Ft3 pnizej norm i ignorancja endokrynologa

napisał/a: igus100 2015-08-25 11:31
Od roku jestem leczona na niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Co do Hashimoto to dwóch różnych lekarzy ma rozbieżne zdania - jeden na podstawie rozpoznania z USG i podwyższonego poziomu TSH twierdzi, że mam Hashimoto drugi na podstawie tych samych badań twierdzi, że nie. Ale nie to mnie niepokoi. Otóż obecnie przyjmuję euthyrox 75 i bromergon 2.5 (z powodu wysokiej prolaktyny wyjściowej). Aktualne wyniki to
TSH 0.7 norma 0.25-4.5
Ft3 3.8 norma 4.0-8.3
Ft4 17.24 norma 9.00-20.00
Niski poziom ft3 utrzymuje się od początku zdiagnozowania choroby.
Mimo wyrównanego poziomu TSH w chwili obecnej czuję się gorzej niż przed rozpoczęciem leczenia. Rok temu jedyna "dolegliwością" były wypadające od ponad roku włosy.
W chwili obecnej: włosy wypadaj nadal tak samo, mam bardzo suchą skórę, jestem zmęczona, senna, libido na zerowym poziomie, w ciągu roku przytyłam 7 kg, wypróżnienia co 5-7 dni ( nie zmieniłam diety), mam bóle głowy, brak koncentracja i problemy z pamięcią, od dwóch lat stara się o dziecko bez skutku (badania ginekologiczne w porządku, badanie nasienia w porządku)
Lekarze twierdzą że niedoczynność jest leczona prawidłowo, że poziom ft3 jest nieważny i wysyłają mnie do psychiatry.
Proszę o radę i podpowiedz czy rzeczywiście wszystko jest w porządku a poziom ft 3 przy niedoczynności jest nieistotny. Mam 36 lat.
napisał/a: mroowa_ 2015-08-25 12:11
Witaj,
A przeciwciała? Miałaś badane? Skoro przynajmniej jeden z lekarzy podejrzewa hashi powinnaś mieć zbadane a-TG i a-TPO.
Objawy mogą sugerować hashi, więc jeśli nie miałaś tych badan to powinnaś je zrobić.

Co do stwierdzenia, że ft3 nieważne - masakra. Faktycznie, czasowe spadki tego hormonu mogą nie być powodem do niepokoju, ale nie tak stale i długo utrzymujący się jego niski poziom. To jest właśnie hormon aktywny, musisz go mieć w organizmie.
Tak naprawdę ważna jest cała trójca a oba hormony optymalnie powinny być powyżej 50%. U Ciebie dość wysoki poziom ft4 przy bardzo niskim ft3 wskazuje na problemy z metabolizowaniem tyrozyny w ft3. To wskazuje na niedobory selenu i witaminy d3.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-08-25 12:43
Potrzebujesz Novothyralu.
napisał/a: igus100 2015-08-26 13:16
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Przeciwciała oczywiście robiłam i wyszły prawidłowo
Anty TG
napisał/a: klinacz 2015-08-26 13:56
Albo spory deficyt selenu!
Brak selenu oraz jego niedobory zaburzają konwersję fT4 do fT3.
napisał/a: Yogryn 2015-08-31 08:29
A nie masz skutków ubocznych po bromergonie?
napisał/a: igus100 2015-09-02 09:32
Bromergon zaczynałam brać od pół tabletki na noc, a po około 3 miesiącach lekarz dopiero wprowadził mi całą tabletkę - może dlatego uniknęłam skutków ubocznych. Wypadają mi włosy, ale wypadały przed tez przed bromergonem. Nie miałam żadnych wymiotów, biegunek, zawrotów głowy.