Facet 30 lat - podwyższone TSH - 5.080 co oznacza ?

napisał/a: lionmen 2015-06-29 16:21
Witam.

Jak w temacie proszę o interpretację, robiłem ostatnio badania krwi i moczu okresowe i wyszło mi podwyższone TSH na poziomie 5.080 przy czym norma wg. laboratorium to od 0.4 - 4.800 - czy jest to bardzo zawyżony wynik bo nie stać mnie prywatne iść do endokrynologa a na nfz mam wizyte dopiero za 2 miesiace.

Dodam że ogólnie sprawy zdrowotne w porzadku, waże zawsze tyle samo około 60kg, zalatwiam sie normalnie itd. jedyne co zauważyłęm to że od jakiegoś miesiąca czasami chodzę zamyślony, taki zakręcony osłabiony itd. ale to pewnie tryb życia bo jestem nocnym markiem i późno kładę się spać, inne wyniki badań w porządku. Dodam że z tego co pamietam jak badał mnie lekarz w podstawówce mówił żę mogę mieć coś z tarczycą ale nie pamięam dokładnie o co chodziło.

Proszę o interpretację czy jest to poważna sprawa przy takim wyniku bo się martwię :/ Dodam jeszcze że nie wypadają mi włosy, paznokcie nie rozdwajają ani nic takiego nie pocę się czyli praktycznie żadnego z objawów niedoczynnosci.
napisał/a: Biz0n 2015-06-29 17:00
A co było przyczyną, że zrobiłeś to badanie?
napisał/a: lionmen 2015-06-29 17:13
No właśnie nic, Pani doktor stwierdziła żeby zrobić bo że za mało waże, ale waże tyle sam od lat jem normalnie nawet bardzo dużo i zawsze koło 60kg ta waga sie utrzymuje. Ogólnie czuje sie dobrze tylko jestem troch taki zakrecony czasem ale to moze tez przez to ze nigdy kawy nie piłem a ostatnio wpadłem w nałóg i po 1 dziennie z rana wypijam słabej bo z 1 łyżeczki ale czy to może mieć wpływa na moje samopoczucie ? Przy nerwicy kawa czasem działa różnie jeszcze bardziej rozdrażnia :/

Poniżej wyniki badań, dodam że cholesterol podwyższony pewnie z tego wzgledu ze dzien wczesniej wieczorem byłęm na grillu i karkóweczka poszła a zapomniałem o badaniach - hmm a może to mieć wpływ na TSH tez ?.

http://www.iv.pl/images/41998452293301821376.jpg
http://www.iv.pl/images/06845575362796186149.jpg

Z leków zażywam Hydroksyzynę, belergot oraz czasem jakiś lek bez recepty na zgagę ale to wszystko.
napisał/a: Biz0n 2015-06-29 17:44
Twoje TSH nie mieści się w granicach i może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Do pełnej diagnozy problemów z tarczycą będą potrzebne badania FT3 i FT4, które pozwolą stwierdzić czy jest to subkliniczna niedoczynność tarczycy czy jednak już pełna niedoczynności. Również do potwierdzenia pełnego obrazu można zrobić obraz przeciwciał ATPO i TG.

Prawidłowe wyniki u osób młodych nie powinny przekraczać 2,5-3.

Dodatkowo w tego typu schorzeniach do uzupełnienia kompletu badań warto zrobić USG tarczycy.

Do rozważenia pozostawiam Ci opcję poszukania dobrego endokrynologa prywatnie. Lekarze na NFZ raczej nie są godni polecenia.
napisał/a: lionmen 2015-06-29 22:03
Ale jest to bardzo duże przekroczenie normy ? Niektórzy a nawet bardzo dużo osób pisze że byli u endo i stwierdził że nie jest to jakieś duże przekroczenie czy taki wynik może wpływać na samopoczucie - w sensie zmęczenia, zakręcenia itd. czuje się czasem tak jak bym chodził po flaszce vódki. W środę zarejestrowałem się prywatnie do endo wizyta 150zł, dlatego pytanie gdzie zrobić te badania FT3 i FT4 bo znając życie, pójde prywatnie zapłacę 150zł, wyśle mnie na badania zapłacę pewnie ze 100zł i z powrotem do niego zapłacę kolejne 150zł za analizę badań więc może lepiej wpierw zrobić badania.
napisał/a: Malutka_Mi 2015-06-29 22:07
na wizytę koniecznie świeże TSH, FT3 i FT4 - dobrze by było zrobić przeciwciała (czasami laboratorium robi np promocje, że w zestawie taniej)
norma dla TSH to tak naprawdę 2,5 ale bardzo ważne są też wolne hormony - patrzy się na wyniki całej trójki
napisał/a: Malutka_Mi 2015-06-29 22:09
taki wynik może wpływać na złe samopoczucie psychiczne bądź fizyczne
napisał/a: lionmen 2015-06-29 22:53
Rozumiem, czy na te badania jutro bym pojechał ale dzisiaj jadłem nie dawno i wypiłem też 3 piwka czy bedzie to miało wpływ na FT3 i FT4 ?
napisał/a: Biz0n 2015-06-29 22:55
lionmen napisal(a):Ale jest to bardzo duże przekroczenie normy ? Niektórzy a nawet bardzo dużo osób pisze że byli u endo i stwierdził że nie jest to jakieś duże przekroczenie czy taki wynik może wpływać na samopoczucie - w sensie zmęczenia, zakręcenia itd. czuje się czasem tak jak bym chodził po flaszce vódki. W środę zarejestrowałem się prywatnie do endo wizyta 150zł, dlatego pytanie gdzie zrobić te badania FT3 i FT4 bo znając życie, pójde prywatnie zapłacę 150zł, wyśle mnie na badania zapłacę pewnie ze 100zł i z powrotem do niego zapłacę kolejne 150zł za analizę badań więc może lepiej wpierw zrobić badania.


Mam o wiele lepsze wyniki od Ciebie i ostro muszę działać z suplementami i dietą, żeby w miarę normalnie funkcjonować.

Nie odpuszczaj tematu, bo im bardziej będzie się pogarszać tym trudniej będzie wrócić Ci do normalności.

Objawy są różne od chudnięcia po tycie, osłabienie mięśni, koncentracji, pamięci itd. Wyniki potwierdzą również czy masz hashimoto.

Nie lekceważ tego, czytaj, bo to, że endo kasuje 150zł za 10minut roboty, nie zagwarantuje Ci, że będziesz czuł się dobrze. Spotkasz tu wiele osób, które to potwierdzą.

I na wizytę obowiązkowo komplet badań, bo faktycznie bez tego pójdziesz na darmo.
napisał/a: Biz0n 2015-06-29 22:58
lionmen napisal(a):Rozumiem, czy na te badania jutro bym pojechał ale dzisiaj jadłem nie dawno i wypiłem też 3 piwka czy bedzie to miało wpływ na FT3 i FT4 ?


Ja bym poszedł z "czystym" organizmem.

Dorzuć jeszcze glukozę z krwi.
napisał/a: lionmen 2015-06-29 23:23
Dziękuje za pomoc kolego i koleżanko powyżęj ale co najpewniej zleci endykronolog ? Z czym takie wyniki się wiążą czy jest to jakaś poważna choroba jak to się leczy itd, nigdy nie miałem z tym nic wspólnego i zaczynam sie martwić, bo wlaśnie takie objawy jak brak koncentracji plątanie się bez celu, depresja jakaś taka towarzyszą mi od paru tyg czy leki ktore biore czyli hydroksyzyna mogła mieć wpływ na to ? czy też belergot ?
napisał/a: Malutka_Mi 2015-06-30 06:17
Depresja brak koncentracji zmęczenie wypadanie włosów i masę innych to objawy niedoczynności tarczycy. Objawy łagodzi się lekami typu Euthyrox lub Letrox ale najważniejsza jest dieta (rozkręca tarczycę) oraz suple. To wszystko opisal Dj Fafa w innych podpiętych wątkach. Poczytaj sobie.