encorton na zapalenie krtani i tchawicy u doroslego

napisał/a: squaw1 2013-07-15 21:18
Witam. Okrutnie się męczylam z kaszlem ktory poprzedzal bol gardla. W koncu wczoraj (po tygodniu meczenia) poszlam do lekarza. Okazalo sie ze mam zapalenie krtani i tchawicy jednoczesnie. Dostalam kuracje antybiotykiem zinnat plus Encorton na noc w dawkach: 15mg (3tblx5mg) przez 4 wieczory, pozniej zmniejszenie do 10mg przez 2 dni i na koniec 1 tbl (5mg)....
Wczoraj wieczorem wziełam pierwszą dawke-efekt: nie przespalam nocy z dwoch powodow-nie czulam potrzeby snu i calą noc przekaszlalam. Generalnie poczulam sie gorzej niz przed przyjeciem lekow. Dzisiaj poczytalam o encortonie , przerazilam się jakie sa skutki uboczne-chodzi o zatrzymywanie wody i przyrost tkanki tluszczowej z opuchnieciem twarzy. Czy moge zrezygnowac z encortonu?
Zdecydowalam nie brac tych 3 tabletek i zejsc do dawki 10mg dzisiaj(juz wzielam ale po poludniu bo znow nie usne), 5 mg jutro i pojutrze odstawic.
Skoro nic nie ponogl to nie chce go brac. To steryd wiec powinien zadzialac szybko a tu nic. Czuje sie gorzej, boli mnie juz glowa od kaszlu. Mam kilkuminutowe ataki, gdzie zalewa mnie pot i trudno zlapac oddech i nie moge sie uspokoic. Jak moge sobie pomóc? Czy moge odstawic encorton wg systmu jaki wyzej opisalam?
napisał/a: ratownik_0395 2013-07-15 21:49
Witam.
Jedyne, co jest błędem to samodzielne odstawianie Encortonu. Jeśli lekarz przepisał takowy lek, to również on powinien zadecydować o momencie jego dostawienia. Jeśli pojawiła się nietolerancja takowego leku należy pójść do lekarza i powiedzieć jakie objawy towarzyszą - być może taka jest reakcja organizmu na 1 tabletkę, a kolejne będą już dobrze przyswajalne, a być może po prostu trzeba zmienić lek, a nie go odstawiać. Encorton jest lekiem sterydowym, a podawane w ulotce działania niepożądane są tylko MOŻLIWYMI objawami, a które wcale nie muszą się pojawiać, jednak producent musi o nich poinformować. Pozdrawiam