działanie leków antypsychotycznych

napisał/a: rebeka100 2013-12-31 07:56
Witam,

Chciałam zapytać czy branie przez kilka miesięcy leków antypsychotycznych przez zdrową osobę spowoduje jakieś trwałe zmiany w jej mózgu ?Chodzi mi raczej nie o skutki uboczne, tylko osobę którą mylnie zdiagnozowano i podano leki antypsychotyczne a ona nie ma zaburzeń psychotycznych
napisał/a: kruq 2014-01-07 18:39
Leki przeciwpsychotyczne stosuje się nieraz wspomagająco. Znane są mi przypadki kiedy stosowane były przez studentów w celu polepszenia efektów nauki. Niestety, w zdecydowanej większości efekt działania leku jest wówczas, kiedy jest on przyjmowany. Efekt może utrzymywać się przez jakiś czas po odstawieniu. Czasem stosuje się "wakacje bezlekowe" ale raczej w celu oceny efektów leczenia. Nie spotkałem się z sytuacją kiedy taka osoba nie musiała wracać już do leków. Leki psychotropowe mają za zadanie usprawnić przesyłanie informacji, poprzez zwiększanie określonych stężeń w szczelinach synaptycznych. U osoby zdroweji dorosłej - np. wspomnianego studenta lek zwiększy chemię w synapsach, ale po odrzuceniu farmaceutyku wartości te wrócą do normy. Inna sprawa natomiast jest w przypadku osoby młodej, której umysł się jeszcze rozwija.