Ganglion - kontynuacja ćwiczeń czy odpoczynek?

napisał/a: rafael321 2012-03-30 20:50
Witam. Nie posiadam zdjęć, ale ostatnio na lewym nadgarstku zauważyłem pewne wybrzuszenie. Narazie jest ono niewielkie (Przy maksymalnym zgięciu nadgarstka wystaje taki "guz" na jakieś 0,5 cm) i tutaj jest moje pytanie skierowane do Państwa.
Otóż od 3 miesięcy ćwiczę na siłowni (prawie 18 lat) i zauważyłem to zwyrodnienie podczas trudności w robieniu pompek. Przy maksymalnym zgięciu nadgarstka w skali od 0 do 10 boli na jakieś 2-3. Czy w takim razie powinienem zaprzestać ćwiczeń i dać odpocząć ręce (nie wiem czy przez większe przeciążenia może się do powiększyć) czy mógłbym ćwiczyć z mniejszym ciężarem i z opaską usztywniającą nadgarstek? Do lekarza rodzinnego (narazie) jestem zapisany na kolejny tydzień dopiero. Dlatego proszę o pomóc jeśli ktoś z niewielu informacji mógłby wyjaśnić skutki dalszych ćwiczeń
Z poważaniem
Rafael321
napisał/a: Ania_204 2012-04-02 14:07
Wskazany odpoczynek na okres 2 tyg-unieruchomienie ręki.
napisał/a: rafael321 2012-04-02 18:01
Dziękuję bardzo za pomoc. Czsy okres odpoczynku 2 tygodniowego oznacza również, iż 2 tygodnie muszę mieć unieruchomioną rękę? (Czy mogłabyś podać sposób unieruchomienia? - czy mogłaby być opaska uciskowa ?)
napisał/a: Ania_204 2012-04-02 18:20
Orteza w zupełności wystarczy,by nie ruszać ręką góra dół.
napisał/a: rafael321 2012-04-03 07:48
Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. A czy po dwóch tygodniach unieruchomienia ( spowoduje to brak powiększania się guza czy mogłoby w pewien sposób "zmniejszyć" - przepraszam za mało fachowe słownictwo) tego gangliona? . Czy mogłabyś również (gdyby oczywiście nie sprawiło Ci to kłopotu) podać efektywność metod leczenia? Z tego co wiem są 2 sposoby: zabieg oraz masaże o ile się nie mylę.
3) Czy ortezę powinienem nosić cały czas, czy tylko podczas jakiegoś wysiłku (gra kontaktowa itp.? )
napisał/a: Ania_204 2012-04-03 14:15
Orteza do stałego noszenia. Ganglion powinien się zmniejszyć albo nawet zniknąć.

Jest kilka metod leczenia ganglionu.
1. Unieruchomić i wtedy się zmniejszy.
2. Można odessać przy znieczuleniu miejscowym/wykonuje lekarz/-minusem tej metody jest to,że może się odtworzyć.
3. Można uderzać ciężką książką-tzw metoda biblijna.
4. Unikać powtarzania stale tych samych ruchów.
5. Cysta może zniknąć samoistnie tylko trzeba wykazać trochę cierpliwości.

Jeżeli torbiel bardzo boli i powoduje trudności poruszania kończyną możesz zdecydować się także na operację. Operacja wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, pod znieczuleniem miejscowym. Lekarz wykonuje nacięcie, usuwa torbiel oraz jej łodygę, czasami także odrobinę otaczających ją tkanek, zaszywa i wykonuje opatrunek. Gdy przestanie działać znieczulenie możesz zażyć paracetamolu by zmniejszyć ból.
napisał/a: rafael321 2012-04-03 19:48
Jestem bardzo wdzięczny za Twoją odpowiedź. Teraz żyję w nadziei, że może mój ganglion się pomniejszy wraz z usztywnieniem. Dziękuję bardzo i polecam :)
napisał/a: Ania_204 2012-04-03 19:52
Gdyby były jeszcze jakieś wątpliwości zapraszam.
napisał/a: rafael321 2012-04-04 09:55
A przepraszam czy orteza również na noc jest wskazana?
napisał/a: Ania_204 2012-04-04 10:52
Owszem.
napisał/a: rafael321 2012-05-02 19:49
Witam. Powracam do tematu sprzed 3. tygodnii, w którym opisywałem swój problem z ganglionem. Po trzech tygodniach zauważyłem poprawę (ganglion zmalał trochę - nie wiem czy się zmniejszył, czy jest po prostu głębiej schowany). Wykryto u mnie na USG, że jest to ganglion umiejscowiony pod ścięgnami. Moje pytanie do Państwa jest takie. Czy po trzech tygodniach noszenia opasek, ortezy i smarowania maścią warto jeszcze wykonywać te czynności (póki widać poprawę), czy to już w niczym nie pomoże?
Z poważaniem.
Rafael321
napisał/a: Ania_204 2012-05-02 21:04
Warto wykonywać te czynności, najlepiej do całkowitego zmniejszenia.