Gronkowiec złocisty

napisał/a: iruchna54 2011-05-12 12:55
Doktorze Peter
Piszę do Pana z prośbą o pomoc, bo juz nie mam siły chodzić do lekarzy i bez żadnego efektu.Chodzi o mojego syna, ma 12 lat, problem się zaczął od pobytu w Tatralandii-gorące źródła w sierpniu zeszłego roku, pierwsze objawy to katar i lekko zaczerwienione oczy. Po 2 miesiącach, gdy domowe sposoby nie pomagały poszłam z nim do lekarza. Dostał Zinnat-nie pomógł, później jakieś lekarstwa na alergię, bez rezultatu. Zrobiliśmy wymaz z nosa. Wyniki 1) W preparatach barwionych granulocytów wielojędrzastych kwasochłonnych nie znaleziono 2) staphylococcus aureus . Leczenie -maść Bactroban do nosa i Biseptol. Katar zniknął na dwa tygodnie , oczy pozostały zaczerwienione. Kontrolny wymaz z nosa i dodatkowo z oczów-STREPTOCOCCUS VIRIDANS GROUP. Do oczów dostał krople z chloramfenikolem ( wrażliwy), na katar nic, bo Pani doktor uznała, że tego się nie leczy. Nic nie pomogło. Zmieniliśmy pediatrę - zrobiliśmy najpierw RTG zatok. Wynik: ZMNIEJSZENIE PRZEJRZYSTOŚCI W OBU ZATOKACH SZCZĘKOWYCH O CHARAKTERZE ZAPALNYM. HYPOPLAZJA ZATOKI CZOŁOWEJ. Leczenie:Amoksiklaw-14 dni i syrop Flavamed.Katar został minimalny i kontynuował Cirrus i Xyzal. Wizyta u okulisty - infekcja na pewno niebakteryjna mimo przedstawionych wymazów z oczu. Leczenie: Systane + 14dni Prednisolonum + 14 dni Difadol. Zadnej poprawy, oczy coraz gorsze. Katar utrzymywał się cały czas, sama dałam mu jeszcze raz Bactroban- pomogło na tydzień i z powrotem to samo. Zrobiłam 28.04.jeszcze raz wymaz z oczu i z gardła. Wyniki: w oczach Staphylococcus aureus( szczep Beta-Laktamazo dodatni oporny na wszystkie penicyliny bez inhibitorów Beta-Laktamaz. W preparacie bezpośrednim stwierdzono obecność ziarniaków Gram (+) i wzrost obfity (+++). W gardle-STREPTOCOCCUS VIRIDANS GROUP. Dostał Forcid- katar dalej jest. Do oczów Tobrex, później Neomecynę -jest coraz gorzej. Oczy na wieczór wyglądają tragicznie, białka całe przekrwione. Przedwczoraj byłam u okulisty w Prokocimiu-p. doktor stwierdziła,że gronkowca mają wszyscy, tego się nie leczy. a powodem czerwonych oczów jest wada wzroku- (+1,0).( Moja córka ma wadę (+4) i nigdy nie miała czerwonych oczów), oczy wyglądają jak przy ostrym zapaleniu spojówek. Kazała odstawić wszystkie leki,i dawać tylko nawilżające Systane. Nie mam siły, przecież on niedługo oślepnie. Zaczęło się od jednego oka , teraz obydwa wyglądają tragicznie. Zaczęłam się dokształcać na tym forum, dałam mu już Esberitox, szukam Echinaceę w zastrzykach, ale ponoć nie ma od stycznia w sprzedaży. Co mam teraz zrobić, dzisiaj idę do innego okulisty, Doktorze Peter, mam nadzieję,że Pan mi coś doradzi.
napisał/a: Peter 2011-05-12 13:51
Zdziwiony jetem stwierdzeniem okulisty z Prokocimia. Widzę, że co niektórzy stamtąd lekarze szczególnie chcą, by marka Prokocimia upadła. Podejrzewam zapalenie spojówek na tle wirusowym lub wywołane bakteriami atypowymi. Trzeba dobrać odpowiednie leki, zupełnie inne od dotychczasowych (sugeruję Cusiviral 3%, Ocuflur 0,03 %). W przypadku poprawy włączyć dodatkowo krople Oculoheel lux. Do tego może zachodzić reakcja alergiczna. Narastanie obfitej ilości bakterii które stanowią florę saprofityczną świadczą o złym stanie ukł. immunologicznego. Zamiast echinacei sugeruję latensin D 4 w iniekcji podskórnej (1 amp. 1 raz w tygodniu w ilości 10 dawek).
Poza tym jednoczesne leczenie zatok.
napisał/a: iruchna54 2011-05-12 14:44
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, czy bakterie atypowe - to gronkowce i paciorkowce? Idziemy dzisiaj do okulisty, to jej zasugeruję i nie dam się zbyć tak łatwo.Przy okazji sprawdzę tę wadę wzroku, bo rok temu było wszystko w porządku i on wszystko dobrze widzi. Czy nie potrzeba zrobić rtg zatok jeszcze raz, ostatnie było z 17.02.? Jeszcze raz dziekuję i odezwię się po wizycie u okulisty.
napisał/a: Peter 2011-05-12 14:58
Atypowe to chlamydia, mycoplasma, riketsja. One nie "idą" na standardowe antybiotyki i nie wychodzą na standardowych posiewach. Dlatego są atypowe. Można ponowić rtg zatok, by sprawdzić, czy obecna antybiotykoteraopia chociaż tam coś zmieniła.
napisał/a: iruchna54 2011-05-12 15:12
DZIEKUJĘ BARDZO
napisał/a: iruchna54 2011-05-13 14:11
Witam, jestem po wizycie u okulisty, która absolutnie wykluczyła wadę wzroku.Jako pierwsza zajęła się gronkowcem, a nie szukała innych przyczyn tak jak inni lekarze. Stan zapalny już trochę uszkodził rogówkę, mam nadzieję, że uda się ją jeszcze wyleczyć. Jakie szczęście,że nie posłuchałam lekarki z Prokocimia,bo na efekt okularów czekalibyśmy jeszcze z leczeniem ze 2-3 tygodnie. Przepisała synowi CILOXAN (wrażliwy), przez 5 dni 5 x 2 krople, 5 dni 3 x 2 krople, 5 dni nic i zrobić wymaz. Oprócz tego na rogówkę- DICORTINEFF, dawkowanie takie samo jak wcześniej. Mam nadzieję, że pomoże. W sobotę skończymy doustnie FORCID ,to w poniedziałek pójdę do naszego pediatry po ten LATENSIN D4, bo chyba potrzebna jest recepta.Na razie daję mu ESBERITOX (wg ulotki 3 x3 tabl.). Zrobię mu też morfologię, bo po pierwszym leczeniu antybiotykiem bardzo spadły mu białe krwinki, ale później już było w porządku. Teraz po tylu antybiotykach też będzie niewesoło. Co Pan myśli na zastosowane leczenie?
napisał/a: Peter 2011-05-16 15:13
Leczenie jak najbardziej ok.
Jak krwinki białe spadły, to faktycznie ten latensin konieczny. Tak, potrzebna recepta, spróbować przekonać lekarza.
napisał/a: iruchna54 2011-05-16 16:48
Dziękuję, muszę przyznać, że ciężko jest przekonać lekarza. Byłam dzisiaj u rodzinnego po szczepionkę, ale p. doktor chciała sprawdzić w książce, ale potem powiedziała,że na gronkowca może być też ribomunyl, ale najlepsza jest autoszczepionka, którą można zrobić w Krakowie. ale na razie dostałam skierowanie do laryngologa.
napisał/a: iruchna54 2011-05-16 17:20
Laryngologa też dzisiaj zaliczyłam,uznała, że wymaz z gardła, jeżeli nie pobierał laryngolog,jest nieważny, gdyż jest pobierany za płytko a nos jest siedliskiem bakterii.Nie stwierdziła w nosie żadnego zakażenia bakteryjnego, więc na pewno katar jest o podłożu alergicznym. Przepisała mi 3 lekarstwa, które już miał i nie było żadnej reakcji. Gdy jej to powiedziałam, stwierdziła,że te lekarstwa (avamys, cirrus, flonidan)to nie działają tylko na alergię. A na to ,że ma gronkowca też w oczach - stwierdziła,że oczami ona się nie zajmuje. Mamy pokazać się za 2 tygodnie do kontroli. Czyli tradycyjnie leczenie dalej stoi w miejscu.
napisał/a: Peter 2011-05-17 11:15
Powiem krótko - całkowita ignorancja. Nie ma po co chodzić do takiego lekarza.
napisał/a: iruchna54 2011-05-23 16:59
Dzisiaj zakończyliśmy leczenie oczów kroplami , mamy poczekać 5 dni i zrobić wymaz.Czy podawać synowi Oculoheel lux już teraz czy po zrobieniu wymazu? Morfologię zrobiliśmy, leukocyty wyszły w normie, tylko ma lekką anemię (hematokryty i hemoglobina trochę poniżej normy).Nadal podaję mu Esberitox, nie udało mi się zdobyć recepty na Latensin D 4, muszę iść do innego lekarza. W piątek pobierzemy wymazy z oczu i z nosa, lekki katar nadal się utrzymuje. Oczy są lepsze, ale lekko czerwonawe, nie wyglądają na całkiem wyleczone. Proszę o radę.
napisał/a: marta69 2011-05-23 19:18
Witam Panie Doktorze.
Mam następujący problem.
Mój synek ma 4 miesiące. Praktycznie od urodzenia ma ciągle zatkany nos. nie może spokojnie pić ciągle mu przeszkadza spływająca wydzielina. Poza tym nie ma żadnych objawów, poza tym że często płacze nie chce zasypiąc i jest niespokojny. Lekarz rodzinny zalecił 2 razy dziennie używać wody morskiej i wyciągać wydzielinę fridą. Jest to bardzo uciązliwe. Całe 3 miesiące lekarz twierdził że małe dzieci tak mają i że z tego wyrośnie W między czasie miał 2 infekcje z bardzo dużą ilością wydzieliny. Dostał elofen i tantum protect oraz buderhin i było troszkę lepiej. Wydzielina zniknęła ale nosek był ciągle niedrożny. Przy drugiej infekcji kataru trafiłam do laryngologa który stwierdził że synek ma za małe otwory w nosie i na pewno z tego wyrośnie, ale tak dla pewności zrobiliśmy wymaz z nosa i Pani dr zapisała: Atecortin do nosa i dicortineff do ucha ( dodam że tym razem infekcja objęła także ucho). Po tygodniowej męczarni z tymi lekami 3 dni było lepiej i od nowa wyciąganie wydzieliny z noska (zastanawiam się na ile to wyciąganie jest bezpieczne jeżeli robi się to tak często bo inaczej synek nie może oddychać).

No i niestety wynik wymazu:

Staphylococcus aureus Liczne Szczep MRSA patogen dodatni
oporny na: metycylinę, erytromycynę, klindamycynę
wrażliwy na: sulfamethoxazole, amikacyne, gentamycynę, mupirocynę

Pani dr stwierdziła że będzie potrzebne leczenie szpitalne, ale w porozumieniu z panią ordynator oddziełu dziecięcego stwierdzono że pozostawić należy dziecko do obserwacji. Pani dr przepisała Gentamicin WZF 0,3% 3razy po 1 kropli do nosa. i oczyszczanie noska w sterylnych warunkach, oraz zleciła kolejny wymaz z nosa.

Proszę o poradę co robić gdyż bardzo zmartwiły mnie informacje przeczytane na temat gronkowca. Dodam że synek mógł zarazić się już w szpitalu gdyż dzieje się tak praktycznie od jego urodzenia.