dziwna krzywa cukrowa

napisał/a: viki333 2007-07-13 12:13
Witam,
Zacznę od tego, ze 2 miesiące temu odkryłam u siebie niedoczynność tarczycy. TSH wynosiło 4,20 a FT3, FT4 w dolnych granicach norm. Odnotowano także przeciwciała tarczycowe, które wraz z obrazem usg dały diagnozę hashimoto. Na nieszczęście w tym samym czasie (przed rozpoczętym leczeniem) zaszłam w ciążę. Zarodek obumarł w 6tc gdyż mimo dostarczania 50g euthuroxu dalej byłam w niedoczynności. Wówczas w wielkim smutku zaczęłam robić liczne badania aby nigdy się ta sytuacja nie powtórzyła. Wiem, ze przy niedoczynnosci występują problemy z cukrem więc zrobiłam krzywą cuktową. I tu się ponownie rozcarowałam:

przed wykonaniem badania rano połknęłam euthyrox i popiłam wodą. Za jakieś 2 godziny, miałam pobieraną krew do badania krzywej:

na czczo: glukoza 89 mg/100 [norma 65-100] insulina 9,23 [norma 2,6-25]
obciążenie 75g glukozy po godzinie (siedziałam w przychodni) 77mg/100 ???
po dwóch godzinach 86mg/100

Powstało pytanie- skąd wziął się ten spadek glukozy po obciążeniu?
Jeden lekarz na forum wypowiedział się, ze moze tu być podejrzenie guzka trzustki- wyspiaka, który wytwarza dużą ilość insuliny, choć to podobno mało prawdopodobne.

Proszę o odpowiedź osoby, które spotkały się z podobną krzywą.
Co powinnam dalej z tym zrobić? jak/czy to leczyć? Czy mogło to mieć wpływ na poronienie.
Generalnie będąc głodna miewam mdłości ale nigdy nie zasłabłam ani nie zemdlałam. Obserwuję u siebie potliwość, częste uczucie głodu, niekiedy bóle głowy, mam mało żelaza, niskie PLT i krwinki czerwone.
napisał/a: KATERINA 2007-07-16 20:06
viki333 napisal(a):Witam,
Zacznę od tego, ze 2 miesiące temu odkryłam u siebie niedoczynność tarczycy. TSH wynosiło 4,20 a FT3, FT4 w dolnych granicach norm. Odnotowano także przeciwciała tarczycowe, które wraz z obrazem usg dały diagnozę hashimoto. Na nieszczęście w tym samym czasie (przed rozpoczętym leczeniem) zaszłam w ciążę. Zarodek obumarł w 6tc gdyż mimo dostarczania 50g euthuroxu dalej byłam w niedoczynności. Wówczas w wielkim smutku zaczęłam robić liczne badania aby nigdy się ta sytuacja nie powtórzyła. Wiem, ze przy niedoczynnosci występują problemy z cukrem więc zrobiłam krzywą cuktową. I tu się ponownie rozcarowałam:

przed wykonaniem badania rano połknęłam euthyrox i popiłam wodą. Za jakieś 2 godziny, miałam pobieraną krew do badania krzywej:

na czczo: glukoza 89 mg/100 [norma 65-100] insulina 9,23 [norma 2,6-25]
obciążenie 75g glukozy po godzinie (siedziałam w przychodni) 77mg/100 ???
po dwóch godzinach 86mg/100

Powstało pytanie- skąd wziął się ten spadek glukozy po obciążeniu?
Jeden lekarz na forum wypowiedział się, ze moze tu być podejrzenie guzka trzustki- wyspiaka, który wytwarza dużą ilość insuliny, choć to podobno mało prawdopodobne.

Proszę o odpowiedź osoby, które spotkały się z podobną krzywą.
Co powinnam dalej z tym zrobić? jak/czy to leczyć? Czy mogło to mieć wpływ na poronienie.
Generalnie będąc głodna miewam mdłości ale nigdy nie zasłabłam ani nie zemdlałam. Obserwuję u siebie potliwość, częste uczucie głodu, niekiedy bóle głowy, mam mało żelaza, niskie PLT i krwinki czerwone.



Nie robi się badań biorąc hormon ,bierze się go po badaniach,trzeba być może porobić przeciwciała na zespół antyfosfolipidowy ,iść do dobrego endokrynoloa i reumatologa ewentualnie .Za mało żelaza to czeste w niedoczynności możesz sobie spr Ferrytyne albo TIBC zrobic i ewentualnie medyk zalcie suplementację żelazem
napisał/a: viki333 2007-07-16 20:36
Dziekuję za odpowiedz.
Ferrytyna zbadana- dolna granica normy :(
Przeciwciała antyfosfolipidowe zbadane- nie odnotowano :)

Martwi mnie teraz tylk ta glukoza, która spadła po obciążeniu dawką 75 g glukozy.
Czyli powodem tego dziwnego wyniku krzywej mógł być fakt, ze została zrobiona po połknięciu hormonu tarczycy? Wiedzialam, ze do badania TSH, FT3 i FT4 jest koniecznoscią bycie przed połknięciem hormonu ale przy krzywej? Co to ma wspólnego? Jeśli jesteś pewna tego to powtórzę badanie jeszcze raz!
napisał/a: KATERINA 2007-07-16 21:26
viki333 napisal(a):Dziekuję za odpowiedz.
Ferrytyna zbadana- dolna granica normy :(
Przeciwciała antyfosfolipidowe zbadane- nie odnotowano :)

Martwi mnie teraz tylk ta glukoza, która spadła po obciążeniu dawką 75 g glukozy.
Czyli powodem tego dziwnego wyniku krzywej mógł być fakt, ze została zrobiona po połknięciu hormonu tarczycy? Wiedzialam, ze do badania TSH, FT3 i FT4 jest koniecznoscią bycie przed połknięciem hormonu ale przy krzywej? Co to ma wspólnego? Jeśli jesteś pewna tego to powtórzę badanie jeszcze raz!


Ja bym powtórzyła badanie ,zawsze moga sie pomylić ,pamiętaj że niektóre leki jesli je zazywa to moga mieć wpływ i trzeba o tym powiedzieć lekarzowi.
Rozumiem że sytuacja jest stresująca dla Ciebie etc ale uważam że TRZEba wszystko gruntownie spr.
Badanie powtórz ,znajdż lekarza z polecenia endokrynologa i ewentualnie on Cie pokieruje dalej.
Trzeba napewno zajac się miss tarczycą gruntownie najlepsze TSH to oscylacja wyniku w okolicy 1 lub 1,5 trzeba to kontrolować co 6 tyg chodzic do endo albo na własną ręke prywatnie robićTSH chociaż.Po pewnym czasie bedzie lepiej niestety nie od razu takze trzeba byc cierpliwym!!!!

Żelazo trzeba uzupełniac niech lekarz zapisze jakiś preparat nowej generacji ,zobacz też jak sie będziesz po takowym preparacie czula ,nie każdy moze brać ,trzeba preparaty zmieniać po 2 misiacach zrób sobie ferrytynę.Za miesiac powtórz morfologię.
Radzę też z całego serca:to wymaga zachodu ale nie daj sobie kitu wcisnąc przez lekarzy jak się źle czujesz to tak jest i nie ma co udawać ,hipochondryczką nie jesteś ,możesz miec tez depresyjne nastroje ,wiesz dobrze zapewne że to też "sprawka tarczycy"dodatkowo dobija Cie napewno zaistnaiął sytuacja.

Trzeba na forach np mamo-Tato [wpisz w google adres wyskoczy] szukać namiarów na polecanych specjalistów z danego miasta/regionu w któryum sama mieszkasz i lekarza danej specj.potrzebujesz .To długa droga ale
to kwestia Twojego samopoczucia dlategowarto drązyć.
Być może po wyjaśnieniu tych spraw ,ustaleniu dawki leku --h.tarczycy zajdziesz w ciążę czego Ci życze ,pzdr Kasia
PS ja wracam po 5 sierpnia