Euthyrox szkodzi co zrobić?

napisał/a: wanessa39 2013-03-18 17:35
dj fafa mam pytanie jesli odstawie lek na 10 dni i zaczne brac 75 to przez ile czasu mam byc na tej dawce?/
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-03-18 19:20
Napisałem wyżej.
napisał/a: greti 2013-04-18 17:06
Witam,

proszę o Waszą poradę, ponieważ wczoraj będąc u endokrynologa zalecił mi on na podstawie badania poziomu TSH leczenie euthyroxem 25 (1 tabletka dziennie) już od razu i dalszą diagnostykę (usg tarczycy i 2przeciwciała). Moje wyniki z początku marca to TSH 4,050 przy normie 0,27-4,2. Internistka, która dała mi skierowanie tak kontrolnie na morfologię,ob,mocz i właśnie tsh uznała potem,że to jest w normie i należałoby się tym martwić dopiero, gdybym chciała zajść w ciążę. A moja ginekolog powiedziała,że z tym wynikiem muszę iść do endo, co właśnie zrobiłam. Natomiast jak czytam wpisy osób tutaj na forum i jakie poziomy tsh Wy mieliście,to widzę,że mój jest niby niski i sama nie wiem co z tym leczeniem.. Znalazłam też swój wyniki tsh sprzed 3 lat (3,77) i moja ówczesna lekarka powiedziała,że jest ok.
Także zastanawiam się, czy na podstawie tego wyniku już mam od razu zaczynać leczenie,kiedy to niby jeszcze nie jest nawet niedoczynność, czy może to skonsultować jeszcze z innym lekarzem?..
napisał/a: soaring 2013-04-18 21:57
jeśli nie jesteś w wieku 50 lat + to Twoje tsh nie powinno przekraczać 2,5.
niestety większość internistów nie zna się na hormonach organów dokrewnych (zresztą lekarze wielu innych specjalizacji też nie) i sugerują się wartościami referencyjnymi podanymi obok wyniku. dlaczego w Polsce wciąż obowiązują stare normy? ciężko stwierdzić. od już ładnych kilku lat wykładnia na całym świecie nt. prawidłowego poziomu tsh jest taka, że tsh nie powinno być wyższe niż 2,5. a dla kobiet starających się o ciążę powinno wynosić ok. 1 (zresztą pozostali też takie mogą mieć, bo wówczas większość chorych na niedoczynność tarczycy czuje się najlepiej).
to co niezbyt przekonuje do tego lekarza to brak skierowania Cię też na zbadanie poziomów hormonów ft4 i ft3. pozostałe badania, które zlecił, też są bardzo ważne. tsh nie jest badaniem wystarczającym do diagnostyki chorób tarczycy i przykre jest, że lekarz zlecił leczenie bez pozostałych wyników.
leczenie powinno zostać rozpoczęte jeśli występują objawy niedoczynności, a nie tylko za wysoki wynik tsh. pytanie, czy skarżysz się na dolegliwości serwowane przez tę chorobę?
napisał/a: greti 2013-04-18 22:48
Mam 22 lata. Objawy,takie jak czytałam w internecie,czy o które on mnie pytał,generalnie u mnie nie występują,ewentualnie co do suchej skóry trudno powiedzieć,bo mam atopowe zapalenie skóry,więc suchą mam od zawsze(ale żeby jakoś na kolanach czy łokciach właśnie tak bardziej to nie). A przepraszam,właściwie jedno co by mogło pasować-zimne dłonie i stopy,ale to od kiedy pamiętam.. Dziękuję Ci za odpowiedź,raczej zrobię te badania co zlecił,ewentualnie postaram się jeszcze o ft3,ft4 i z wynikami pójdę do innego lekarza,brać na razie nie będę,tydzień,dwa już mnie chyba nie zbawi;)
napisał/a: soaring 2013-04-19 10:38
daj znać jak będziesz miała komplet badań.
wyniki tsh, które przytoczyłaś, niedoczynność sugerują, ale jak napisałam - potrzebny jest komplet badań do postawienia diagnozy.