Dziwne wyniki krzywej cukrowej

napisał/a: tomko77 2017-07-21 06:58
Witam,
Mam prośbę o interpretację wyników krzywej cukrowej. Mam 540 lat, 78 kg.
Zacznę od tego, że jakiś czas temu będąc w galerii handlowej przypadkiem trafiłem na akcję pomiaru poziomu cukru we krwi glukometrem. Mój wynik wyniósł 52 jednostki, co, jak się dowiedziałem, było bardzo niskim i niebezpiecznym poziomem. Oczywiście nie byłem wtedy na czczo (ok.3 godziny po śniadaniu).
Zgłosiłem się do lekarza po skierowanie na szczegółowe badania poziomu glukozy. Moje wyniki to:
- na czczo: 4,7 mmol/l (85 mg/dl) w normie
- po podaniu 75g glukozy (po 2 h): 2,5 mmol/l (45 mg/dl) tu nic nie pisze czy to w normie.

Z tego co czytałem w necie, to poziom glukozy powinien być wyższy po tych 2 godzinach. Czy mój wynik jest normalny?
Przy okazji miałem robione też inne badania (morfologia, kreatynina, potas, mocznik) - wszystko w normie.
Pozdrawiam
napisał/a: Blue111 2017-08-07 18:54
Witaj,
nikt niestety nie odpowiedział, więc może ja coś amatorsko doradzę..
Z tego co mi wiadomo, choć za dobrze się nie znam to wynik po 2h, jest zdecydowanie za niski i jeśli badanie było przeprowadzone prawidłowo, to podejrzewam, że być może to hipoglikemia reaktywna, ale proszę nie sugerować się moją odpowiedzią, a udać się do dobrego lekarza diabetologa, lub ewentualnie dobrego endokrynologa. Podczas tego badania nie można nigdzie chodzić, spacerować, ani wchodzić po schodach itp., tylko siedzieć spokojnie pod gabinetem, gdyż wyniki nie będą wtedy miarodajne, ważne jest też to co Pan zwłaszcza w przeciągu 24h, przed badaniem jadł i czy wykonywał Pan jakiś ciężki wysiłek fizyczny..? Trzeba było by powtórzyć badanie i zrobić całą krzywą glukozowo/insulinową 3pkt. z obciążeniem 75g. glukozy, ażeby móc powiedzieć coś więcej, oraz ewentualnie dodatkowo wykonać badanie hemoglobiny glikowanej. A jak wygląda Pana dieta, ruch i samopoczucie, czy miewa Pan jakieś dolegliwości, np. osłabienie, ospałość, brak energii, przyspieszone bicie serca, pocenie się, zachcianki na słodkie w ciągu dnia, potrzeba picia kawy z rana, nerwowość, niepokój.. itp. ?

Dobrze było by też samemu zaopatrzyć się w dobry glukometr i monitorować się pod tym katem

Może ktoś jeszcze się tu wypowie, Kto się zna na rzeczy i coś podpowie, lub mnie skoryguję..?
napisał/a: tomko77 2017-08-11 17:58
Dziękuję za odpowiedź.
Póki co czuję się dobrze, ale jestem już zapisany do lekarza, żeby zrobić bardziej szczegółowe badania.
Pozdrawiam