Euthyrox i zioła - razem czy albo-albo?

napisał/a: alicjaimarek2011 2012-11-03 22:00
Witam.
Mam niedoczynność tarczycy i hashimoto. Obecne wyniki aTPO 698 (0-35) i TSH 3,49 (0,40-4,90). Leki, które przyjmuje to: Euthyrox 50, acard i kwas foliowy. Moja Pani ginekolog i Pan endokrynolog uważają, że moje TSH jest zbyt wysokie do planowania ciąży, tym bardziej, że jestem po dwóch poronieniach. Endo uważa, że powinnam te plany odłożyć przynajmniej na pół roku. Na ostatniej wizycie moja ginekolog stwierdziła, że przy mojej peroksydazie nie mam szans na ciążę i zaleciła sterydy, aby zmniejszyć stan zapalny. Jednakże kazała poczekać do wizyty u endo, aby zobaczyć co on powie na ten temat. Jeżeli on mi nie przepisze sterydów to ona to zrobi od listopada. Nie wiem co jest lepsze... czy euthyrox i czekanie i odkładanie planów czy sterydy i staranie się?

Mam jeszcze jedno pytanie czy biorąc euthyrox mogę brać suplementy diety, pić mieszanki ziołowe?
Pytam, bo od kilku dni biorę selen z wit.E, kwasy omega 3, witagin – jedyny zestaw który nie zawiera jodu i dodatkowo piję jedną filiżankę dziennie naparu z ziół - nagietek,krwawnik i pokrzywa- z jedną łyżeczką ziół szwedzkich. Podobno są to wszystko rzeczy niezbędne do zbijania wysokiego aTPO. Problem polega na tym, że z nikim tego nie konsultowałam. I tak naprawdę nie wiem czy moja kuracja nie zrobi mi krzywdy? Powiedzcie co mogę a czego nie mogę łączyć z euthyroxem? Pozdrawiam, Alicja
napisał/a: soaring 2012-11-03 23:13
mają rację. tsh powinnas mieć max 2,5, ale im niższe tym lepiej. prawdą jest, że musisz zbi ć przeciwciała, aby za każdym razem nie ciąża nie kończyła się poronieniem. możesz to zrobić albo suplementami polecanymi przez Djfafa w górnym wątku, albo sterydami - tę decyzję musisz podjąć sama czy z lekarzem.
czy miałaś inne badania niż te dwa? ft3 i ft4? bo rzeczywiście musisz mieć je na tyle wysokie, aby płód w I trymestrze mógł korzystać z Twoich zasobów, zanim się jego tarczyca rozwinie. i stąd pewnie rada o odłożeniu starań na pół roku. zresztą zbijanie przeciwciał to tez historia na kilka miesięcy..
suplementy możesz a nawet powinnaś brać. polecam górny wątek na ten temat.
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-11-04 08:29
Dokładnie tak jak mówią CI lekarze i koleżanka wyżej.
Przy takich wynikach zajście w ciąże jest utrudnione a potem jest ryzyko poronienia, dlatego za wszelką cenę powinnaś zbić i TSH i przeciwciała (czyli stan zapalny). Jak to zrobisz to już decyzja Twoja, bo jak wiesz możesz to zrobić bardzo szybko za pomocą sterydów albo dużo wolnej ale bezpieczniej i w miarę stabilnie za pomocą diety i suplementów.
Przed Tobą ostatnio kila osób wklejało swoje wyniki gdzie widać dużą poprawę dzięki zmianie odżywiania i włączeniu 2-3 suplementów.
napisał/a: alicjaimarek2011 2012-11-04 21:16
A co z ziołami - nagietek,krwawnik,pokrzywa i zioła szwedzkie? Mogę je brać z euthyroxem?
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-11-04 21:20
Nie sądzę aby wchodziły w interakcje z lewotyroksyną ale pewności nie mam. Pamiętaj o zachowaniu przerwy między lekiem a tymi ziołami (optymalnie kilka godzin).