Groprinosin brać czy nie?

napisał/a: soso 2009-07-27 20:24
Po zakończonej antybiotykoterapii (Amoksiklav 1000 na 7 dni, 2x1) po infekcji gardła, laryngolog przepisała mi Groprinosin 500 przez 10 dni 3 x 1. Dziś byłem na szczepieniach w Sanepidzie i tamtejsza pani doktor kazała odstawić ten lek, skrzywila się i powiedziała, że jest przeciwna takim terapiom. Natomiast na tym forum często poleca się Groprinosin po zakończonych antybiotykach. No i teraz już sam nie wiem co robić, brać czy nie brać?
napisał/a: Peter 2009-07-28 08:36
Poleca się po infekcjach tła wirusowego lub po infekcjach mieszanych (wirusowo-bakteryjnych).
Jeśli lekarz miał takowe podejrzenia, to zasadnie przepisał Groprinosin. Ale jeśli to była np. typowa angina, to niepotrzebnie.
napisał/a: soso 2009-07-28 09:00
No dobrze. Bardziej ufam swojemu laryngologowi, niż pani doktór z Sanepidu, co ją raz w życiu po raz pierwszy widziałem. Ale czy nie ma przeszkód by brać Groprinosin bezpośrednio po przyjęciu szczepionek? Czy też należy jakiś czas odczekać?
napisał/a: Peter 2009-07-28 12:52
A jakie to były szczepionki?
napisał/a: soso 2009-07-29 16:21
Stamaril na żółtą febrę oraz meningokoki A+C. Teraz generalniej jest jeszcze zabawniej, bo włączyły mi się jakieś bóle żuchwy, ucha, jakby nerw trójdzielny. Moja laryngolog mówi, że mi się ciało regeneruje i przepisała leki przeciwbólowe.

Czy jest jakiś test, badanie, jakaś w miarę wiarygodna diagnostyka, która pozwoli szybko wykryć co mnie tak w tej żuchwie-uchu boli. Ból jest raz z jednej strony, raz drugiej, ma charakter taki promienujący na żuchwę, do ucha, czasem na podniebienie, rzadziej do gardła. Pojawia się i znika, różne też jest jego nasilenie. Czy iść z tym do neurologa czy dalej diagnozować u laryngologa? Za 10 dni wylatuje na wakacje do ciepłych krajów i chciałbym do tego czasu się bólu pozbyć, albo przynajmniej wiedzieć, że mogę wyjechać.
napisał/a: Peter 2009-07-30 08:24
Można brać Groprinosin.
Co do bólu, to ja tego nie zdiagnozuję. Jak leki przeciwbólowe pomogą, to ok. Jak nie, to ponownie trzeba do lekarza. Może być laryngolog.
napisał/a: soso 2009-07-31 00:07
Byłem dziś u mojej laryngolog. Zbadała gardło, uszy, nos i krtań. Powiedziała, że nic tam nie ma, a te bóle to po infekcji i będą się utrzymywały jakiś czas. Poleciła dalej brać Groprinosin (3x1), Dicloberl (1x1) oraz jakąś płukankę z witamin robioną w aptece, oraz badanie moczu (ogólne oraz cukier, aceton, białko) i białko ostrej fazy CRP.