Funkcje układu krążenia

napisał/a: gotten 2007-03-13 16:57
Mój kuzyn, z klasy I gimnazjum miał sprawdzian z biologii na temat układu krążenia. Ja jestem w pierwszej liceum, i co do medycyny, czytam ambitniejsze dzieła np. Bochenka, gdyż planuje w tym kierunku przyszlość.
Kuzyn napisał w pytaniu o funkcje : 1. Dostarczanie tlenu i pokarmu każdej komórce 2. Oczyszczanie organizmu (układ limfatyczny) 3. Magazynowanie tłuszczy (krążenie wrotne) - otrzymał 1/3 pkt. Co o tym sądzicie. Wg. mnie, podstawowymi funkcjami są : dostarczanie tlenu i pokarmu każdej komórce, termoregulacja i ochrona przeciwbakteryjna (leukocyty) - nie rozpisując się. To co on napisał uważam że też nie jest najgorzej. I zwracam się z pytaniem jakie jest wasze zdanie.
napisał/a: Peter 2007-03-14 11:25
Może tak to podsumuję:
Kuzyn nieprecyzyjnie określił rolę krwi jako magazynowanie tłuszczy. To jest transport tłuszczy, a magazynuje m. in. wątroba. Faktycznie, opuścił bardzo ważny element, jaki Ty podałeś tj. funkcja obronna (to podstawowa funkcja krwi i limfy). Natomiast na plus przyjąłbym fakt, że poruszył temat układu limfatycznego. To bardzo istotne, gdyż układ krążenia składa się m.in. z naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych.
Tak więc w sumie wasze odpowiedzi się uzupełniają
napisał/a: gotten 2007-03-14 19:32
Dzięki. Ja mam podobne zdanie.