EGFR -60, CZY TO DOBRY WYNIk, CO OZNACZA?

napisał/a: polal 2012-04-13 21:52
wITAM,
Jestem kobietą lat 44. Od dziecka mam kłopoty z drogami moczowymi. Ciągle mam infekcje. Mój mocz cuchnie jakimiś zdechłymi rybami, chociaż bardzo dbam o higienę.Urografia wykazała zwężenie w dolnym odcinku lewego moczowodu przy ujściu do pęcherza., poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego nerki lewej.Na usg wyszło zaleganie moczu po mikcji. W moczu liczne bakterie oraz azotyny.Badanie krwi na OB- 49, KREATYNINA-0,77, EGFR-60. mAM CIĄGLE OPUCHNIETĄ TWARZ, ZWŁASZCZA RANO POWIEKI. pUCHNĄ MI TAKŻE RĘCE INOGI. Ciśnienie krwi mierzone codziennie przez 3 tygodnie daje wyniki od 150/80 do 180/105. Boli mnie w lewym podżebrzu i w dole brzucha, a także w krzyżu.Mam również bardzo kiepską morfologię: hemoglobina 8,1.
czy to coś poważnego? jaką dalszą diagnostykę mam wykonać i czy mam się udać do specjalisty?
napisał/a: Zmartwiona9 2012-04-15 14:08
eGFR = 60 to dolna granica normy. Poniżej tej wartości rozpoczyna się niewydolność nerek. Kreatynina dobra wg norm.
OB - bardzo kiepskie, może wskazywać na poważny stan zapalny (nerek lub innego narządu). Hemoglobina tez bardzo kiepsko. Czy morfologia (w tym leukocyty) była robiona? Czy ma Pani jakieś inne bóle poza wymienionymi? Czy mocz ma barwę czerwoną lub żółtobrązowa?

Znacznie podwyższone OB może wskazywać też na nowotwór lub stan przednowotworowy.

Poleciłabym też zrobienie USG jamy brzusznej celem wyryfikacji zmian w nerkach lub obecności kamienia, który mogł zablokować odpływ moczu z nerki.

Z tymi wynikami na Pani miejscu udałabym się NIEZWŁOCZNIE do lekarza celem dalszej diagnostyki.