Gęsta ślina w gardle

napisał/a: *Samanta* 2007-04-17 13:02
Witam

Mam problem, który męczy mnie już kilka miesięcy. Otóż ciągle mi w gardle zalega gęsta ślina, która jest dla mnie bardzo uciążliwa, nie mam kaszlu ani kataru. Czasami mam np. przez cały dzień suche, podrażnione mocno gardło, ale na następny dzień już jest wszystko ok. Pozatym czuję jakbym miała resztki jedzenia w gardle, które mi tam stoją i unoszą się do góry razem ze śliną, której nie mogę odkrztusić. O ile dobrze pamiętam to najpierw czułam jak mi ślina ścieka po ściankach gardła, a teraz czuję, że jest bardzo gęsta i zalega mi w gardle. Cały czas czuję, że coś się w tym gardle dzieje i chciałabym żeby było wreszcie wiadomo co to może być i ewentualnie jak to leczyć. Byłam u lekarza rodzinnego, ale kazał tylko brać cholinex i przepisał pectodrill, ale nie wzięłam go ponieważ nie wiedziałam kiedy się zmniejsza te dawki, więc po przestudiowaniu internetu kupiłam flegaminę, ale to nie pomaga. Chciałam dodać, że prawie rok temu stwierdzono u mnie refluks przełyku, więc może on ma coś wpólnego z tym co się dzieje w moim gardle? Może macie pomysł na jakieś badania jakie można wykonać właśnie w celu stwierdzenia co to mogłoby być? Nie wiem może jakieś usg albo rtg? Ale nie wiem czy coś takiego się wykonuje właśnie w przypadku gardła?Czytałam tu na forum o wymazie z gardła i nosa, ale nie wiem w kierunku jakich bakterii to się robi?
Błagam pomóżcie, bo to jest już dla mnie tak uciążliwe, że nie mogę normalnie funkcjonować.
napisał/a: Peter 2007-04-17 19:56
Idź do laboratorium mikrobiologicznego (znajduje się przy każdym szpitalu powiatowym) poproś o wykonanie wymazu z gardła na posiew bakteriologiczny i grzybiczy. To wszystko, lub poproś o to samo swojego lekarza, aby dał Ci skierowanie. Wtedy bez opłaty.
napisał/a: *Samanta* 2007-04-17 21:11
A jak Pan myśli co to mogłoby być? Jakieś bakterie? I co by Pan poradził robić aby złagodzić objawy zanim lekarz przepisze odpowiednie leki?
napisał/a: Peter 2007-04-18 07:37
Jak na razie można sobie kupić Tonimer spray do nawilżania gardła lub Tymsal spray. Niestety, ale nie zgaduję przed wynikami.
napisał/a: *Samanta* 2007-05-07 20:32
Witam

Bardzo dziękuję za odpowiedź Do lekarza się właśnie jutro będę umawiać, bo wcześniej to nie było w zasadzie kiedy wziąć dnia wolnego, bo wszyscy na urlopy wyjeżdżali.
Mam przy okazji jeszcze jedno pytanie jeśli można?
Co bym mogła zastosować na tą gęstą ślinę do dnia wizyty jaki ustali mi lekarz? Może się zdarzyć tak, że mój lekarz rodzinny przyjmie mnie np. w przyszłym tygodniu a ja nie wiem czy wytrwam W związku z tym czy ma Pan może jakiś sposób, żeby do dnia wizyty jakoś zminimalizować tą uporczywą ślinę?

Oraz chciałabym zapytać na co dokładnie stosuje się te płukanki z jodyny, bo wyczytałam na forum, że Pan radził wielu osobom.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i życzę miłego wieczoru

[ Dodano: 2007-05-07, 21:12 ]
Napiszę jeszcze Panu jakie miałam wyniki krwi - może to coś pomoże:

Na+ 143 mmd/l
K+ 4,4 mmd/l
IRN 116 mg %
HOL 47 mg %
ALT 8 mmd/l
AST 19 mmd/l
Mg 2,4 mg %
BUN 10 mg %
CRP 0,1 mg %
Ca 2,2 mmd/l
CREA 0,8 mg %
Chol 122 mg %
TG 52 mg %

hTSH_II 2.779 uIU/mL
Free_T4 1.07 ng/dL
FT3 2.30 pg/mL

Krwinki białe ( WBC ) 7.71
Krwinki czerwone ( RBC ) 4.67
Hemoglobina 13.9
Hematokryt 40.7
MCV 87.2
MCH 29.8
MCHC 34.2
RDV 12.3
PLT 187
MPV 13.1

Koniec
napisał/a: Peter 2007-05-08 10:03
Płukanki z jodyny mają zastosowanie przy stanach zapalnych jamu ustnej i gardła tła bakteryjnego, grzybiczego i wirusowego. W innych przypadkach nie mają zastosowania.
Szkoda, że nie wykonano pełnej morfologi (brak ilościowej i jakościowej analizy białych krwinek).
Odnośnie gęstej śliny, to dopóki nie znajdzie się przyczyny, trudno coś poradzić. Można często przepijać wodą mineralną niegazowaną.
Mam jeszcze pytanie, czy masz często chrypkę, uczucie zalegania czegoś w gardle, uczucie ściskania? Czy masz jakieś objawy ogólne typu: sucha skóra lub wilgotna (łatwe pocenie się), nerwowość lub apatię, czasami uczucie duszności, wypadanie włosów lub ich znaczna łamliwość, czasami kołatanie serca lub spowolniona praca serca, osłabienie?
napisał/a: Cekirge 2007-05-08 15:29
Z ciekawości... Czego mogą to być objawy? Bo mój ojciec ma podobne.

z góry dzięki
napisał/a: *Samanta* 2007-05-09 22:30
Peter napisal(a):Płukanki z jodyny mają zastosowanie przy stanach zapalnych jamu ustnej i gardła tła bakteryjnego, grzybiczego i wirusowego. W innych przypadkach nie mają zastosowania.
Szkoda, że nie wykonano pełnej morfologi (brak ilościowej i jakościowej analizy białych krwinek).
Odnośnie gęstej śliny, to dopóki nie znajdzie się przyczyny, trudno coś poradzić. Można często przepijać wodą mineralną niegazowaną.
Mam jeszcze pytanie, czy masz często chrypkę, uczucie zalegania czegoś w gardle, uczucie ściskania? Czy masz jakieś objawy ogólne typu: sucha skóra lub wilgotna (łatwe pocenie się), nerwowość lub apatię, czasami uczucie duszności, wypadanie włosów lub ich znaczna łamliwość, czasami kołatanie serca lub spowolniona praca serca, osłabienie?



Witam

Odnośnie Pana pytań:

Czasami mam uczucie zalegania czegoś w gardle, osłabienie, kołatanie serca na zmianę ze spowolnioną pracą serca ( przynajmniej mi się tak wydaje ) EKG miałam robione i też dobry wynik.
Natomiast dość często zdarza mi się uczucie duszności, tzn. że muszę co jakiś czas " łyknąć " dużo powietrza.

Dzisiaj byłam na testach alergicznych i nic nie wykazały. Oto wynik:

Histamina 4
Trawy 0
Trawy/ zboża 0
Drzewa 0
Chwasty 0
Sierść 0
Pleśnie 0
Roztocza 0
Sierść kota 0
Sierść psa 0

Pozatym miałam też robioną spirometrię i wszystko też wyszło dobrze.
Jeszcze pójdę w tygodniu zrobić te wymazy o których Pan mówił.

Z góry bardzo chciałam podziękować za pomoc i powiedzieć, że jest Pan naprawdę bardzo dobrym człowiekiem i pewnie wielu ludzi ( w tym ja ) jest Panu wdzięcznych za pomoc jaką nam Pan tu ofiarowuje. Dziękuję z całego serduszka
napisał/a: Peter 2007-05-10 07:31
Czy wyniki tarczycy, w szczególności chodzi mi o FT4 widział lekarz? I czy na wyniku jest podany zakres normy? Bo wynik podano nietypowo w ng, czyli w nanogramach. I w związku z tym mam pewne wątpliwości.
napisał/a: *Samanta* 2007-05-10 13:31
Peter napisal(a):Czy wyniki tarczycy, w szczególności chodzi mi o FT4 widział lekarz? I czy na wyniku jest podany zakres normy? Bo wynik podano nietypowo w ng, czyli w nanogramach. I w związku z tym mam pewne wątpliwości.


Witam

Miałam też robione usg tarczycy i nic nie wykazało, więc nie wiem czy jeżeli jak na usg tarczycy wyszło wszystko dobrze to czy jednak ta tarczyca jest?

Dziękuję za cierpliwość Ma Pan naprawdę bardzo dobre serduszko
napisał/a: Peter 2007-05-10 14:35
Żeby wykluczyć problem tarczycy, powinien być wykonany komplet badań (usg, hormony TSH, Ft 3, Ft 4). To tak minimum.
Pisałaś wcześniej, że zdiagnozowano u Ciebie refluks. Czy przepisano Ci leki w tym kierunku? I czy zażywałaś je i był jakiś efekt?
napisał/a: *Samanta* 2007-05-10 15:06
Peter napisal(a):Żeby wykluczyć problem tarczycy, powinien być wykonany komplet badań (usg, hormony TSH, Ft 3, Ft 4). To tak minimum.
Pisałaś wcześniej, że zdiagnozowano u Ciebie refluks. Czy przepisano Ci leki w tym kierunku? I czy zażywałaś je i był jakiś efekt?


Tzn. że powinnam jeszcze raz poprosić lekarza o zlecenie zrobienia badanie tarczycowego, z tym, że tym razem dokładniejszego?

Lekarz zdiagnozował u mnie refluks, tylko po rozmowie. Nie miałam robionego w tym kierunku żadnego badania, nawet gastroskopii. Owszem przepisał mi lek o nazwie Polprazol i brałam go bodajże przez 3 miesiące. Po tym czasie przestały występować i lekarz powiedział, że teraz przyszedł moment, w którym próbujemy odstawić leki i zobaczymy co dalej, tzn. czy będę miała już spokój na dłuższy okres czasu, czy będzie trzeba znowu zacząć brać leki.