Dziedziczenie nowotworów - profilaktyka

napisał/a: mlody333 2013-07-22 21:52
Witam,
Mam pytanie do eksperta z działu onkologii. Moja mama ma 43 lata i pochodzi z rodziny, w której zdarzały się choroby nowotworowe. Czy mógłbym prosić o oszacowanie prawdopodobieństwa choroby na podstawie tego, na co poszczególni członkowie rodziny chorowali ? A mianowicie :
-tata mamy miał złośliwego guza mózgu, zmarł w wieku 54 lat
-babcia mamy ze strony mamy miała raka mózgu, z marła w wieku ok.55 lat
-babcia mamy ze strony taty raka wargi z przerzutami na kręgosłup (nie wiem dokładnie kiedy zmarła)
Bardzo się o to martwię i liczę na rzetelne odpowiedzi, które być może mnie uspokoją i pomogą. Mam jeszcze pytanie : na podstawie ww. informacji, czy istnieje konieczność wykonania badań profilaktycznych ? Czy mógłby mi ktoś podać dokładną nazwę i typ placówki, gdzie można je wykonać (najlepiej w Krakowie) oraz jakieś namiary/dane kontaktowe ? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.
napisał/a: Vieri 2013-07-25 20:18
Witaj,

Podanie szacunkowych danych jest niemożliwe. Nikt nie przeprowadził (i nie przeprowadzi - jest to niemożliwe) jak wygląda prawdopodobieństwo zachorowania w kolejnym pokoleniu przy wystąpieniu konkretnych rodzajów chorób nowotworowych u konkretnych krewnych.
Rzeczywiście - faktem jest, że skłonność do zachorowania na nowotwory jest dziedziczna. Trudno jednak stwierdzić jednoznacznie, że na pewno do zachorowania dojdzie. Przede wszystkim udział w powstawaniu nowotworów mają czynniki środowiskowe i należy dbać o siebie aby ryzyko znacząco zmniejszyć.
Badania profilaktyczne (czy genetyczne) są w tej chwili mało pomocne. Najważniejsze to znajomość własnego ciała, jego obserwacja i szybkie działanie w przypadku pojawienia się nieoczekiwanych objawów.

Pozdrawiam