Gastroskopia, wynik badania - analiza

napisał/a: Prof 2012-12-12 13:54
Witam wszystkich,
wczoraj miałem robione badanie gastroskopii. Zamieszczam poniżej opis badania, gdyż sam nie potrafię go przeanalizować w sposób rzetelny:
"Przełyk prawidłowy. Średniej wielkości przepuklina rozworu przełykowego przepony. Śluzówka żołądka o prawidłowym wyglądzie. Nieduża domieszka żółci w żołądku. Opuszka i część zstępująca XXIcy prawidłowe. Test na Helicobacter Pylori ujemny. Nie pobierano wycinków do badania hist-pat."
Badanie miałem zlecone, ponieważ podejrzewano refluks. Jakiś czas temu męczyły mnie zgagi i puste odbijania. Teraz mam właśnie puste odbijania i częste "gazy", zgaga nie występuje.
Prosiłbym o analizę i jakieś wskazówki. Czy z tym wynikiem badania mogę wybrać się do gastrologa lub lekarza rodzinnego? Ponadto jakimi lekami leczy się takie objawy (jakiś czas temu brałem anesteloc i w zasadzie się sprawdzał).

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
napisał/a: Ventussi 2012-12-12 19:54
Masz przepuklinę przełyku, innymi słowy Twój żołądek nie zawsze jest tam, gdzie jego miejsce i w pewnych warunkach przemieszcza się częściowo w okolice klatki piersiowej, co może powodować zgagę, kwaśne odbijania itp. Myślę, że warto by było się zgłosić z tym do lekarza, najlepiej oczywiście do gastrologa, ale jak z tym jest problem, to chociażby do rodzinnego. Objawy leczy się inhibitorami pompy protonowej (IPP) czyli pantoprazol, lanzoprazol, omeprazol i wszelkie inne -prazole. Anesteloc to właśnie pantoprazol. Skoro pomagał to można to kontynuować, można też zmienić na coś innego, to już zależy, co lekarz ustali. Lanzoprazol jest związkiem najnowszej generacji (np. Lanzul) i ponoć najlepiej się sprawdza ze wszystkich IPP, ale to już pozostawiam w gestii lekarza.

Ponadto ulgę przynosi zrzucenie kilku-kilkunastu kg (jeśli jest z czego), a jeśli masz zarzucanie treści żołądkowej do przełyku w pozycji leżącej, dać więcej poduszek pod głowę, żeby było wyżej.

Jeśli jest tak fatalnie, że nic nie pomaga, ostatecznie można rozważyć leczenie operacyjne, ale skoro Anesteloc pomagał, to myślę, że jeszcze tak źle nie jest, żeby to było wymagane.
napisał/a: Prof 2012-12-12 20:57
Mam 21 lat. 190cm wzrostu i ważę 75kg, więc zrzucenie wagi odpada.
Nie trzymam ścisłej diety, ale raczej uważam na to, co jem. Nie mam zarzucania treści żołądkowej do przełyku podczas leżenia. Jedyne co obecnie mi dokucza to odbijania i "gazy", o których pisałem wcześniej.
Czyli przepuklina przełyku to nie jest to samo, co refluks, prawda? Lekarz, który robił mi gastroskopię raczej mnie uspokajał, ale zapytam jeszcze tutaj - to nie jest coś bardzo poważnego, czym powinienem się zamartwiać?
napisał/a: Ventussi 2012-12-12 22:05
To nie to samo, co refluks, ale objawy są bardzo podobne i leczy się podobnie. W żadnym wypadku nie jest to nic groźnego. Cała choroba ogranicza się do mniej lub bardziej upierdliwych objawów, które można zmniejszyć lub wyeliminować poprzez zmianę trybu życia, diety na lekkostrawną, lub zastosowanie dodatkowo leków typu IPP, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Przyczyny gazów natomiast należy szukać w jelitach. Zapewne jakiś lekki IBS. Różne przyczyny takiego stanu rzeczy są możliwe, począwszy od diety, przez alergie pokarmowe, po różne schorzenia, w tym nerwice, ataki lęku, stres. Na nadmiar gazów ja biorę Degasin, bez recepty i mnie pomaga, może Tobie też pomoże.