Gorzej widze po ciemku czy mi sie wydaje

napisał/a: 1qazxsw23edc 2013-04-26 20:34
Witam.
Od pewnego czasu zacząłem dbać o wzrok, robie ćwiczenia, nie siedze blisko komputera itp.
Ale wczoraj zauważyłem coś dziwnego, była już taka szarówka i tak patrzyłem na rejestracje samochodu, byłem moze oddalony o 50m, i tak próbowałem przeczytać ale nie dawałem rady, musiał bym się przysunąć 3-4m, ale zapytałem pewna osobe czy da rade przeczytać z tej odległości rejestracje i ledwo ale przeczytała, ja z tamtej odległości był tego nie przeczytał, jak sie dobrze wpatrzyłem to widziałem tylko białą rejstracje i delikatnie cyfry ale nie rozpoznał bym ich. Potem stałem powiedzmy ok 3m od cyferem takich małych pod tablica i tak zapytałem ta osobe czy to przeczyta, ledwo ale przeczytał, a ja z tej odległości co on nie widziałem tych liter, poprostu było dla mnie za ciemno i żeby to przeczytać musiałem się przysunąć ok metra i wtedy przeczytałem.
Nie mam żadnej wady wzroku i w lewym i w prawym oku mam 1.0
W dzień widzę świetnie wszystko bardzo ładnie, ale jak już się troszkę ściemni tak wieczorem, to już jest troche gożej nie że mi się coś rozmywa, ale np. samochód z daleka już tak jak by jego kontury były takie delikatnie nie ostre.
A np. jak było troche wcześniej, jeszcze nie ciemno tylko było pochmórnie to czytałem ta rejestracje z prawie takiej samej odległości co ta osoba, ale musiałem sie troche przyjrzec.
Czy to normalne że ja po ciemku nie widze tak jak ta osoba? Nie mam żadnej wady a ta osoba też nie ma.
Czy to normalne ze żeby przeczytać to co ona musze przysunac sie blizej bo jest dla mnie za ciemno? Dokładniej to widze ciemniej niż ta osoba.
Prosze o odpowiedz, jeśli w złym dziale zamieściłem temat, proszę o przeniesienie, naprawde zależy mi na odpowiedzi. Sory ze tak zamotałem, ale trudno to wytłumaczyć
napisał/a: 1qazxsw23edc 2013-04-28 09:01
Pomoze ktoś?
napisał/a: Andzrej 2013-04-28 09:19
gorszenie widzenie po ciemku nazywa się kurzą ślepotą związane jest z brakiem przyswajalnej witaminy A i cynku.
napisał/a: 1qazxsw23edc 2013-04-28 18:57
Czytałem coś o tym, od 3 dni biore tran i jem marchewkę.

Nie wiem czy dość jasno się wyraziłem po prostu ta osoba moze przeczytać litery z dalszej odległości po ciemku, i delikatnie dalej w dzień. Ale po ciemku ja już bym nie przeczytał a ona mi mówi że widzi to normalnie jak w dzień, czy to normalne? Chodzi mi o tą różnice, moze niektórzy mają lepsze wzrok a nie którzy gorszy? Czy jest jakiś test żebym mógł sobie sprawdzić widzenie na komputerze i widzenie po ciemku? jest jakaś norma widzenia po ciemku?
napisał/a: mała93 2013-04-30 20:08
możesz być krótkowidzem, wtedy widzenie (bez okularów) po ciemku jest słabsze. Ja np w dzień bez okularów odczytam spokojnie z 4m cyferki na zegarze ale jak zaczyna się szarówka czy wieczór to widze tylko jakieś rozmyte szlaczki które praktycznie są nawet niewidoczne. Proponuje wizyte u okulisty to ci powie dokładnie co się dzieje i czy masz wadę wzroku (a pewnie masz skoro gorzej widzisz z daleka i nasila sie to przy słabym oświetleniu lub jego braku), szkoda się męczyć :)
napisał/a: 1qazxsw23edc 2013-05-05 10:03
Nie jestem krótkowidzem. Cyfry z zegaru z 4m odczytam i w dzień i w nocy. Nic mi sie nie rozmazuje, pytałem czy to normalne ze jedni moga widziec troche lepiej po ciemku a inni troche gorzej
napisał/a: marododa 2013-05-07 14:11
bez jaj prosze ale z 50m rejestracje odczytać?
przy ostrosci 1,0 mozesz z 20,5m odczytac rejestracje i nie wiecej
a w nocy to oczywiscie mniej bo ostrosc leci na leb na szyje
i nie ma tu nic do tego czy ktos ma wade czy nie
jeden moze miec siatkówke z duzą rozdzielczoscią i miec ostrosc 2,5 a drugi z małą i nic nie dadzą okulary i bedzie mial 0,1 ostrosc a oczy będzie mial zdrowe
średnia u populacji to 1,0 z czym są ludzie co mają ostrosc 0,1 i są co mają ponad 2,5
wiec Ty mozesz miec 1,0 a Twój kolega znacznie powyzej 1,5 i juz widzi 1,5 raza wiecej od Ciebie kumasz?
to zeby z 50m odczytal rejestracje musiałby miec ostrość ponad 2,5 z czego takich ludzi to ze świeczka szukac
mysle ze napewno to nie bylo az tyle metrów ja przy ladnej pogodzie odczytam rejestracje z 20m jakis nie wiecej a w nocy to nawet z 10 nie odczytam
napisał/a: Mateusz261 2013-05-07 16:43
Dokładnie za bardzo panikujesz. Dla mnie to nic nie normalnego. Chciałbym miec taki problem jak ty. Dla uspokojenia nerwow idz do okulisty i tyle ;].
napisał/a: 1qazxsw23edc 2013-05-09 22:13
Dzięki, uspokoiliście mnie.
Te 50m to było przykładowe dokładnie to 25-30m.
Ale jutro dokładnie zmierze z ilu metrów mogę odczytać rejestracje przy słonecznej pogodzie
napisał/a: 1qazxsw23edc 2013-05-10 08:04
Dokładnie to rejestracje mogę przeczytać z około 40m, mierzyłem metrówką gdzie rejestracja jest w cieniu. Z ok. 45m mógł bym jeszcze odgadnąc rejestracje. A z 20,5m to rejestracje widzę jak na dłoni.