). Klindamycynę max 7 dni, a echinaceę co 2 dni przez 4 tyg. po zakończeniu klindamycyny do zstrzyków z echinaceą dołączyć Engystol N.
I doustnie flukonazol przez 3 msc.
Koszt całego leczenia ok. 300 zł.
napisał/a: joncio 2007-12-06 13:24
Dziękuję za szybką odpowiedż ale mam jeszcze pytania:
1. czy echinaceę od początku brać co 2 dni czy po skończeniu klindamycyny?
2. engystol dołączyć od razu po skonczonej klindamycynie? i przez ile go brać?
3. flukonazol łykać od początku?
4. jak potem sprawdzić czy zatoki są bez grzyba?

jeszcze raz dziękuje za cierpliwość i odpowiedź.

[ Dodano: 2007-12-06, 13:42 ]
Właśnie przeczytałam, że flukonazol ma brak aktywności wobec aspergillusa.
napisał/a: Peter 2007-12-06 14:47
No właśnie. Nigdy nie uważałem, że jestem nieomylny. Tak Flukonazol jest mało aktywny wobec Aspergillus. Niestety, pozostaje zastosowanie leku zaproponowanego przez lekarza. Natomiast pozostałe proponowane winny być rozważone przez lekarza.
napisał/a: joncio 2007-12-08 10:29
Bardzo więc proszę o odpowiedź na moje pytania bez punktu 3. pozdrawiam.
napisał/a: Peter 2007-12-08 19:13
Ja myślę, że powinien to poprowadzić lekarz, ktory to zdiagnozował. On z pewnością wie o co chodzi. Moje sugestie raczej nie sa konieczne.