Endometrioza - vademecum

djfafa
napisał/a: djfafa 2011-08-08 10:40
Tutaj znajdziecie Państwo podstawowe informacje na temat tej choroby.

[url_special=http://ginekologia.wieszjak.polki.pl/endometrioza/287796,Endometrioza--vademecum.html:2kr6f28m]http://ginekologia.wieszjak.polki.pl/endometrioza/287796,Endometrioza--vademecum.html[/url_special:2kr6f28m]
napisał/a: Reira 2011-10-25 18:02
Wszystko pięknie i ładnie...
Ale... Nie do końca tak jest w praktyce, przynajmniej u mnie.
Nie miałam bólów przy miesiączce. Jedynie pierwszego dnia pobolewał mnie brzuch , ale to chyba normalne. Nie był straszny. Okres miałam regularnie i to właściwie odkąd dostałam go po raz pierwszy tak się utrzymywał. Do momentu, aż poszłam do ginekologa ponieważ bolał mnie brzuch bez przyczyny. Okazało się,że to torbiel czekoladowy, po pudełku gravistatu zniknął.
Miesiączki mi się rozregulowały i wtedy zaczęły się moje problemy, bólu przy miesiączce czy przy współżyciu nie było. W końcu w sierpniu tego roku nie dostałam okresu, myślałam,że to ciąża bo to było ok 50 dni. poszłam do ginekologa i pani mi mówi,że mam endometrioze. Nie zgodziłam się na zabieg więc dostałam visanne.

Moje wrażenia są takie,że gorzej się czuje po tym wszystkim niż wcześniej. Okresu nie mam już w ogóle ( to 3 op, ), bóle niesamowite brzucha, klatki piersiowej i w okolicach żeber, duszności, zawroty głowy, osłabienie.
Wszystko było wspaniale dopóki nie zaczęłam się leczyć.
Mam zamiar się zgłosić jak najszybciej do ginekologa, ale może ktoś ma doświadczenia z endo i visanne ?
Albo jak u Was przebiegało leczenie i jak ?
napisał/a: oliwia1980 2011-10-26 16:42
u mnie też nigdy nie było dramatów z boleściami, miesiączka cały czas jak w zegarku. 11 lat temu miałam pierwszą operacje usunięcia torbieli i 3/jajnika, bo wyleczyć się nie dało, w zeszłym roku poszedł cały jajnik z torbielą czekoladową. Leki, które ja brałam to danazol, ale jakoś nigdy ta choroba bardzo mi nie doskwierała, ani leczenie nie miało złego wpływu na moje samopoczucie.
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-11-23 02:47
Reira napisal(a):
Moje wrażenia są takie,że gorzej się czuje po tym wszystkim niż wcześniej. Okresu nie mam już w ogóle ( to 3 op, ), bóle niesamowite brzucha, klatki piersiowej i w okolicach żeber, duszności, zawroty głowy, osłabienie.
Wszystko było wspaniale dopóki nie zaczęłam się leczyć.
Mam zamiar się zgłosić jak najszybciej do ginekologa, ale może ktoś ma doświadczenia z endo i visanne ?
Albo jak u Was przebiegało leczenie i jak ?


Założeniem leczenia endometriozy jest zatrzymanie cyklu hormonami nawet do 6 miesięcy a odczuwane przez Panią dyskomfort to niestety objawy niepożądane leku.. Warto zaznaczyć, że skuteczność hormonoterapii waha się między 30 a 70% i może dojść do nawrotów. Skuteczniejsze jest połączenie terapii z operacją.. Leczenie jest o tyle ważne, że endometrioza może być przycyzną niepłodności.
napisał/a: klimek524 2011-12-05 17:49
miałam podejrzenia endometriozy. zrobiłam dzisiaj badanie ca-125 - wynik 6,9 U/ml (norma 0-35). Czyli w normie, ale jak z endometriozą? Do lekarza idę 19-tego.
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-12-14 01:47
ca-125 ma wartość pomocniczą, jako wskaźnik skuteczności leczenia (trzeba znać wartość wyjściową żeby wiedzieć czy się obniża czy podwyższa). Jego prawidłowe stężenie niczego nie potwierdza ani nie zaprzecza.
napisał/a: oliwia1980 2011-12-18 16:24
O ile dobrze pamiętam to moje wyjściowe ca-125 wynosiło coś około 80, a po leczeniu farmakologicznym spadło do około 20 jednostek.
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-12-28 01:11
Spadek, a przede wszystkim brak ponownego wzrostu w kolejnych badaniach kontrolnych potwierdza sukces terapeutyczny
napisał/a: natalia170901 2012-03-31 21:59
Mam rozpoznana endometrioze po operacji laparoskopowej, przed zabiegiem wskaznik CA 125 wynosil u mnie ponad 200,
zazywam teraz tabletki Visanne (narazie zazywac mam je 3 msc), ale lekarz nie wyklucza ze bedzie potrzeba dluzszego stosowania. Chcialabym zapytac czy warto zrobic sobie po 3 msc kuracji ten wskaznik zeby zobaczyc jak spadl?..mam nadzieje ze tak bedzie...bo szczerze mam juz dosc tych tabletek, niechce ich juz dluzej brac.
Czy jest wogole mozliwe ze przy tak duzym wskazniku wroci to wszystko do normy i nie bede musiala przedluzac stosowania leku?
Dziekuje.
napisał/a: kidnej 2012-04-01 06:58
A ja mam być może kontrowersyjne pytanie i mam też nadzieję, że nikogo tym nie obrażę. Chodzi mi o to, czy można rozpatrywać endometriozę u osoby, która latami nie współżyje, jest po 40ce, ma sporą nadwagę, Ca 125 - skok z 7 na 28 (to jest zmiana w wynikach z poprzedniego roku do roku bieżącego), skłonności do łapania infekcji, a co za tym idzie sporo antybiotyków...
Czy są jakieś badania, poza ginekologicznym i Ca 125, które mogłyby pomóc potwierdzić/wykluczyć endometriozę u takiej osoby?
napisał/a: MALINKOWA 2012-07-19 21:54
Ja choruję na endo z tego co wiem dopiero po badaniach hist-pat można stwierdzić że to na 100% endometrioza, czyli laparotomia, lub laparoskopia :( niestety :(
napisał/a: yummy1 2012-11-08 12:57
Witam!
W lipcu tego roku zdiagnozowano u mnie endometrioze. Mam dwa torbiele, które po 3 miesięcznej kuracji Visanne zmniejszyły się. Obecnie (4x5cm, 6x7cm). Do stycznie dalej muszę zażywać hormony. Mam pytanie odnośnie diety, bo znajduję różne opinie. Wyczytałam, że podczas endometriozy korzystny wpływ na zdrowie ma owoc granatu. Gdzie indziej wyczytałam, że szkodzi. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, jaka jest prawda? Uwielbiam je i jeżeli mają mi pomóc to będę je jadła nawet codziennie.