DZIWNE UROJENIA

napisał/a: Martinek88 2011-10-11 07:38
Mam pewien problem z nazwijmy to urojeniami. Jak można fachowo określić sytuację w której mam stałe wątpliwości co do prawdziwości mojej wiedzy na dany temat, oraz pojawiających się obsesyjnych myśli dotyczących tego że mogę się mylić.

Podam prosty przykład, jak to działa. Jest to tylko przykład obrazujący problem, chociaż nie mam problemu akurat z tym przypadkiem.

Powiedzmy że:

Zawsze wiedziałem że stolicą Polski jest Warszawa. Było to dla mnie oczywiste. Jednak od pewnego czasu prześladuje mnie myśl że może być inaczej, od której nie mogę się uwolnić. Czytanie np. w encyklopedii na temat stolicy Polski pozwala mi na uwolnienie się od danej myśli, ale tylko na bardzo krótki czas. Ciągle mam wątpliwość, czy to co wiem na dany temat jest prawdą. Chociaż wcześniej zawsze byłem pewny, bo dotyczyło o rzeczy raczej oczywistych. W obecnej chwili mam problem w podświadomym przekonaniu się do oczywistych prawd.

Bardzo bym prosił o fachowe nazwanie tego problemu i zasugerowanie mi metody radzenia sobie z nim. W/w "problem" jest czystym przykładem mojego błędnego systemu rozumowania i akurat z nim problemu nie mam. Bardzo proszę o pomoc.

Tak jak napisałem w tytule, do moich "urojeń" jestem nastawiony krytycznie i w pełni zdaję sobie sprawę, że jest to myślenie błędne.
napisał/a: hellen1 2011-10-11 19:10
Czy te przeświadczenia pojawiają się samoistnie, czy np. jakiś głos podpowiada Ci, że to co do tej pory sądziłeś jest nieprawdą?
napisał/a: Martinek88 2011-10-12 01:10
Nie. Całkowicie samoistnie. Nigdy nie słyszałem żadnych głosów.
napisał/a: Martinek88 2011-10-12 01:11
Przyznam, że chodzi dokładnie o JEDNO przeświadczenie, a nie o kilka, choć dawniej miałem podobnie przeświadczenia co do innych tematów...
napisał/a: hellen1 2011-10-12 17:50
A możesz dokładniej zdradzić, o które przeświadczenie chodzi? Bo może punkt ciężkości leży zupełnie gdzie indziej niż się spodziewasz...