fobia...

napisał/a: azda 2007-02-02 19:44
w moim zakładzie wprowadzono zakaz palenia.czy zmniejszy to prwdopodobieństwo zachorowań na raka płuc?mam lekką fobię na ten temat bo w mojej rodzinie tych zachorowań było całkiem sporo.Gdzie mogę znależć jakieś informacje na ten temat
napisał/a: klapouszek2 2007-02-03 00:08
poniewaz bedziesz poddana mniejszemu narazeniu na dym papierosowy wiec i prawdopodobienstwo zachorowania sie zmniejszy, jednak wg mnie nie da sie jasno przewidziec o ile
Jesli chodzi o czynniki kancerogenne (rakotworcze) to nie ma jakiejs minimalnej dawki bezpiecznej. Wszystko zalezy od mechanizmow naprawczych organizmu. Kazdy inaczej reaguje i jednemu wystarczy jednorazowa ekspozycja na jakis kancerogen i zachoruje, zas inny moze byc narazony na niego przez wiele lat i nie dojdzie u niego do rozwoju choroby nowotworowej.
W przypadku czynnikow rakotworczych mozna tylko oszacowac dodatkowe ryzyko jednostkowe, ktore okresla ile osob na ile narazonych zachoruje przy ekspozycji na dane stezenie kancerogenu w okresloenej jednostce czasu. Nie wiem czy to co napisalam jest zrozumiale ale jasniej niestety nie umiem Wniosek taki, ze do konca nie da sie powiedziec o ile zakaz palenia w miejscu Twojej pracy zmniejszy ryzyko zachorowania akurat na raka pluc. Pozostaja inne miejsca i inne czynniki rakotworcze nie tylko te zawarte w dymie papierosowym - ale niewatpliwie ryzyko spadnie;)
napisał/a: mart2 2007-02-03 10:44
sugerowałbym ministerstwo zdrowia oni musza mieć takie ifnoramcje gdzies, może nawet na stronie…paradoksalnie filip Morris prowadzil tez takie akcje ostrzegające może w ich bazie cos się znajdzie
napisał/a: ameb 2007-02-03 10:47
jest chyba duzo kampanii społecznych z tym związanych wiec informacji nie powinno brakowac…może jakies artykuly w prasie sa o tym, szczególnie w Kon tekscie planowanego zakazu palenia w miejscach publicznych…poszukaj na gazecie lub przez Onet
napisał/a: azda 2007-02-04 07:36
zgadzam się z wami że jest dużo kampani antynikotynowych jednak nie jest nigdzie napisane o ile zakaz palenia zmniejsza ryzyko zachorowania pamietajac jeszcze o tym ze do niedawna wolno bylo palic...
napisał/a: klapouszek2 2007-02-05 00:46
nie jest nigdzie napisane bo jak maja obliczyc "o ile zakaz palenia zmniejsza ryzyko zachorowania";)? A dane do tych obliczen?????? Przeciez zakaz palenia w miejscu pracy w firmie chocby 100 osobowej nie jest adekwatny do zakazu palenia w miejscu gdzie pracuje 6 ludzi;) Poza tym co z tego, ze bedziesz przebywac 8 godz w pracy gdzie nikt nie pali jak w drodze do domu bedziesz stac co dzien 15 min na przystanku gdzie ktos bedzie Ci kopcil w nos papierochem Jak maja to oszacowac? musieliby wziac pod uwage tylko 8 godzinny czas pracy bez ekspozycji na czynniki rakotworcze zawarte w dymie papierosowym, na ktory jestesmy narazeni poza praca, wiec takie badanie nie byloby i tak do konca wiarygodne i mialoby duza granice bledu. Jesli jednak bardzo Cie to interesuje to moge jedynie doradzic bys popytal/a w Instytucie Medycyny Pracy czy zajmuja sie lub wiedza kto sie zajmuje takimi badaniami.