Dziwne wyniki.

napisał/a: efka_017 2014-06-29 19:17
Dzień dobry,

Jako, że mam bardzo dużo objawów (m.in. nadmierne odczuwanie zimna i ciepła, dość duże owłosienie, stany lękowe, depresyjne, okrutnie niskie libido, nadmierne pocenie), które może wywołać choroba tarczycy postanowiłam to zrobić badania.
Oto wyniki :
TSH 2.17
FT3 6.67 (norma do 6.76)
FT4 19.11 (norma do 22)
Prolaktyna 462,7 uIU/ml (norma 496)

Jak można zauważyć wszystkie wyniki są przy górnej granicy. Zadziwia mnie trochę fakt, że przy TSH 2 mam tak wysokie ft3 i ft4.
Z góry dziękuję za pomoc.
napisał/a: soaring 2014-06-30 07:58
to rzeczywiście nieco zaskakujące, więc dla pewności, że z tarczycą jest wszystko ok, zbadaj przeciwciała lub/i wykonaj usg tarczycy.
natomiast przynajmniej część objawów wynika na pewno z innych schorzeń. zanim będę w stanie coś doradzić, musiałabyś jednak napisać więcej o sobie. ile masz lat, czy regularnie miesiączkujesz, czy miesiączki są obfite, czy bierzesz jakieś leki, pigułki anty, czy rodziłaś, kiedy, ile razy, czy masz prawidłową wagę, a jeśli nie to w których partiach ciała tyjesz, duże owłosienie to znaczy jakie i gdzie? ufff :)
napisał/a: efka_017 2014-06-30 08:35
Lat 26, miesiączkuje regularnie ze względu na przyjmowanie antykoncepcji. Miesiączki trwały zawsze max 3 dni. Czasami bardzo obfite, a czasami skąpe. Nie rodziłam. Moja waga jest prawidłowa - przy 178 cm 65 kg. Jeżeli tyje to tylko w okolicy brzucha.
Owłosienie mam spore na całym ciele, zaczęło pojawiać się nawet na twarzy.
napisał/a: soaring 2014-06-30 10:54
Każdy ma owłosienie na całym ciele. Pytanie czy włoski masz cienkie jak na głowie czy grube jak męska broda?
napisał/a: efka_017 2014-06-30 11:00
Grube jak męska broda i czarne.
napisał/a: soaring 2014-06-30 11:35
ok, czyli jest pytanie, czy androgenizują Ci nadnercza, czy jajniki. pigułki mają słabe działanie antyandrogenne, więc jajników wykluczyć nie można, ale podejrzewam nadnercza raczej.
pigułki zaczęłaś brać wyłącznie w celu antykoncepcyjnym, czy gin zalecił z jakiegoś powodu? miałaś wcześniej jakiekolwiek dolegliwości, nieprawidłowe wyniki badań, cokolwiek?
w tej chwili trzeba ustalić, który narząd jest winny, bo leczenie jest inne. jeśli jajniki, to wystarczyłoby dorzucić Ci spironolantron do pigułek anty, jeśli nadnercza, to deksametazon.trochę w diagnostyce przeszkadzają pigułki, ale jak byś miała je odstawić do badań, to na kilka miesięcy. nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że test hamowania nadnerczy deksametazonem (17-OH i np. androstendion czy dhea-s) możesz zrobić w trakcie brania pigułek. tyle, że żeby zdobyć 1 mg deksametazonu, musisz iść do lekarza i ją dostać.
napisał/a: efka_017 2014-06-30 20:56
Dziękuję za odpowiedź. Umówiłam się już na wizytę do endokrynologa :)