GLUKOZAMINA

napisał/a: botulina 2007-10-13 10:56
witam serdecznie. mam pytanie dotyczące mojego chłopaka. mamy po 25 lat i przebywamy obecnie za granicą pracując.
mój chłopak pracuje w fabryce mleka gdzie przesuwa 200kg wózki z mlekiem. praca jest bardzo ciężka, a do tego temperatura z mleczarni waha sie w granicach 0 stopni. wraca bardzo zmęczony i obolały. pracuje tam ok 3 miesięcy i zaczął narzekać na ból w stawach: kolanowych, łokciowych i ogólnie na ból kręgosłupa.
wcześniej mając 14 lat miał uraz kolana- nieoperowana wypadająca łąkotka, która raz na jakiś czas dawała o sobie znać.

moje pytanie dotyczy Glukozaminy, która chwalona jest w wielu publikacjach jako odbudowująca stawy. czy chrząstka i maź w stawach nie jest odbudowywana automatycznie przez organizm człowieka w połączeniu z substancjami naturalnie występującymi w pożywieniu?? wiadome jest iż czasem substancje syntetyczne wprowadzane do organizmu hamują wchłanianie naturalnych substancji z pożywienia.być może istnieją naturalne produkty bogate w glukozaminę??
wiem iż produkty zawierające kolagen w połączeniu z witaminą C i B6 regenerują uszkodzone kości i stawy- czyli wszelkiego rodzaju galaretki i wywary. niestety nie wiem ile składnika znajduje sie w takiej galaretce, czyli ile galaretek należy zjeść w ciagu dnia. dodam że mój chłopak je jedynie mięso drobiowe.więc w wypadku galaretek pozostają owocowe galaretki zawierające żelatynę.

pytam gdyż nie do końca jestem pewna czy jest potrzeba aby mój chłopak zaczął przyjmować ten lek?? dodam iż większość osób pracujących w fabryce przyjmuje glukozaminę.
czy osoba w młodym wieku (25lat) może przyjmować bez żadnych zastrzeżeń ową glukozamine. w jego rodzinie była osoba chora na cukrzyce, mój chłopak nigdy nie został przebadany. po posiłku zawsze wyskakują mu na twarzy bardzo czerwone rumieńce.

oraz drugie pytanie, dotyczące reumatyzmu. być może ból w stawach wynika z narażenia na reumatyzm,jak pisałam praca w mleczarni waha sie w temperaturze około 0 stopni. czy jest jakaś droga aby ustrzec sie reumatyzmowi??

bardzo prosze o odpowiedz . pozdrawiam Marta
napisał/a: NimfaBlotna 2007-10-14 12:37
zalezy co rozumiesz przez reumatyzm, bo taka nazwa jest bardzo nieprecyzyjna.
Choroby reumatyczne - takie jak reumatiodalne zapalenie stawow sa chorobami autoimmunologicznymi. Nie wiemy do konca co je wywoluje, ale na pewno role gra tu genetyka, za takze okreslone czymmiki srodowiskowe.
Natomiast jesli masz na mysli "scieranie sie chrzastki" - czyli choroby zwyrodnieniowe stawow (skadinad tez nalezace do grupy chorob reumatycznych) - to na pewno ciezka fizyczna praca bardzo sie przyczynia do ich powstawania - najczesciej jesli wykonuje sie ja latami.
napisał/a: botulina 2007-10-14 21:39
chodzi mi o dwie różne rzeczy - glukozaminę oraz reumatyzn - choć rzeczywiscie chcę aby zniknął ból w stawach i pragnę znaleźć droge do utrzymywania ich w dobrej kondycji

o chorobach reumatycznych napisałam jedynie dlatego gdyż wiem iż przebywanie w zimnie i wilgotnym otoczeniu (przypomne że pracuje w mleczarni) sprzyja rozwojowi reumatyzmu czyli - bólu z stawach a następnie nieodwracalnym zniekształceniu stawów.
dodam iż jest to bardzo dla mnie istotnie gdyż mój chłopaka gra na gitarze i sprawne stawy są u niezbędne do dalszego rozwoju w tej dziedzinie. dlatego też potam o te wszystkie sprawy gdy nie jest jeszcze za późno na interwencje.

o glukozaminie chce sie dowiedzieć czy jest wskazana (już dostałam jedną odpowiedz iż jest za którą przy okazji dziękuje:) i czy młodym osobom nie zaszkodzi...