Dziedziczenie cech po rodzicach

napisał/a: Laura121 2010-02-08 16:01
Witam, wiem że to pytanie powinno być pewnie zadane w dziale genetyka, ale poniewaz takiego nie znalazlam a zalezy mi na waszych opiniach ..pisze:)

Hmmm chodzi moze o taka dziwna sprawe, tzn. moj chlopak, jego brat i mlodsza siostra odziedziczyli ( chyba) po tacie strasznie grube łydki :/ nie wyglada to super estetycznie, zwlaszcza jesli chodzi o dziewczyny i ciagle gnebi mnie fakt czy koniecznie nasze dzieci odziedzicza to po moim chlopaku :( Oczywiscie najwazniejsze zeby byly zdrowe ale wiecie jak to jest ;)
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-02-08 16:06
Ech i myslisz że ktoś Ci odpowie na to pytanie?
napisał/a: ognista4 2010-02-08 16:57
różnie z tym dzidzedziczeniem bywa....ja w ogóle nie jestem podobna do rodziców....oni niscy, jak wysoka, kolor oczu zupełnie się nie zgadza (mama piwne tata niebieskie a ja zielone) rysy twarzy też niepodobne, charakterem to już w ogóle nie pasuję do rodziny (oni spokojny a na nerwowa i wyszczekana)...choć wiem że jestem ich;)) czasem można dzidzieczyć po kimś z wyższego pokolenia, babci, pradziadku...

nie umiem ci nic doradzić....ale co tam łydki...ważne żeby było zdrowe i kochane;)
napisał/a: wikam2 2010-02-08 19:21
Moja mama ciągle powtarza, że dziecko nie musi dziedziczyć całości swego wyglądu czy charakteru po rodzicach.
Dziecko to indywidulana jesdnostka, która ma prawo mieć "coś swojego" :)

Sa geny dominujące gdzie chodzi chyba o kolor oczu włsou itp....Łydki chyba nie wchodzą w ogóle w jakąkolwiek polemikę na ten temat. Dziecko raczej odziedzczy wzrost....podobną budowę (ale nie wiadomo czyją) a łydki....no niekoniecznie! :)
Nie ma jedznoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie.

No i jak sama mówisz najwazniejsze zeby dzidzia była zdrowa :)
napisał/a: krysem 2011-12-05 15:23
Dziecko posiada połowę materiału genetycznego od matki i połowę od ojca. Rodzice dziecka tak samo, po połowie od dziadków dziecka. Nawet jeśli oboje rodziców posiada brązowe oczy to dziecko może miec niebieskie dlatego, że kolor oczu jest cechą uzależnioną od rozłożenia pigmentu i jego nasycenia, co warunkują geny. Za kolor brązowy odpowiada allel dominujący czyli taka wersja genu która jest "silna" i maskuje działanie drugiego allelu (kazdy ma po dwa allele genów). Ale jeśli rodzice mają oczy brązowe to nie znaczy że nie mają tego drugiego allelu slabszego i że nie ujawni się on u dziecka :)
napisał/a: wikam2 2011-12-06 08:17
Ale na daty postów to patrzymy - tak z reguły :P