etapy działania tabletek anty

napisał/a: takata 2014-02-20 23:22
Witam. Chciałabym zadać pytanie w pewnej kwestii. Mianowicie jak działają tabletki w poszczególnych tygodniach ich przyjmowania? Ja biorę ovulastan. Zdarzyło się że zapomniałam przyjąć tabletki w 3 tyg przyjmowania. Przyjęłam ją zaraz jak tylko przypomniało mi się że zapomniałam. Zwykle biorę między 21 a 22, a zapomnianą tabletkę przyjęłam następnego dnia około godziny 11, wieczorem już normalnie. Wg ulotki nie muszę stosować dodatkowej antykoncepcji jeśli nie zrobię 7 dniowej przerwy między obecnym a kolejnym opakowaniem i tak taż wybrałam. Tego dnia kiedy wzięłam 2 tabletki, normalnie współżyłam z moim chłopakiem i w kolejnych dniach też. Tłumaczyłam sobie że skoro nie mam robić przerwy to 3 tydzień przyjmowania ma już zabezpieczać "na zaś" na te 7 dni przerwy i w tamtym dniu powinnam być normalnie zabezpieczona. teraz już jestem przy następnym opakowaniu. Jednak nurtuje mnie tamto zajście i fakt że później normalnie się kochaliśmy. Dlatego pytam was, jak to jest z tym działaniem tabletek w poszczególnych tygodniach ich zażywania tzn w 1, 2, 3. Głównie na jaki okres wpływa zażywania tabletek w 3 tygodniu. Czy to mogło obniżyć moją ochronę w dniu tego zajścia i po? Nie zrobiłam przerwy, wszystko jak w ulotce.
napisał/a: wikam2 2014-02-26 18:50
To jest tak :
w pierwszym dniu krwawienia przyjmujesz pierwszą tabletkę (zaczynając przygodę z anty) czyli w pierwszym dniu nowego cyklu.
Jakbyś jej nie zjadła to po okresie organizm zacząłby przygotowywać się do owulacji.
Ale ponieważ Ty tabletki jesz ....to po pierwszym tygodniu wszystko działa już tak, że organizm nie jest w stanie być płodnym i gotowym do ww. owulacji. Nawet jeśli jakiś pecherzyk rośnie sobie to Ty w drugim tygodniu nadal anty przyjmujesz i nie pozwalasz na skok piku LH który powoduje wydostanie się komórki jajowej. W trzecim tygodniu płodna po owulacji nie jesteś ani chwilę bo przecież bierzesz tabletki. Czwarty tydzień to czas wolny jak wiadomo.
Jeśli w pierwszym/drugim tygodniu zapomnisz tabletki to możliwe, że pozwolisz organizmowi na szybciutkie dojście do owulacji. W trzecim tygodniu - to już nie taki problem. W ogóle - jeśli zapominasz tabletkiw trzecim tygodniu ale nie spóźniłaś się 12h to nic się nie stanie, jeśli ten czas był dłżuszy.....też raczej nic się nie stanie.
D;aczego raczej?
Po 3-cim tygodniu jesteś w okresie odstawienia. Wtedy organizm "budzi się" do zycia. Zaczyna pracować. Takiej wolnej pracy dajemy mu tylko 7 dni. Potem znowu go blokujemy tabletkami. Wydłużenie tych 7 dni może być problemowe. Bo co jeśli z nowym opakowaniem "zaatakujesz" zbyt późno?
Omijasz jakiś dzien w trzecim tygodniu i wtedy ten dzień blisko przerwy daje nie 7 dni bez tabsów tylko 8 prawda?
A przerwy nie wydłużamy!
Niemniej - po ponad 2 tygodniach przyjmowania tabsów jesteśmy tak niepłodne, że jeden dzień przerwy w trzecim tygodniu nie powinien zrobić kompletnie żadnej krzywdy. No chyba, że byłoby to Twoje ostatnie opakowanie anty.
Wtedy 1 dzień przerwy + w ogóle zadne nie przyjmowanie już anty jest prboblemem.
Wg. mnie ciąże z anty to nie ciąże gdzie zapomniało się jednej tabletki, ale co najmniej dwóch. A jeszcze bardziej prawdopodobne jest wydłużenie przerwy bądź przyjmowanie z anty antybotyków albo ziela z dziurawca. To przeszkadza w działaniu anty.