Dziwne urojenia

napisał/a: MaTT889 2012-06-30 06:57
Witam!

Mam pewien problem, otóz mam glupie urojenia dotyczace cwiczen fizycznych. Mam niewielka nadwage i chce to zrzucic poprzez chodzenie na silownie, ALE czesto rezygnuje z cwiczen tylko dlatego, ze mi cos przeskoczy/strzeli w karku. To nawet nic nie boli. Po takim czyms rezygnuje z cwiczen pod pretekstem uszkodzenia jakiegos nerwu co moze byc przykre w skutkach. Boje sie, ze cos mi "peklo" i cisnienie, ktore towarzyszy cwiczeniom tylko to pogorszy. Wiem, mam bujna wyobraznie, ale naprawde potrzenuje kogos, kto mi uswiadomi, ze jestem w bledzie, najlepiej lekarz.
napisał/a: kruq 2012-11-20 03:01
Urojenie to zniekształcony obiekt, przedmiot lub inny punkt zaczepny występujący w rzeczywistości, a zainterpretowany przez mózg, jako coś innego niż w rzeczywistości. Na przykład, daleko na końcu drogi będziesz widzieć silne światło, początkowo dawając wiarę temu że to słup oświetleniowy, ale po chwili kiedy światło stanie się intensywniejsze, a mózg zacznie logicznie i świadomie analizować to co widzisz, okaże się że to motocykl.
Omam natomiast, to całkowity wymysł umysłu, bez jakiegokolwiek punktu zaczepienia.

Opisana przez Ciebie sytuacja, w moim odczuciu jest wynikiem lęku, obawy wynikającej być może z samooceny.