gronkowiec w nosie, grzyb w gardle a TIKI

napisał/a: plutka1 2012-07-09 18:25
Witam
Pewnie powinnam ten temat poruszyć w dziale neurologii, ale jakoś mało informacji na ten temat tam znalazłam.
Syn (12l) od roku cierpi na tiki nerwowe. Zaczęło się standartowo - oczopląs, teraz są wokalne + napinanie mięśni karku (powodujące ból). Pani psycholog zasugerowała poszukać gronkowca, co pediatra zbagatelizowała wysyłając do neurologa. Neurolog stwierdziła tiki ruchowe i wokalne proste przemijające i zaleciła wymaz w celu wykluczenia PANDAS (czy tylko paciorkowiec go wywołuje?)
Wyniki:
- nos: staphylococcus aureus (liczebność ++, zakres od + do +++)
- gardło: haemophilus influenzae (licz. ++) i candida albicans (licz. ++)
Spotkałam opinie, że toksyny i grzyba i gronkowca mogą upośledzić układ nerwowy dając objawy w postaci tików. Szczerze mówiąc wolałabym żeby tak było, miałabym jakiś trop.
Jakieś 3 lata temu syn zaczął być apatyczny. Nic szczególnego nie robił, a był słaby, przybity, bez chęci do normalnych czynności. Morfologia i cukier wyszły ok. Teraz, czasami miewa takie okresy. Dodam jeszcze, że syn jest uczulony na drzewa, grzyby, roztocza. Niepokoją mnie również bardzo rzadkie, wodniste stolce (prawie codziennie rano). Nie wiem, czy to wszystko ze sobą łączyć.
Pytanie najważniejsze: Jak leczyć jednocześnie gronkowca i candida, bądź w jakiej kolejności? Czy antybiotyk nie „rozkręci” jeszcze bardziej grzyba?
Pozdrawiam.
napisał/a: jarr51 2013-05-16 10:38
Maja córka 12 lat ma podobne objawy i od 2 miesiecy biegam od lekarza do lekarza. Do tego jeszcze ASO ponad 1000.
Ciekawa jestem czy u Pani dziecka cos udało sie rozpoznać i czy się powiodło leczenie?
Będę bardzo wdzięczna za informację.