Duże wahania TSH u 6- letniego dziecka, niedoczynność?

napisał/a: maamma 2013-07-27 21:58
Witam
Bardzo proszę doświadczonych forumowiczów o pomoc w sprawie interpretacji wyników mojego dziecka .

22 lipca 2013 :

TSH : 7.630 ( o.600- 4.840)
Leukocyty : 4.75 ( 5.50-15.50)
Liczna neutrocytów 1.58 ( 1.80 - 7.70)
% neutrocytów 33.4 ( 40.0 - 60.0)
% eozynocytów 6.70 ( 0.30 - 5.40)

Reszta wyników podstawowych w normie , mocz również, pasożytów w kale nie wykryto.

Dziś powtórzylyśmy badanie Tsh i wyszło niemal w normie :
27 lipca 2013 :

(TSH) 4.660 (0.600 - 4.840
(FT3) 5.55 (4.1 - 7.9)
(FT4) 14.4 (12.5 - 21.5)
przeciwciała TG 15 ( do 115)

czekamy na wyniki anty TPO , które mają być dopiero w poniedziałek.
Czy to możliwe ,że wahania tsh moga byc tak duże?
Czy zakładając ,że pierwszy wynik był błędny ( ?) czy ten dzisiejszy równiez wskazuje początki niedoczynności?

Zgłosiłam się z dzieckiem do lekarza bo :
- słabo wyglądało , zrobiło sie apatyczne , wielkie sińce pod oczami
- wiecznie rozdrażnione
- od około 2 tygodni budzi się z silnie zapuchniętymi oczkami
- oczka w ciągu dnia swędzą , bolą
- miewa bóle stawów
- ostatnio skarży się na bóle głowy i brzuszka
- od jakiegoś czasu pot - szcególnie paszki - nieprzyjemnie ( jak na dziecko) pachnie
- od jakiegos czasu zaczeła podsypiac w dzień ( a praktycznie od 2 roku życia przestała w ogole w dzień spać! )

Dodam jeszzce ,że sama mam Hashimoto zdiagnozowane ( głównie dzięki WAm :)) od przeszło miesiąca.
Pozdrawiam
napisał/a: aaggaa3 2013-07-28 12:19
witaj, dziecko w tym wieku powinno mieć TSH nie wyższe niż 1,5 max do 2,5

u mojej córki było dokładnie tak samo, identyczne objawy + zahamowanie wzrostu

okazało się, że ma niedoczynność i Hashimoto, po wdrożeniu leczenia powolutku wszystko się ustabilizowało

napisal(a):(TSH) 4.660 (0.600 - 4.840)
(FT3) 5.55 (4.1 - 7.9)
(FT4) 14.4 (12.5 - 21.5)


wyniki wskazują na początki niedoczynności

FT4 21.11% [ wynik 14.4, norma (12.5 - 21.5)]

FT3 38.16% [ wynik 5.55, norma (4.1 - 7.9)]

hormony powinny być raczej poza połową ''procentową'' najlepiej jeśli jest to 70-80%

warto byłoby wykonać też USG tarczycy, ważny będzie też wynik aTPO
napisał/a: maamma 2013-07-29 21:20
Bardzo dziękuję za odpowiedź i " przelicznie " hormonów - dla mnie to jeszzce czarna magia.
Dziś odebrałyśmy winiki przeciwciał i na szczęście są dobre.

Przeciwciała anty - TPO 6 _ IU/ml < 34 metoda ECLIA
Przeciwciała anty - TG 15 _ IU/ml < 115 metoda ECLI

Odetchnęłam z ulgą ,że jednak mała nie ma Hashimoto.
Czy zanim dostaniemy się do endykrynologa dziecięcego ( około 3 tygodni) , mogę coś jej podawać ?
Wprowadzić jakąś dietę? Suplementy?
Mała z bardzo żywego, bystrego dziecka zmieniła się w zombi :(.
Smutna , apatyczna, pokładająca się co jakiś czas na łóżku ( kiedyś było to nie do pomyślenia) i ciągle boli ją głowa, brzuch , albo rączka, nóżka... Strasznie jest mi jej żal i nie wiem jak jej pomóc.
napisał/a: aaggaa3 2013-07-30 12:21
napisal(a):Mała z bardzo żywego, bystrego dziecka zmieniła się w zombi :(.
Smutna , apatyczna, pokładająca się co jakiś czas na łóżku ( kiedyś było to nie do pomyślenia) i ciągle boli ją głowa, brzuch , albo rączka, nóżka... Strasznie jest mi jej żal i nie wiem jak jej pomóc.


bardzo współczuję córeczce :(

u mojej córki chorobę wykryto gdy miała 10 lat, ale objawy niedoczynności męczyły ja już 3 lata wcześniej

można poprosić pediatrę o przepisanie hormonu, uważam, że na podstawie wyników powinien wypisać

jednak bardzo ważnym jest ustalić co powoduje niedoczynność, a to już leży w gestii specjalisty

wyniki atpo i atg wykluczają hashimoto

USG tarczycy warto wykonać przed konsultacją u endo koszt to ok 70-80zł,

niedoczynność może być spowodowana niedoborem jodu, jednak uważam, że trzeba poczekać co powie specjalista i nie podawać dziecku suplementów

możesz jeszcze poprosić forumowicza DJFAFA o opinię, nawet napisać do niego na PW aby zaglądnął do tematu :)
napisał/a: maamma 2013-08-05 15:20
Witaj
Bardzo dziękuję za Twoją odpowiedź.
Ostatnie TSh ( endykrynolog dziecięcy kazał mi powtórzyć tsh aby sprawdzić czy nie było pomyłki) wyszło następująco:

Hormon tyreotropowy ( TSH) - 5.640 uU/ml ( 0.600- 4.840)

Jednak według lekarza tsh mieści się w normie (!) i nie ma dramatu , więc dziecka nie przyjmie. ( oczywiście NFZ).
Rozumiem ,że radzisz mi szukać endykrynologa dziecięcego prywatnie ?

Pozdrawiam
PS Czy Twoja córka obecnie czuje sie dobrze? Czy leczenie przyniosło zadawalające efekty?
napisał/a: aaggaa3 2013-08-05 15:42
napisal(a):Jednak według lekarza tsh mieści się w normie (!) i nie ma dramatu , więc dziecka nie przyjmie. ( oczywiście NFZ).
Rozumiem ,że radzisz mi szukać endykrynologa dziecięcego prywatnie ?


przepraszam, że się ''wyrażę" ale ten lekarz to jakiś niedouczony cap

5.640 uU/ml ( 0.600- 4.840) jest poza normą, co widzi każdy, reszta hormonów nisko, objawy świadczą o niedoczynności, nie wiem jak mozna tak olać pacjenta, zwłaszcza dziecko!

napisal(a):Rozumiem ,że radzisz mi szukać endokrynologa dziecięcego prywatnie ?
tak, jak najbardziej

nie wiem z jakiego miasta jesteś, ale jeśli z okolic Krakowa to mogę polecić jedną panią doktor

napisal(a):Czy Twoja córka obecnie czuje sie dobrze? Czy leczenie przyniosło zadawalające efekty?


córka czuje się czasem troszkę gorzej (jeśli TSH np wzrośnie) ale ogólnie jest poprawa jest ogromna.