Gronkowiec złocisty w zatoce klinowej

napisał/a: hektor12 2017-04-01 19:52
Doktorze Peterze,
jestem po operacji prostowania przegrody nosowej. W trakcie FESS otwarto i poszerzono wejścia do zatok szczękowych, odessano śluzową treść z wnętrza zatok, poza tym poszerzono wejścia do zatok klinowych. Odessano treść śluzową z prawej zatoki (materiał przesłano do badania). Otwarte wcześniej zatoki wypłukano przy użyciu hydrodebridera.
Zatoka klinowa prawa: z materiału wyhodowano: Staph aureus MSSA.
Wrażliwy na amikacynę, gentamycynę, erytromycynę, klindamycynę, tetracyklinę, ciprofloksacynę.
Oporny na: ceftriakson, ceftazydym.
Od laryngologa dostałem zalecenie aby robić irygacje z gentamycyny rozpuszczonej w roztworze soli fizjologicznej.
W lodówce posiadam bakteriofagi na tę bakterię, jest to z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością ta sama bakteria której bardzo obfity wzrost mam w jamie nosowej. Będę je podawał poprzez nebulizator wytwarzający aerozol pulsacyjno-wibracyjny (PARI Sinus), penetrujący do zatok klinowych.
Następnie zamierzam wykonywać inhalacje parowe z olejków eterycznych, choć obawiam się, czy nie podrażnią błon śluzowych. Później planuję immunoterapię (z tym, że nie toleruję echinacei więc mógłbyś polecić dla niej zamiennik?) zakończoną przyjęciem Luivacu.
Czytałem na temat antybiotyków nowej generacji. Zainteresowałem się linezolidem, ale nie jest dostępny (jeszcze?) w postaci aerozolu. Może są dostępne do takiego zastosowania inne nowoczesne i skuteczne leki?
Pytanie, co mógłbym jeszcze wdrożyć oraz jakie terapie mógłbym omówić ze swoim lekarzem prowadzącym? Chciałbym połączyć to w jedną, ciągła kurację. Na dzień dzisiejszy problem ten utrudnia mi życie w znacznym stopniu.
napisał/a: Peter 2017-04-03 10:54
Na razie stosuj się do zaleceń laryngologa. Gronkowiec MSSA nie wymaga aż stosowania linezolidu. Gentamycyna będzie całkowicie wystarczająca. Pozostały plan leczenia jest ok. Tutaj czynnikiem decydującym o wyleczeniu infekcji będzie uzyskanie odporności.
Co do immunostymulujących preparatów to mogę polecić Latensin D4 kapsułki (1 kapsułka raz na tydzień na czczo).
napisał/a: hektor12 2017-04-03 19:09
Dziękuję. Najbardziej uciążliwe są reakcje na wino czerwone, na suszone owoce oraz na inne niezidentyfikowane składniki w produktach przetworzonych (alergia na siarczyny?). W momencie kontaktu z językiem następuje przeszywające ukłucie w potylicy, szczękościsk i chwilowa utrata wzroku. Czy takie objawy będą mi towarzyszyły do końca życia?
napisał/a: Peter 2017-04-06 08:52
Tak, siarczyny są na wykazie dodatków do żywności jako powodujące potencjalnie reakcje alergiczne. W winie i suszonych owocach one występują. W winie i w suszonych owocach (do pewnego stopnia) występuje też histamina, która jest aminą biogenną powodującą reakcje zapalne, głównie tła alergicznego.
Tutaj trudno przewidzieć, czy ta nietolerancja będzie przez całe życie, czy po pewnym czasie wygaśnie. Radziłbym nie spożywać takich produktów lub innych produktów mogących zawierać histaminę.