Grupa krwi

napisał/a: salas7040 2015-06-03 19:56
Mam pytanie dotyczące dziedziczenia krwi. Moja żona ma grupę krwi 0 Rh plus a ja mam AB Rh plus.Nasze dziecko ma grupę 0 Rh , gdzie patrząc na kalendarz dziedziczenia krwi , wyklucza on aby dziecko odziedziczyło grupy AB i 0 . Czy to oznaczało by że nie jestem ojcem córki . Nadmienię że córka ma 18 lat .
napisał/a: theblackcat 2015-06-11 20:28
Raczej niemożliwe ale kiedy były wykonywane u Was testy krwi na grupe krwi?
U niemowlat ponoć coś we krwi (ale niestety zapomniałam co) nie jest do konca wyksztalcone dlatego bardziej wiarogodne jest badanie krwi u Pana, żony i córki teraz.
napisał/a: Vattier 2015-06-11 20:39
napisal(a):Raczej niemożliwe
Nie zgodzę się. Dziecko z fenotypem bombajskim może mieć genotypowo grupę AB, ale fenotypowo będzie ona "wyglądała" jak 0. Badanie grupy krwi to nie jest test na ojcostwo! Odpowiadając na Twoje pytanie - w typowym badaniu grupy krwi może u dziecka wyjść 0, u Ciebie AB, w matki 0, ale to nie jest równoznaczne z tym, że nie jesteś jej ojcem.
napisał/a: salas7040 2015-06-18 14:47
Vattier napisal(a):
napisal(a):Raczej niemożliwe
Nie zgodzę się. Dziecko z fenotypem bombajskim może mieć genotypowo grupę AB, ale fenotypowo będzie ona "wyglądała" jak 0. Badanie grupy krwi to nie jest test na ojcostwo! Odpowiadając na Twoje pytanie - w typowym badaniu grupy krwi może u dziecka wyjść 0, u Ciebie AB, w matki 0, ale to nie jest równoznaczne z tym, że nie jesteś jej ojcem.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi , z krwią właśnie tak jest że składa się wiele czynników na grupę krwi i to jest sprawa bardzo niejednoznaczna .
napisał/a: jary1949 2015-07-28 21:08
Chcę zadać bardzo podobne pytanie.Jak to jest ,że syn ma grupę krwi B RH+ , a ojciec grupę O RH +,matka ma grupę BR RH+. Podobno grupa krwi jest dziedziczona po ojcu.
Jak wyjaśnić te różnice?.
napisał/a: Vattier 2015-07-28 23:01
napisal(a):Podobno grupa krwi jest dziedziczona po ojcu.
Nie wiem skąd ten pomysł. :) Grupa krwi jest dziedziczona w równym stopniu po ojcu, jak i po matce.

napisal(a):Jak wyjaśnić te różnice?

Są różne układy grupowe krwi. Najistotniejsze to AB0 oraz Rh. Dziedziczone są oddzielnie. Rozpatrzmy kombinacje wyłącznie dla układu AB0 (w układzie Rh matka, ojciec i dziecko są dodatni, więc sprawa jest prosta):
Ojciec 0, czyli ma genotyp 00.
Matka B, czyli może mieć genotyp BB lub B0 (każdy z tych genotypów będzie wykrywany jako grupa krwi B).
Krzyżówka 1: BB x 00 (każdy z każdym) da nam genotypy B0, B0, B0 i B0 (100% dzieci B)
Krzyżówka 2: B0 x 00 da 50% genotypów B0 (dziecko B) i 50% genotypów 00 (dziecko 0).

Innymi słowy dziecko może mieć grupę B Rh+ przy takim zestawie genów u rodziców.