endometrioza

napisał/a: goha 2006-09-13 15:27
lekarz napomknął mi przy wizycie,że moge miec początki endometriozy. Nie wyjasnił dokladnie co to jest ? Prawdopodobnie chodzi o jajniki.Tzn od dluższego czasu odczuwam ból lewego jajnika. Dostawalam jakies czopki na zapalenie jajnika, ale nie pomogło. Wczesniej odczuwałam ból tylko podczas stosunku ale teraz odczuwam go bardzo czesto i sie nasilił. Usg dopocghwowe wyszło niby ok. A lekarz który robił mi to badanie powiedział, żer mogą to byc objawy endometriozy. Gdy zapytałam swojego lekarza co to oznacza zbył mnie ze nie ma sie czym przejmować? Boje sie znów pójść do niego bo po ostatniej wizycie dał mi delikatnie do zrozumienia .że mi nie wierzy i że te bóle wymwslam bo wszystko jest ok. Ale nie daje mi to spokoju juz nawet nie dlatego,ż e boli ale dlatego, że planujemy z mężem dziecko. Co mam robić? Prosze o szybką odpowiedz
napisał/a: _Paula_ 2006-09-13 20:18
Jest to zewnętrzna gruczolistość macicy. Polega to powstawaniu małych, owalnych, torbielkowatych guzełków z komórek błony śluzowej wyściełającej macicę. Zmiany te tworzą się w różnych miejscach i narządach, nie tylko rodnych.
Zewnętrzna gruczolistość śródmaciczna polega na obecności błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Najczęściej obejmuje powierzchnię otrzewnej narządów i może powodować bóle w podbrzuszu, niepłodność i nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych.
U 10% chorych ogniska endometriozy występują poza narządem rodnym. Można je zaliczyć do ognisk przerzutowych, ale - na szczęście - rzadko ulegają zezłośliwieniu.
Ogniska tej choroby mogą reagować cyklicznie na zmiany poziomu hormonów podczacyklu miesiączkowego. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie pozamaciczne ogniska gruczolistości funkcjonują jak miniaturowe macice, co powoduje, że podczas miesiączki dochodzi w nich do krwawienia. Objawem endometriozy są bóle w okolicy podbrzusza pojawiające się w okresie przedmiesiączkowym i podczas miesiączki. Mają one miejsce na kilka dni (nawet do tygodnia) przed spodziewaną menstruacją i nasilają się aż do ustąpienia krwawienia. Gruczolistość jajników może się także objawiać obfitymi i często występującymi krwawieniami menstruacyjnymi. Krwawienia z odbytu lub pęcherza moczowego występujące jednocześnie z menstruacją są charakterystycznym objawem gruczolistości również tych narządów. Jeżeli kobiecie chorującej na endometriozę uda się zajść w ciążę, objawy tej choroby w większości przypadków ustępują podczas ciąży. Po urodzeniu dziecka często dochodzi do samoistnego wyleczenia oraz do martwicy i rozpadu ognisk gruczolistości. Po menopauzie rozwój i aktywność ognisk endometriozy zostają zahamowane, ale pod warunkiem, że w tym czasie nie stosowano leczenia dużymi dawkami estrogenów. Wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki i jej chęci urodzenia dziecka. Ciąża lub zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej mogą zahamować rozsiew endometriozy pod warunkiem, że u danej pacjentki sztucznie, za pomocą terapii hormonalnej na co najmniej 6 miesięcy, zostanie wstrzymana menstruacja. Kobiety, u których istnieje podejrzenie niewielkich ognisk gruczolistości, powinny regularnie co 6 miesięcy poddawać się badaniu ginekologicznemu aż do okresu menopauzy albo potwierdzenia lub wykluczenia endometriozy. Endometriozę leczy się dwiema metodami: zachowawczą (za pomocą terapii hormonalnej) lub chirurgiczną. Od chwili wyprodukowania danazolu (leku syntetycznego będącego steroidem), który jest słabo działającym androgenem hamującym owulację, wyniki leczenia gruczolistości znacznie się poprawiły (skuteczność leczenia przy niepłodności, której przyczyną jest endometrioza, wynosi 30%). Lek ten jednak może mieć nieprzyjemne skutki uboczne: zatrzymywanie wody w organizmie, tycie, nasilenie trądziku, zmniejszenie libido, zmęczenie, zaburzony wzrost i przebarwienia włosów.
Jeżeli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, pozostaje zabieg operacyjny. U młodych kobiet (do 35. roku życia) pragnących mieć dzieci operacja z reguły jest nieunikniona, gdyż konieczne jest m.in. usunięcie zrostów, aby kobieta mogła zajść w ciążę. Zabieg przeprowadza się w taki sposób, aby nie upośledzał płodności (niestety, po operacji w ciążę zachodzi tylko ok. 30% pacjentek). Po operacji najczęściej niezbędne jest kontynuowanie leczenia farmakologicznego, aby zapobiec nawrotowi i postępowi endometriozy.
Jeżeli zmiany są rozległe, zabieg jest konieczny. Gdy pacjentkę leczy się wcześniej zachowawczo, operacja może być mniej rozległa, ale z reguły szanse na uratowanie narządu rodnego są niewielkie.Skutkiem endometriozy jajowodów i jajników jest często niepłodność (schorzenie to występuje u 50 - 70% niepłodnych kobiet).
Kobietom pragnącym mieć dzieci, u których stwierdzono endometriozę (stopień I, II), zaleca się jak najszybsze zajście w ciążę, zanim choroba się rozwinie.


A co zrobić? Jeżeli jeden lekarz wpadł w rutynę albo nie oszukujmy się ma swoich pacjentów gdzieś NALEŻY GO ZMIENIĆ!!!
napisał/a: Rybka19831 2007-02-22 10:45
Błagam o Pomoc mam torbiele Endiomietrialne pierwszy ponad 5cm a drugi prawie 4cm a mój lekarz zwleka z zabiegiem przesuwa go cały czas z miesiąca na miesiąc szukam lekarza w woj. podlaskim który specjalizuje się w endiometrozie nie mam juz sił dalej tak cierpieć z każdym dniem jest coraz gorzej zaczęłam juz puchnąć wiec chyba nie ma juz na co czekać. Strasznie się boję bo 5 lat temu miałam usuwaną torbiel endiometrialną która się rozlała! Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuje za pomoc
napisał/a: Urszula2 2007-02-22 16:59
Witam cie. Przeczytalam twoja wypowiedz, i chcialam ci poradzic zebyc jednak poszla do jakiegos lekarza najlepiej prywatnie, i poprosila o pomoc. Ja tez ma endometrioze i walczylam z tym od 2004 roku, dopiero po poltora roku cos zaczeli dzialac. Na poczatku zwykly skan nic mi nie wykazal. Pozniej mialam robiona laparoskopie, ktora dopiero potwierdzila ze to jest endometrioza. Przez pol roku bralam tabletki antykoncepcyjne i niedawno przestalam, niestety bole wystepuja nadal i tez jestem przerazona poniewaz nie wiem co dalej. Bede miala kolejna wizyte w szpitalu wiec pewnie zdecyduja co beda dalej robic w tym kierunku. (Ale wczesniej nie mialam okresu przez 9 miesiecy, poniewaz lekarz przepiasal mi zastrzyki antykoncepcyjne, ktore rowniez mi nie pomogly.) Wiem ze tabletki sa duzo skuteczniejsze niz zastrzyki. Ja tez planuje miec dziecko, a z tego co wiem dziecko jest najlepszym lekarstwem na endometrioze. Wiec ci proponuje isc do lekarza i powiedziec ze podejrzewasz ze masz endometrioze, a jak powiesz ze chcesz zajsc w ciaze to powinni ci pomoc szybciej z tym problemem. Wspolczuje kazdej kobiecie ktora przez to przechodzi, poniewaz jest to potworny bol, z ktorym ja sie w tej chwili zmagam. Niestety tabletki przeciwbolowe mi nie pomagaja. Mam nadzieje, ze pojdzie u ciebie lepiej niz u mnie. Trzymam za ciebie kciuki. Pozdrawiam Urszula
napisał/a: fala018 2009-12-05 10:56
WItam,
mam 17 lat, miesiąc temu przeszłam operacje(laparoskopie), w czasie której usuwali mi torbiel z prawego jajnika.Musieli niestety część jajnika usunąć, a później z wyników wyszło mi, że mam endometrioze.Wiem co to jest i z tego co czytałam to torbiele prawie zawsze się nawracają.Podobno dziecko jest rozwiązaniem, ale w moim wieku to raczej nierozsądne.Bardzo chciałabym być w przyszłości matką i boję się nawrotów.Duza ilość kobiet pisze(starszych ode mnie), ze następne problemy występowały juz po paru miesiącach, a ja zstanawiam się jak mi sie uda ciągnąć to latami.Lekarz przepisał mi tabletki antykon. na pol roku i nie wiem jak leczenie będzie dalej przebiegało...
dziękuję za odpowiedzi..
napisał/a: zero33 2010-09-17 23:48
Podejrzewam u siebie endometriozę i chciałabym wykonać USG, ale ponoć dzień cyklu ma znaczenie dlatego chciałabym wiedzieć kiedy najlepiej wykonać to badanie ? Zaraz przed miesiączka czy tuż przed. Bardzo prosze o odpowiedz.
napisał/a: ~Anonymous 2010-09-18 13:33
a możesz napisać skąd wysnułaś takie przypuszczenia? Bo mało wiem o tej chorobie i właściwie mało się o niej mówi i wspomina. Szukałam nawet artykułów ale nic znaczącego nie znalazłam.
napisał/a: wikam2 2010-09-18 16:02
Wiesz, ja myślę, ze jedyne badanie które może potwierdzić chorobę na 100% to laparoskopia.
Kiedy udac się do lekarza (może nzajdzie coś podczas badania)? Może przed okresem?
Ogniska endometriozy narastają się podczas cyklu i złuszczają (w odpowiedzi na zmiany hormonalne) w czasie miesiaczki. Więc tak na chłopski rozum....skoro przed @ są "narośnięte" to są może tym samym lepiej wyczuwalne?
napisał/a: ikona1989 2010-11-24 15:03
Witam,
byłam dziś u ginekologa z podejrzeniem nadżerki, odczuwałam ból przy stosunku, moja kolezanka również i powiedziała że u niej lekarz stwierdził nadżerkę. Ale doktor powiedział, że nadżerki nie ma, za to podejrzewa że może to być endometrioza; od razu powiedział że nie mam sie czym przejmować, ale wydaje mi sie że nie był ze mna do końca szczery i że po prostu nie chce mnie martwić. Co mozna zrobic aby zmniejszyc ten ból? macie jakieś sposoby?