grupa krwi

napisał/a: ilka3 2006-10-09 09:58
Witam.
Mam pytanie: czy jak ojciec dziecka ma grupę krwi bRh+ a matka aRh+ to czy est możliwe aby dziecko miało abRh-. To co mi wiadomo grupa a i b może połączyć się ale czy z dwóch plusów może powstać minus.
Z informacji od różnych lekarzy wiem że nie spotkali się z takim przypatkiem przy pierwszej ciąży lecz przy kolejnych owszem.
Czy to możliwe?
Pozdrawiam
napisał/a: plb1985 2006-10-24 00:11
nie, nie jest możliwe, aby dziecko rodziców Rh+ miało Rh ujemny
napisał/a: ilka3 2006-10-24 08:18
Dziękuję za odpowiedź.
Gdzie mogę szukać dokładnych informacji na ten temat ponieważ brat ma problem i musi powołać się na konkretny tekst... , przepis..., ctp.ponieważ panie z krwiodastwa twierdzą że jest to możliwe.
pozdrawiam
napisał/a: plb1985 2006-10-24 12:13
jeśli panie z krwiodawstwa tak twierdzą to może mają większą wiedzę na ten temat...
i ja właśnie z tego tytułu też doczytałem i poprawiam się, że jest to możliwe...a wygląda to tak:
genów warunkujących czynnik Rh jest kilka genów; to czy jesteś Rh dodatni czy ujemny jest determinowane przez to, których z nich jest więcej: dodatnich czy ujemnych...także możliwe jest, że rodzice w swoich chromosomach mają ogólnie więcej dodatnich, przekazali część z tych genów dziecku, któremu w sumie nazbierało się więcej minusów
to tyle pozdrawiam
napisał/a: ilka3 2006-10-30 12:41
Witam
Gdzie można wykonać badania w tym kierunku? czy oprucz grupy krwi istnieją podgrupy z których można ustalić czy jest ojcem czy nie?
pozdrawiam
napisał/a: plb1985 2006-10-30 19:57
ilka napisal(a):Gdzie można wykonać badania w tym kierunku?
chodzi o badanie w kierunku ojcostwa? jest dużo firm oferujących takie badania, wpisz w google i na pewno coś się znajdzie

zaś jeżeli chodzi o grupy krwi to na podstawie głównych grup (AB0) można wykluczyć ojcostwo, nigdy natomiast na podstawie tego badania nie można stwierdzić, że dany mężczyzna jest ojcem.

ilka napisal(a):czy oprucz grupy krwi istnieją podgrupy z których można ustalić czy jest ojcem czy nie

istnieje wiele grup krwi, nie tylko AB0 oraz Rh +/- . niestety chyba z żadnej nie można stwierdzić ojcostwa, ponieważ może trafić się wielu mężczyzn o danym zestawie grup krwi
napisał/a: ilka3 2006-10-31 14:17
a czy można wykluczyć ojca przez przeprowadzenie takiego badania?
napisał/a: plb1985 2006-10-31 17:06
czasem można wykluczyć, a czasem nie; nie jest to badanie, które stwierdzi/wykluczy ojcostwo w każdym przypadku
napisał/a: Salome 2006-10-31 17:22
Moja matka ma 0+, ojciec A+, ja A-; zaręczam, że jestem biologicznym dzieckiem swoich rodziców; jestem też krwiodawcą i dowiadywałam się nt. mojego "przypadku" w stacji krwiodawstwa- jest to jak najbardziej możliwe.
napisał/a: ilka3 2006-11-01 13:56
Salome napisal(a):Moja matka ma 0+, ojciec A+, ja A-; zaręczam, że jestem biologicznym dzieckiem swoich rodziców; jestem też krwiodawcą i dowiadywałam się nt. mojego "przypadku" w stacji krwiodawstwa- jest to jak najbardziej możliwe.


Mam pytanko: czy jesteś pierwszym dzieckiem swoich rodziców? Ponieważ przy pierwszych ciążach jest to małoprawdopodobne - tak twierdzą lekarze.
napisał/a: Salome 2006-11-18 14:22
Przepraszam, zę odpowiadam dopiero teraz. Tak, jestem 1-szym dzieckiem, z 1-szej ciąży. Widać, ciekawy ze mnie "przypadek".
napisał/a: karoletta 2006-11-27 18:30
Witam!
Mam pyatanie zwiazane z grópą krwi, a mianowicie w książeczce zdrowia którą dostałam po porodzie mam wpisaną grópe krwi "A RhD +", jako że postanowiłam zostać dawcą krwi, po pierwszym oddaniu dostałam książeczke dawcy i mam w niej wbitą pieczątke z grupą "A RhD -", i zastanawiam się czy ktoś gdzieś popełnił bląd, albo czy taka samoistna zmiana jest możliwa?