Dyskineza

napisał/a: Kuba10 2015-06-23 21:00
Witam, piszę w imieniu osoby chorej, której chciałbym pomóc. Moja znajoma od dawna bierze leki neuroleptyczne Torendo i Iporel ponieważ cierpi na jakąś chorobę układu neurologicznego, w której ma napady niekontrolowanych odruchów (na przykład poruszanie nogą, takie odruchy które występują niby z nudów). Ostatnio dowiedziała się, że jeżeli nie odstawi tych leków może zachorować na dyskinezę wczesną, następnie dyskinezę późną, a możliwe jest również rozwinięcie się choroby Parkinsona (wiem od niej). Problem w tym, że bez tych leków nie może normalnie funkcjonować. Moje pytanie jest takie: czy są inne leki, które można stosować jako zamienniki Torendo i Iporelu, które nie mają takich skutków ubocznych jak wywołanie dyskinezy? Słyszałem również że witamina B6 pomaga, jednak w leczeniu dyskinezy późnej.

Chciałbym nadmienić również, że Torendo zawiera rysperydon, który pobudza organizm, natomiast Iporel zawieta chlorowodorek kolidyny, który spowalnia akcję serca. Wychodzi na to, że jeden lek pobudza, a drugi uspokaja. Moje drugie pytanie: czy stosowanie obu leków równocześnie jest bezpieczne?

Za każdą wskazówkę bądź uwagę bardzo dziękuję ja oraz moja znajoma.
napisał/a: robotnica 2016-02-29 23:06
Klonidyna, czyli Iporel jest podawany przy zespole Tourettea. Rysperydon stosuje sie w schizofrenii. Skoro klonidyna sama nie do konca usprawniala funkcjonowanie to pewnie stad ten rispolept. Z tego co wiem to rispolept nie jeet zbyt bezpiecznym lekie ze wzgledu na dyskinezy i ogolnie ma duze skutki uboczne. Neuroleptyki sie zmienia gdy zaczynaja wystepowac objawy pozapiramidowe. Ale czy przy schorzeniu neurologicznym tej osoby oraz korelacji z klonidyna jakis lagodniejszy neuroleptyk by dal rade to nie wiem.

Te objawy typu dyskinezy i parkinsonizm sa nieuniknione przy dluzszym stosowaniu tego typu lekow. Dyskinezy poznej juz nie da sie wyleczyc. Mozna ewentualnie zlikwidowac objawy. Witaminab6, witamina e i kwasy omega 3 moga troche pomoc opoznic dyskinezy.