Gazy, bulgotanie w brzuchu, odbijanie

napisał/a: enadiZ 2012-11-10 13:16
Witam serdecznie

Od ok. miesiąca mam problem. Ogólnie jest dobrze, ale nie ma dnia w którym był nie czuł przez jakiś czas, jakby mój brzuch był napompowany, rano mam gazy, na dniu trochę mniej. Ogólne moje dolegliwości to:
-gazy
-odbijanie
-dyskomfort w nadbrzuszu
-dyskomfort w podbrzuszu
-bulgotanie w prawej stronie brzucha lub w lewej

Bylem dwa razy u lekarza. Za pierwszym razem lekarz wykluczył wyrostek i dostałem lek o nazwie Bioprazol. Bez efektu.
Między wizytami kupiłem Espumisan - jakoś nie pomógł, nie sprawił że mój brzuch stał sie lekki, ale może to dlatego że używałem go przez pierwsze dwa dni od zakupu (wziałem 6 tabletek) i go odłożyłem.
Drugim razem doktor powiedziała, że możliwe że mam podrażnione jelita i nakazała mi nadal używać bioprazolu, z tym że dodała do tego entero acidolac oraz nifurokasyzd (nie mam biegunki a ten lek od tego jest) - troszeczkę się polepszyło ale nie czuję kompletnej poprawy.

Zaznaczam, że nie mam biegunki, kał jest w miarę w porządku, barwę ma jasno brązową. Wypróżniam się przeważnie raz dziennie, czasem dwa.

Do tego kiedy piję piwo, czuje jakby moment brzuch się pompował i ciężko mi to odbić, dopiero picie wody mineralnej niegazowanej czy ciepłej herbaty bez cukru sprawia, że robi się w wolnym tempie w porządku. Przykład ostatni - u kolegi wypiłem dwa łyki piwa i brzuch się napompował a ja chciałem wymusić odbicie. Dopiero woda mineralna niegazowana i ciepla herbata bez cukru oraz położenie się na 30 minut sprawiło że mi przeszło.

Nie jem śmieciowego jedzenia (tj. kebaby, wszelkiej maści fast-foody), natomiast nie mogę powiedzieć tez, że jem regularnie. Czasem są to dwa posiłki, czasem trzy, czasem pięć.

Wszystko zaczęło się z chwilą rozpoczęcia studiów. Być może to stres, ale chciałbym to jakoś wyleczyć, a po dwóch wizytach u lekarza jestem w rozsypce.

Proszę o poradę
napisał/a: aaggaa3 2012-11-10 16:09
napisal(a):Ogólne moje dolegliwości to:
-gazy
-odbijanie
-dyskomfort w nadbrzuszu
-dyskomfort w podbrzuszu
-bulgotanie w prawej stronie brzucha lub w lewej


może to być stres, zespół jelita drażliwego, ale warto byłoby też zrobić badanie kału na pasożyty i grzyby, usg j.brzusznej, próby wątrobowe, można zrobić też posiew kału-być może jest przerost jakiejś bakterii, ogólnie zaburzone proporcje między bakteriami występującymi w j. grubym

jest dużo badań mogących pomóc w postawieniu diagnozy, ale warto ab zlecił je lekarz gastrolog

na pewno warto wdrożyć dietę lekkostrawną, nie wzdymającą, unikać smażonego, tłustego, unikać alkoholu, napojów gazowanych, jeśli dieta nie pomoże można spróbować na jakiś czas odstawić gluten
no i jeść regularnie, powoli, dokładnie gryźć, wcinać posiłki o stałych porach, jesli studiujesz na pewno będzie trudno

z leków bez recepty dobry na kłopoty z jelitami, żołądkiem jest Debutir, ale trzeba go brać jakiś czas zanim stwierdzi się czy cokolwiek pomaga