gazy, wzdęcia, burczenie w brzuchu

napisał/a: Efrem 2012-06-23 21:19
Postanowiłem założyć ten wątek ponieważ już sobie nie radzę z tym wszystkim . Choruję na niewydolność nerek , 3 tygodnie temu zacząłem się dializować (Dializy Otrzewnowe) i od tamtej pory , każdego wieczora mam wzdęcia , burczenie w brzuchu i bardzo uciążliwe gazy o intensywnym zapachu siarki . Nie wiem już sam co mam robić i co może być przyczyną ? zmiana leków ? dieta ? (nic się nie zmieniła ) . Wcześniej zdarzało mi się to raz na jakiś czas , ale teraz nie ma dnia bez tych męczarni . Mówiłem o tym mojemu lekarzowi , ale on nic z tym nie zrobił i tak podobno ma być ..problem w tym , że ja sobie nie wymyślam i naprawdę się z tym męczę . Dodam , że nie mam żadnych bólów brzucha . Czy wie ktoś co to może być i czy jest na to jakiś lek ? sam podejrzewam zespół jelita drażliwego .
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-24 13:49
Witam

Proszę przybliżyć swój jadłospis w ciągu dnia.
Ile posiłków w ciągu dnia spożywasz?
Czy bierzesz pod uwagę ile gram białka na każdy kilogram masy ciała przyjmujesz w diecie?
Jakie źródła węglowodanów wykorzystujesz(pieczywo, kasze, makarony) oraz owoce?
Ile gram glukozy przyjmujesz w płynie dializacyjnym?
napisał/a: Efrem 2012-06-24 16:30
Kisiel888 napisal(a):Witam

Proszę przybliżyć swój jadłospis w ciągu dnia.
Ile posiłków w ciągu dnia spożywasz?
Czy bierzesz pod uwagę ile gram białka na każdy kilogram masy ciała przyjmujesz w diecie?
Jakie źródła węglowodanów wykorzystujesz(pieczywo, kasze, makarony) oraz owoce?
Ile gram glukozy przyjmujesz w płynie dializacyjnym?


Jem raczej mało , nie tłusto , nie liczę białka i wydaje mi się , że jem go nawet trochę za mało tym bardziej teraz gdy jestem na dializach . Oczywiście jem pieczywo na śniadanie oraz kolację (bułka kajzerka , chleb pszenny ) , na obiad często jem makaron , ale w małych ilościach , kaszę czy ryż zdarza mi się zjeść raz na tydzień . Owoców staram się unikać chociaż był taki okres , że jadłem sporo truskawek , winogron , ale teraz już nie jem ich wcale . W płynie dializacyjnym jest 1,5 % glukozy , mam 3 dializy dziennie 7,15,22 najgorzej jest między 15 a 22 ;/ .
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-24 17:32
Rozumiem że apetyt zmniejszył się przez dializy otrzewnowe?
Co do białka, przy dializach powinno się utrzymywać białko z pożywienia na poziomie 1-1,5g na kilogram masy ciała, należy zwracać na to uwagę, ze względu na utratę białka podczas dializ.
Ze źródeł białka należy wybrać, sery twarogowe oraz białka jaj, drób w ograniczonej ilości.
Mięsa wieprzowego należy unikać, zarówno rośliny strączkowe które powodują wzdęcia.
Sery topione oraz żółte należy zminimalizować lub całkowicie wykluczyć.
Przy spożyciu ryb należy zwrócić uwagę jaka jest reakcja u.pokarmowego po spożyciu.
Tłuszcze - źródła takie jak oliwa z oliwek oraz masło
Dzienne zapotrzebowanie 0,5-1g/kmc.
Węglowodany - proszę spróbować pieczywa żytniego - gdyby pojawiały się dolegliwości jak np wzdęcia po 1-3h od spożycia to należy zmienić pieczywo na np pszenno-żytnie, graham.
Ryż najlepiej paraboliczny oraz brązowy.
Makaron: żytni pełnoziarnisty - nie przekraczać ilości 50g w jednym posiłku.
Suma węglowodanów w ciągu dnia powinna wynosić 4-5g/kmc.
Kaszę proszę wyeliminować ze względu na częste problemy ze strony układu trawiennego po spożyciu.
Produkty które zawierają dużo potasu należy ograniczyć tj: suche nasiona roślin strączkowych, kasze, banany.
Tak samo tyczy się z produktami zawierające fosforany tj: serki topione, mleko w proszku, mleko skondensowane, unikać produktów które zawierają w składzie: E: E338, E339, E340, E341, E450a, E450b, E450c,
E540, E543, E544.
Płyny powinny być wypijane w zależności od wydalonego moczu.

Pozdrawiam
napisał/a: Efrem 2012-06-24 18:14
Dziękuję za wszystkie rady i oczywiście będę z nich korzystał . Co do samego apetytu to jest raczej bez zmian , nigdy z tym problemów nie miałem :) Postaram się przez ten tydzień zmienić trochę swoją dietę , ale jesli to nic nie da to co powinienem zrobić ? co miesiąc mam badania krwi i moczu czy to wystarczy ? czy powinienem zrobić jeszcze jakieś inne badania ?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-06-24 18:48
Na razie należy skupić się na diecie, jeśli nie przyniesie ona poprawy to spróbować dostać się prywatnie do gastrologa, przedstawić dokładnie przebieg choroby związanej z niewydolnością nerek, zabrać aktualne badania krwi i moczu oraz całą dokumentację na temat leczenia, dokładny wywiad z lekarzem, reszta już w jego rękach, ale miejmy nadzieję, że zmiana odżywiania zminimalizuje skutki ze strony dializy otrzewnowej- bo oczywiście zawsze są ale po to zwraca się uwagę na produkty w pożywieniu by zminimalizować te skutki.

Pozdrawiam i Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
napisał/a: Efrem 2012-07-16 18:35
Witam , minęło już trochę czasu od wprowadzenia diety i muszę przyznać , że pozbyłem się uciążliwych gazów . Niestety kilka dni temu pojawił się nowy problem . Zaczęło się od zgagi która raczej szybko ustąpiła i nie przeszkadza mi jednak dwa dni temu zaczął pobolewać mnie brzuch . Dzisiaj jest już trochę lepiej , ale wczoraj przez cały dzień czułem kłucie . W szczególności boli mnie po jedzeniu i czuję jakby chciało mi się do toalety , ale po chwili przechodzi i dalej od czasu do czasu boli . Często jest tak , że czuję ból tak jakby dookoła brzucha . Najbardziej boli dolna część i górna tuż pod mostkiem . Wykluczyłem zapalenie otrzewnej ponieważ płyn jest czysty , nie mam temperatury i ogólnie czuję się dobrze . Dodam , że ból jest o wiele mniejszy gdy podczas dializy spuszczam płyn , a wraca gdy wpuszczam nowy . Jaka może być przyczyna ? czy powinienem dzwonić do ośrodka dializ ?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-07-16 19:10
Witam
Czy masz również uczucie zarzucania treści pokarmowej do przełyku?
U mnie takie kłucia występowały przy pieczywie pełnoziarnistym, makaronie pełnoziarnistym, grochu, fasoli, jabłkach, owocach cytrusowych.
napisał/a: Efrem 2012-07-16 19:24
Nie , raczej nie mam takiego uczucia . Zapomniałem jeszcze dodać , że ból jest większy gdy kładę się na boku , a gdy leżę na plecach ustępuję .
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-07-16 19:44
Najlepiej będzie jak zasięgniesz rady w ośrodku dializ, niech osoby ukierunkowane w dializach wypowiedzą się na temat tych objawów. Gdyby płyn był mętny to można by podejrzewać zapalenie otrzewnej spowodowaną przez infekcję ale napisałeś, że płyn jest czysty.

Pozdrawiam
napisał/a: Efrem 2012-07-16 19:55
Dziękuję za odpowiedzi :)