Gastroskopia- robić czy nie? dylemat

napisał/a: mama841 2014-12-07 18:14
Witam serdecznie

Od jakiś 2 miesięcy miałam problem z żołądkiem, bolał mnie, a ciągnęło mnie do lewej str nie wiem czy do trzustki czy pod żebrem, ciężko było mi to określić. Po kilku dniach bólu poszłam do lekarza, który dał mi lekarstwa na żołądek i na częstszy skurcz przełyku, ponieważ kiedyś miałam stwierdzony refluks (wiele lat temu gastroskopia pokazała bakterię helikobakter p., a po roku już nie). Od tamtej pory tylko czasami jak mi dokuczało pieczenie brałam leki na "kwasy" i odstawiałam, generalnie nauczyłam się z tym żyć i wykluczyłam niektóre produkty, które mi wzmagały refluks.
Ok 2 mies temu kiedy byłam u lekarza i brałam leki (miałam ok 2 tyg) a brałam z miesiąc i jeszcze wcześniej sama brałam ale mniejszą dawkę niż przepisał lekarz i miałam odstawić. Po odstawieniu dolegliwości wróciły (:
Dodatkowo często mam "gazy", których nigdy nie miałam (nie wiem od czego) i czasami przelewa mi się jakby w jelitach.
Postanowiłam zrobić gastroskopię prywatnie, ale nie wiem czy wystarczy odstawić leki tydzień temu, bo raz czytam w internecie, że trzeba min. 2 tyg wcześniej a raz że tydzień i zgłupiałam...
Ja w dniu badania będę miała tydzień od odstawienia ranigastu, a 2 tyg od Panzolu...
Zastanawiam się ile max wycinków w razie czego mogą pobrać? Gastroskopia to koszt 150 zł plus 100 zł za każdy wycinek, nie wiem ile ich może być i obawiam się, że może to kosztować.
Nie wiem czy robić prywatnie czy czekać do nowego roku na termin na nfz?
Czy ktoś wie co może mi dolegać? Poradźcie proszę.
napisał/a: mama841 2014-12-07 18:21
Dodam jeszcze, że ciągnęło mnie do pleców, a od kilku dni bolą mnie całe plecy (pracuję fizycznie to też biorę pod uwagę) i biorę tabletki antykoncepcyjne, może to ma znaczenie?
napisał/a: mama841 2014-12-07 19:47
NIKT NIE ODPISZE? ((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((:
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2014-12-08 20:15
Witam
Na początek mała lektura na temat odżywiania przy refluksie:
http://commed.polki.pl/choroba-refluksowa-diagnostyka-leczenie-profilaktyka-vt78082.html
Podczas gastroskopii obowiązkowo badanie na obecność HP.
Gazy mogą być spowodowane przez dietę ale również gdy jest zachwiana flora bakteryjna - proponuję spróbować probiotyk, pić ostropest plamisty - na mnie działa bardzo dobrze gdy pojawiają się przelewania w jelicie.
Wycinek pobiera się gdy lekarz stwierdzi zmiany w strukturze błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Kiedyś wykonywałem prywatnie gastroskopię przeznosową cienkim endoskopem.
Na Twoim miejscu nie zwlekałbym dla spokoju psychicznego. Jeżeli będzie stan zapalny lub obecność HP, im szybciej zostanie wykryte tym lepiej aby rozpocząć odpowiednią kurację.

Pozdrawiam
napisał/a: mama841 2014-12-09 17:46
Dzięki za odpowiedź. Ostropest plamisty kiedyś przyjmowali moi domownicy, ale ja kiedyś wyczytałam, że przy tabletkach anty nie mogę bo zmniejsza skuteczność?
napisał/a: Konstans 2014-12-10 08:10
Witaj,
gastroskopia jest u Ciebie zalecana ale żeby była wiarygodna leki powinno się odstawić min. 3 tyg. wcześniej.
Ostropest nie będzie zaburzał wchłaniania anty, jesli rozłożysz to w czasie. Pij go rano , kiedy tabletki przyjmujesz wieczorem lub na odwrót.
Zastosuj również dietę eliminacyjną. Mam tu na myśli rezygnacja z nabiału i glutenu. Kłucia nie biorą sie z niczego. Ani bóle pleców. I uwierz - te bóle nie sa spowodowane przeciązeniami ale sygnałem ze str. uk. pokarmowego (jelit, wątroby, woreczka, trzustki), że coś nie tak. PIj zioła jak dymnica, karczoch, mniszek, dziurawiec, mięta, rumianek, prawoślaz. Poprawisz trawienie i udrożnisz to, co źle funkcjonuje.
Ale i tak nie wierzę w szybką poprawę, bo to wymaga czasu i cierpliwości.
nie lekceważ ego, bo sama widzisz, ze objawy (przez lata blokowane przez leki) teraz wracają ze wzmożoną siłą.
Schemat stary jak świat.
Pozdrawiam :)