E - papieros czy szkodzi?

napisał/a: kamaa00 2015-04-27 17:52
witam,
moj maz posiada e-papierosa i jest tym zachwycony. Mozecie mi powiedziec czy to prawda, ze w ogole nie jest szkodliwe?

pozdrawiam :)
napisał/a: piotrosiama 2015-04-27 22:31
Też się nad tym zastanawiałam, ale moja pulmonolog mi odradziła choć zastrzegła że nie spotkała się jeszcze z jednoznacznymi potwierdzonymi naukowo opiniami - jest dobry bądź szkodliwy.
Wśród moich znajomych palaczy zdania podzielone - jedni od jakiegoś czasu używają e-papierosa i sobie chwalą, inni wrócili do zwykłych fajek bo ta "nowość" coś im nie służyła a jeszcze inni wahają się nad wyborem.
napisał/a: viki71 2015-04-28 11:50
Podobno e-papieros to gorsze zło niż papieros ale,jak Monika napisała,za wczesnie by poprzec to badaniami.Najlepiej rzucić póki czas.
napisał/a: theblackcat 2015-04-29 16:53
Ja raz sprobowalam epapierosa mimo iż ja nie paliłam normalnych papierosow (jedynie okazjonalnie ale przestałam to robic) i potem krecilo mi sie w glowie przez 2 dni.
napisał/a: Stefan46 2015-05-07 13:16
Mnie się wydaje, że e-papieros nie jest bezpieczny. Coś musi byc w tym, że trwają przymiarki do tego, aby był on sprzedawany na recepte. No a druga sprawa to jednak ta chemia ma na pewno wpływ na nasze zdrowie, zarówno na biernych palaczy jak i czynnych.
napisał/a: agulamala 2015-05-08 12:30
Stefan46 coś w tym musi być. Kiedyś czytałam wypowiedź pasażerki pociągu, że obok niej siedział facet, który ciągle popalał takiego papierosa, wydychając przy tym opary drażniącego olejku. Sama w praktyce nie wiem jak to jest, bo nie pale i nie zamierzam palic.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2015-05-12 16:10
Witam
Przybliżę trochę informacji odnośnie e-papierosa.
Używam od 4 lat. Co roku wykonuje RTG płuc - są czyste. Po przejściu na e-papierosa, nie mam kaszlu, zalegającej wydzieliny w płucach. Od 3 lat nie bolało mnie gardło.
Ważne aby używać firmowych liquidów tytoniowych - żadne smakowe(mają za dużo aromatów smakowych).
W przypadku liquidów smakowych pojawiało się u mnie uczulenie w postaci wysypek na skórze.
Jeżeli chodzi o negatywny wpływ używania e-papierosa na:
- Układ krążenia - nie zauważyłem, ciśnienie książkowe
- Zmniejszenie apetytu-zwiększenie - brak zmian
- Zmniejszenie libido - Tutaj powiedziałbym, że raczej wzrost - więcej dopaminy, więcej ochoty
- Bóle głowy - jeżeli ktoś używa liquidów o dużej zawartości nikotyny i przesadzi w ciągu dnia - mogą wystąpić takie objawy. Przy przejściu z papierosów na e-papierosa - należy wybrać moc liquidu indywidualnie. Pytanie również czy przechodzimy na e-papierosa jako substytut zwykłych papierosów czy przechodzimy bo chcemy rzucić palenie.
Odpowiedź na pierwsze pytanie - jeśli paliliśmy papierosy o mocy:
- Super liqht - wystarczy liquid o mocy 6mg/ml
- Light - luquid 12mg/ml
- Strong(czyli czerwone lub jak kto woli) - liquid o mocy 18mgml
- Super mocne - liquid o mocy 24mg/ml
Mowa o stężeniu nikotyny na 1 ml liquidu.

Odpowiedź na 2 pytanie - Chcemy rzucić, więc dobieramy moc odpowiednią do palonych papierosów. Co 2 tygodnie zmniejszamy stężenie nikotyny w liquidzie aż do uzyskania 0mg/ml. Jednak moim zdaniem rzucanie palenia to samozaparcie a nie żadne sztuczki typu e-papierosy, plastry, pastylki itd. Ja palę e-papierosa bo lubię jak dopamina mnie pobudza :)
Jeśli chodzi o takie informacje które można przeczytać, że e-papieros jest szkodliwy bo np. odkłada się woda w płucach, jest rakotwórczy itd. to jest to zmowa koncernów tytoniowych bo zaczynają tracić nabywców.
Wpisując w google "stary chemik" e-papieros można poczytać o tym.
Liquid e-papierosa w składzie zawiera:
- glikol propylenowy - wystarczy poczytać kartę charakterystyki substancji na google i zobaczyć że jest ona nie szkodliwa.
- alkohol etylowy - nie jest szkodliwy w typowym stężeniu liquidu, używa się go aby zmniejszyć lepkość liquidu - do wglądu karty charakterystyki
- płynna nikotyna - opisywać nie muszę, przypomnę że nikotyna jest związkiem toksycznym na układ nerwowy.

Krótkie info odnośnie typów e-papierosa.
Czy na dobrego e-papierosa trzeba wydać ponad 200zł?
Absolutnie nie, e-papierosy za ponad 200zł to tylko chwyt marketingowy.
Ja używam od kilku lat zwykłe Baterie o pojemności 1500Mah - kupuję po 30zł. Do tego kupujemy Clearomizer Ce10 Volisha za 29zł. Ten sam Clearomizer jest montowany w zestawach Volisha po 250zł. To tak jak z markami aut - Audi, Mercedes, BMW - płacimy z markę a jeżeli nie widać różnicy to po co przepłacać jak można taniej :)
Liquidy używam z P1 oraz Dr. Jack.

Pozdrawiam
napisał/a: wikam2 2015-05-12 16:29
Słońca ja Wam tylko powiem, że posta założycielki tematu zedytowałam bo nie wiedziałam czy tyczy się samego papierocha czy ....z tego co pamiętam konkursu w którym mąż go wygrał ;)

Niemniej Wy piszcie bo na pewno ktoś z chęcią przeczyta :)
napisał/a: agulamala 2015-05-14 11:55
E-papieros również jest szkodliwy, mniej niż tytoń ale jednak coś tam przecież wdychamy.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-05-14 12:11
Wg obecnej wiedzy naukowej brak doniesień o szkodliwości e-papiersa, uregulowana ma być kwestia prawna ale nie ma ona związku z ew. ich szkodliwością.
Oczywiście należy sobie zdawać sprawę że to nowość, więc potrzeba czasu na zakrojoną szeroką skalę badania epidemiologiczne.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2015-05-15 01:04
WiolettaD napisal(a):E-papieros również jest szkodliwy, mniej niż tytoń ale jednak coś tam przecież wdychamy.

Wystarczy poczytać kartę charakterystyki glikolu propylenowego i wyciągnąć wnioski czy jest szkodliwy - Ja nie znalazłem aczkolwiek zacytuję fragment :) :


IDENTYFIKACJA ZAGROŻEŃ
Zagrożenie dla człowieka:
Produkt nie został zaklasyfikowany jako preparat niebezpieczny.
Klasyfikacji produktu oraz identyfikacji zagrożeń dokonano zgodnie z obowiązującymi
przepisami.
Zagrożenie dla środowiska:
Produkt nie jest niebezpieczny dla środowiska
Inne zagrożenia:
Brak zagrożeń

INFORMACJE TOKSYKOLOGICZNE
Zagrożenie dla zdrowia:
Wdychanie:
Niewielkie ryzyko zatrucia ze względu na małą lotność i toksyczność produktu
Skóra:
Nie stwarza zagrożeń.
Oczy:
Może działać nieznaczne podrażnienie oczu.
Połknięcie:
Produkt połknięty w dużych ilościach może powodować niewielkie zagrożenie dla zdrowia.
"Źródło: Karta Charakterystyki Preparatu GLIKOMAX
Ekomax Sp. z o.o.
44-100 Gliwice, ul. Pszczyńska 206"
napisał/a: kamaa00 2015-05-16 16:11
dziekuje za wiele wypowiedzi, ale widze, ze opinie sa podzielone napewno duzo mozna zaoszczedzic na tym elektryku, ale czy to gra jest warta swieczki?! widze, ze admin troche zlosliwy, jakby byl to post dotyczacy konkuru to nie byloby tylu odpowiedzi i zainteresowania problemem...