DUŻA WADA WZROKU A WF NA STUDIACH

napisał/a: Oskopp 2015-09-17 09:00
Jestem pewny,że ten temat już był, ale nie mogłem go znaleźć.
Witam. Mam wadę wzroku -9 dioptrii oraz jestem astmatykiem i alergikiem. W liceum nie ćwiczyłem na wf, bo moja okulistka powiedziała, że jest to niebezpieczne z moją wadą ( a wtedy miałem coś około -6), jednak na komisji wojskowej powiedziano mi, że moja astma nie ma wielkiego znaczenia, a wada wzroku jest stabilna, co oznacza, że jestem w pełni zdrów. Dostałem kategorię A. Teraz się zastanawiam co będzie na WF na studiach, za niedługo będę studentem pierwszego roku, muszę przejść przez komisję lekarską. Jaka jest szansa, że tam uznają mnie za w pełni sprawnego do ćwiczenia na wf? Wiem, że będę musiał dostarczyć papiery od okulistki i alergologa. Ale na komisję wojskową też dostarczyłem i nawet na to nie spojrzeli. Wiem powtarzam pytanie: Czy taka wada wzroku (bo ogólnie o nią mi chodzi) pozwoli mi dostać zwolnienie z wf na studiach?
napisał/a: Krzysiek1995 2015-09-21 23:54
Nie chce ci się ćwiczyć na wf..i szukasz sposobu. Duża wada nie wyklucza sportu w zupełności. Mam sporo (-5,5) i trenuje kosza, pływam, jeżdżę na rowerze (choć te dwa ostatnie tylko rekreacyjnie). Lekarz nie kazał mi intensywnej siłowni i tyle. Bycie krótkowidzem nie oznacza że ma sie byc ciapa i ofiara losu :).
napisał/a: Vattier 2015-09-22 00:51
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2009 r. w sprawie zakresu koniecznych badań lekarskich, częstotliwości ich przeprowadzania oraz trybu orzekania o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia:
1) Skierowanie na badanie powinien w tym przypadku wydać lekarz POZ do poradni medycyny sportowej
2) Bada lekarz specjalista medycyny sportowej albo lekarz z uprawnieniami PTMS (nie każdy lekarz POZ ma uprawnienia do orzekania w tym względzie) - nie należy naciskać lekarza POZ, jeśli twierdzi, że nie ma uprawnień do orzekania w tej sprawie, bo zazwyczaj wcale nie należy to do jego obowiązków (a orzekając postąpiłby bezprawnie i mógłby ponieść odpowiedzialność)
3) Orzeczenie o zdolności lub niezdolności wydaje się dopiero po przeprowadzeniu badań, w szczególności badań dodatkowych
4) Orzeczenie zależy od chęci uprawiania określonej dyscypliny (można dostać ogólne orzeczenie o niezdolności do uprawiania sportu bądź orzeczenie o niezdolności do uprawiania sportu tylko w konkretnych dziedzinach)

napisal(a):Czy taka wada wzroku (bo ogólnie o nią mi chodzi) pozwoli mi dostać zwolnienie z wf na studiach?
Nie zawsze taka wada wzroku świadczy o tzw. krótkowzroczności degeneracyjnej, a tylko taka stanowi realne zagrożenie przy uprawianiu sportu (oczywiście nie każdego).

napisal(a):jestem astmatykiem

Dobrze kontrolowana astma nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania sportu.