escapelle-co to

napisał/a: ECHRAPEK 2007-09-24 06:46
ESCAPALE co to w ogóle jest za pigułka o jakich działaniach i i jak można ją zakupić?[/i]

[ Dodano: 2007-09-24, 06:48 ]
ESCAPELLE wcześniej się przejęzyczyłam przepraszam.
napisał/a: Motylek_Łęczyca 2007-09-24 10:30
Anilewe napisal(a):ESCAPALE co to w ogóle jest za pigułka o jakich działaniach i i jak można ją zakupić?[/i]

[ Dodano: 2007-09-24, 06:48 ]
ESCAPELLE wcześniej się przejęzyczyłam przepraszam.


To metoda, którą należy stosować przy niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku ,gdy zastosowana metoda zawiedzie np. prezerwatywa pęknie lub zsunie się.
Metoda ta nie może zastępować innych, regularnych sposobów zapobiegania ciąży, gdyż nie jest obojętna dla zdrowia kobiety.

Ile mamy czasu?:
Tabletki stosowane przy antykoncepcji doraźnej w tym Escapelle działają do 72 godzin po odbyciu stosunku seksualnego.

Jaka skuteczność?:
Szacowana jest ona na 99% przy zażyciu w pierwszej dobie po stosunku. Im wcześniej przyjęto tabletkę po niezabezpieczonym stosunku tym skuteczność wyższa.

Jak działa?:
W zależności od dnia cyklu w którym tabletka została przyjęta Escapelle ma różne działanie.
Tabletka przyjęta przed owulacją hamuje jej wystąpienie, uniemożliwiając zajście w ciążę. Przyjęcie tabletki po owulacji powoduje zmiany w błonie śluzowej zmniejszające możliwość implantacji.

Czy jest to lek wczesnoporonny?:
Nie. Escapelle nie powoduje przerywania ciąży! Jeśli preparat zostanie przyjęty zbyt późno, kiedy dojdzie już do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w ściance macicy, nie spowoduje jej usunięcia. Zadziała wspomagająco na rozpoczętą ciążę i stanie się jej sprzymierzeńcem.

Efekty uboczne:
Escapelle jak każdy lek może spowodować skutki niepożądane:
Najczęstszymi są :
nudności, tkliwość piersi, opóźnienie miesiączki o ponad 7 dni, nieregularne krwawienie lub plamienie.
Rzadsze:
przemijające zaburzenia cyklu miesiączkowego, jednak u większości kobiet krwawienie miesiączkowe pojawia się w ciągu 7 dni od przewidywanego terminu.

Gdzie szukać pomocy?
Lek może wypisać każdy lekarz ,ale najlepiej udać się do lekarza ginekologa. Ale może zdarzyć się, że lekarz odmówi wypisania recepty wtedy najlepiej zajrzeć na stronę
[www.escejp.pl] gdzie znajdują się informacje o leku i lista lekarzy.:
Lista lekarzy dyżurujących można znaleźć na stronie : [http://www.escejp.pl/szukam_lekarza.php]

Koszty:
Wizyta u lekarza ok. 50 zł i w górę , szczególnie jeżeli jest to poza godzinami przyjmowania.
Lek ok. 55 zł.-dostępny tylko na receptę.


Inne informacje:
Warto zaopatrzyć się w lek wcześniej, żeby uniknąć jeszcze większego stresu. Unikamy nerwowego szukania lekarza i apteki , a czas działa na naszą niekorzyść.
napisał/a: ECHRAPEK 2007-09-24 16:54
a jakie są jeszcze tabletki "PO" chodzi mi o nazwe i o działanie.
napisał/a: millenka1 2007-09-24 21:40
Postinor Duo

Wbrew panującemu przekonaniu receptę na Postinor Duo może wypisać KAŻDY lekarz, w tym lekarz stomatolog lub lekarz weterynarii.

Opakowanie zawiera 2 tabletki i kosztuje ok. 55-85 PLN.

Jego działanie opiera się na zwiększonej dawce progestagenu

Każda tabletka zawiera dawkę 750 µg levonorgestrelu, syntetycznego progestagenu.

Dawka 750µ jest porównywalna z dawką progestagenu zawartą w 3 tradycyjnych tabletkach antykoncepcyjnych.


Działa następująco:
opóźniania proces owulacji (jeśli jeszcze do niego nie doszło)
zagęszcza śluz w szyjce macicy, co utrudnia dostęp plemnikom.
utrudniani zagnieżdżenie zapłodnionej komórce jajowej (jeśli do zapłodnienia doszło) - działanie poronne.

Choć uważa się, że Postinor Duo podany w czasie do 72 godzin po stosunku może mieć działanie wczesnoporonne to jednak zastosowany we wczesnej ciąży (w późnej tym bardziej) nie jest lekiem poronnym. Zawarty w nim levonorgestrel należy bowiem do grupy tzw. progestagenów (od greckiego gestos - ciąża) czyli hormonów wspierających ciążę.

Stosowanie:
W przypadku stosunku bez zabezpieczenia należy przyjąć 1 tabletkę, jak najwcześniej po stosunku, jednak nie później niż 72 godziny. Późniejsze przyjęcie tabletki znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powodzenia. Jeśli przyjęcie pierwszej tabletki nastąpiło później niż 1 godzinę po stosunku, to po 12 godzinach należy przyjąć drugą tabletkę.
Po kilku dniach może wystąpić krwawienie przypominające miesiączkę. Miesiączka może jednak wystąpić w swoim terminie, może się też opóźnić i pojawić w dowolnym momencie aż do terminu następnej miesiączki.

Należy pamiętać, że jest to forma antykoncepcji awaryjnej i nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletek w ciągu jednego cyklu.

Skutki uboczne:
nudności i wymioty
bóle i zawroty głowy
uczucie rozbicia
uczucie „opuchnięcia”
napięcie w sutkach
obrzęki
Przeciwwskazania:
ciąża
zakrzepowe zapalenie żył
udar mózgu
karmienie piersią
zespoły zatorowo-zakrzepowe
ciężka niewydolność wieńcowa
łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby
niewydolność wątroby
anemia sierpowatokrwinkowa
niedobór antytrombiny III


I dodam,że należy myśleć przed,a nie po :)
napisał/a: ECHRAPEK 2007-09-25 11:50
Dziękuje MILLENKO bardzo za wyczerpującą odpowiedz nie zamierzam póki co stosować tych pigułek ale wiedza zawsze się przyda. raz jeszcze dziękuję:)
napisał/a: millo1 2007-09-25 13:12
Anilewe, bardzo dobrze, że się interesujesz, bo naprawdę wiele dziewczyn bierze escapelle a potem się pyta o różne rzeczy, nawet nie czytając ulotki. wiedza zarówno o antykoncepcji "przed" jak i "po" się bardzo przydaje. a ta druga zwłaszcza wtedy, gdy stosuje się prezerwatywy, które czasami, w najmniej odpowiednim momencie potrafią sobie pęknąć
możesz jeszcze wejść na stronkę www.wpadka.pl, tam też jest wiele ciekawych informacji i namiary na lekarzy, którzy poradzą i przepiszą bez problemu tabletkę "po" (bo niestety wielu lekarzy nie chce tego robić, choć nie mają prawa odmówić w sumie).
napisał/a: ECHRAPEK 2007-09-25 15:47
czekolada, My z mężem właśnie stosujemy tylko prezerwatywy i lepiej wiedzieć co robić " w nagłym wypadku" dzięki za stronke zwłaszcza za namiar na " bezproblemowych " lekarzy dziękuję. Gdy ktoś jeszcze zna jakieś tabletki "PO" to proszę o wpisy z góry dziękuję.
napisał/a: millo1 2007-09-26 12:37
do środków antykoncepcji awaryjnej zalicza się też tzw. metoda yuzpe, ale nie polecam jej, bo podobno ma niższą skuteczność niż escapelle czy postinor duo i wprowadza się dodatkowo dużą dawkę estrogenów, co zdecydowanie nie jest korzystne dla zdrowia. organizm zwykle nie najlepiej toleruje duże dawki tego hormonu, jest to bardziej szkodliwe dla wątroby, żołądka i całej gospodarki hormonalnej. no i kobiety u których stwierdzono zwiększone ryzyko raka piersi, mięśniaki macicy itp mogą stosować escapelle a yuzpe już lepiej nie.
w każdym razie metoda polega na zażyciu jak najwcześniej po stosunku (nie później niż 72 godziny) 2óch tabletek gravistatu 250 lub 4ech tabletek gravistatu 125, microgynonu, minisistonu, rigevidonu lub stedirilu. po 12stu godzinach zażyć kolejną taka porcję.

ja polecam kupno escapelle "na wszelki wypadek" i trzymanie w domu. zwłaszcza, że (jak mówisz) stosujecie prezerwatywy. wtedy unika się tej bieganiny po lekarzach i stresu.
napisał/a: ECHRAPEK 2007-09-26 15:22
dziękuje czekoladko i pozdrawiam