Gastroskopia - prośba o analize wyniku badania.

napisał/a: dp105 2012-12-17 18:12
Witam.
Niestety już w młodym wieku przyszło mi się mierzyć z refluksem :(

Opis badania:
W przełyku widoczna treść żółciowa. Linia Z regularna. Wpust ziejący, otwarty cały czas. W świetle duża ilość żółci. Fałdy regularne. W inwersji bez cech przepukliny. Błona śluzowa część przedodźwiernikowej marmurkowa, zaczerwieniona. Odźwiernik zaciągnięty bliznowato, drożny. Widoczne cofanie się treści żółciowej z dwunastnicy. Opuszka i wianek dwunastnicy bez patologii.

Rozpoznanie:
Refluks żołądkowo-przełykowy.
Chroniczne zapalenie błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka - na tle żółciowym.
Refluks dwunastniczy.

Moje główne pytanie: Jak wygląda moja sytuacja? Jest źle?

Z tego co mi wiadomo ludzie męczą się latami z jednym refluksem, a ja mam jego dwie odmiany...
Moją największą bolączką są zgagi, "kapeć" + strasznie nieświeży oddech rano po przebudzeniu oraz biały nalot z tyłu języka.
Brałem polprazol, lecz nie zauważyłem jakiejkolwiek poprawy, dlatego chciałbym się dowiedzieć na tym forum czy istnieje chociaż jakaś szansa na zlikwidowanie kapcia w buzi i nalotu na języku? Jeśli istnieją jakieś lepsze leki to proszę o ich wymienienie.

Pozdrawiam.
napisał/a: aaggaa3 2012-12-17 20:40
napisal(a):
Moje główne pytanie: Jak wygląda moja sytuacja? Jest źle?


nie jest źle, ale trzeba będzie brać leki

masz podobną sytuację do mojej sprzed półtora roku,

napisal(a):
napisal(a):W przełyku widoczna treść żółciowa.
Błona śluzowa część przedodźwiernikowej marmurkowa, zaczerwieniona. Odźwiernik zaciągnięty bliznowato, drożny. Widoczne cofanie się treści żółciowej z dwunastnicy.


największym problemem jest żółć, która cofa się u Ciebie z dwunastnicy do żołądka i w dodatku z żołądka do przełyku

najlepszym schematem leczenia jest na początek:

1. lek prokinetyczny - Zirid (najmniej skutków ubocznych)
2. Ulgastran 4x1 łyżeczka przed posiłkiem (wiąże żółć, ochrania błonę sluzową żołądka)
3. Proursan (lub jakiś jego odpowiednik) 3x1 tabletka zmienia skład żółci na mniej drażniący dla żołądka
4.Leki z grupy IPP najlepszy wg. mnie jest lek z esomeprazolem np. Emanera 2x20mg

Dieta lekkostrawna, głownie gotowane, rezygnacja całkowita ze słodyczy (pobudzają wydzielanie żółci)
nie wolno pić alkoholu, palić papierosów, mocnej kawy, herbaty

należy przyjmować dużo płynów ale na początku tylko woda niegazowana

dieta może spowodować chudnięcie, dlatego warto po posiłkach wypić łyżkę oliwy z oliwek na zmianę z olejem lnianym

jeśli masz jakieś pytania pisz śmiało, da się z tego wyleczyć lub zaleczyć na tyle, że można normalnie funkcjonować :)
napisał/a: dp105 2012-12-17 22:24
Rozumiem, że są to wszystko leki na receptę i musi mi je wypisać mój lekarz z ośrodka? :)
napisał/a: aaggaa3 2012-12-18 13:29
niestety tak leki na receptę :( ale myślę, że lekarz wypisze bez problemu

najbardziej pomocnym lekiem przy cofaniu się żółci jest Proursan, na to aby zaczął działac trzeba czekać kilka tygodni, ale warto

http://www.pfm.pl/u235/navi/200276/back/72037

powyżej wklejam Ci link, jest to artykuł dotyczący refluksu żółciowego a właściwie jego następstwa, którym jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka

warto też skonsultować się u specjalisty gastrologa, na pewno będzie bardziej pomocny niż lekarz pierwszego kontaktu

refluks żółciowy (u ciebie refluks mieszany) to rzadka przypadłośc i lekarze 1 kontaktu nie bardzo wiedzą jak to leczyć