Duszności przy refluksie

napisał/a: JoannaW 2009-02-19 14:31
Mam objawy refluksu. Oprócz typowej zgagi mam często poważne duszności.
Leki przepisywane przez lekarzy (controloc, losec, itp) pomagają jedynie na zgage, ale dalej pozostają duszności i ucisk w okolicach styku przełyku z żoładkiem.
Czy ktoś może wyjaśnić co wywołuje duszności przy refluksie?
Jakie procesy sie do tego przyczyniają?
napisał/a: dimedicus 2009-02-19 18:11
Przyczyna takich objawów jest właśnie refluks żołądkowo-przełykowy,powodując objawy ze strony układu oddechowego.Kwaśna treść pokarmowa obecna w świetle przełyku drażni jego błonę śluzową, pobudzając nerw tzw.błędny.A pobudzenie tego nerwu powoduje odruchowy skurcz mięśni gładkich oskrzeli, a to objawia właśnie dusznością.Mimo stosowanie leków ten odruch od razu nie przejdzie.
napisał/a: JoannaW 2009-02-19 22:25
Dziękuję za odpowiedz.

Mam poza tymi objawami jeszcze dodatkową dolegliwość, pojawiającą się w połączeniu z powyższymi.
Kiedy podczas takiego "ataku refluksowego" czuje pieczenie i duszność, często w okolicy splotu słonecznego odczuwam jakby przelewanie i pulsowanie, które tak jakby zmierza ku górze dochodząc do około połowy odległości między żołądkiem a gardłem. To pulsowanie przypomina mocne bicie serca ale wydaje mi się, ze wiąże się to z przepływem czegoś ku gorze przez przełyk... może ta wylewająca się treść żołądka powoduje takie reakcje, coś w rodzaju fali skurczów.
Dodatkowo często muszę jakby odksztuszac (nie wiem jak to fachowo nazwac) gęstą przeźroczystą wydzieline/śline. Czasem bywa ona tak gęsta że zakleja gardło.
To wszystko jest powiazane ze spożywaniem posiłków. Im bardziej tłusty lub słodki posiłek, a także inne które jak dowiedziałam się z internetu są zaklasyfikowane jako źle tolerowane dla ludzi z refluksem, tym gorsze są te objawy.

Czy w związku z Pana powyższą wypowiedzią, to znaczy pobudzania nerwu błędnego, branie dłuższy czas leków typu losec, łągodzi także i takie objawy - pobudzanie nerwu.

Dziękuję serdecznie za pomoc.
napisał/a: dimedicus 2009-02-20 06:34
Ten post można podzielić na 3 części.
1.Ten objaw właśnie tak się charakteryzuje,takie odczucia jakby coś się z sercem działo,właśnie w okolicy splotu.
2.A kto to przy problemach gastrologicznych,jada tłuste czy słodycze.Należy stosować dietę lekkostrawną ;bez smażonych,używek(kawa,alkohol,mocne herbaty)wody gazowane,potrawy wzdymające(w necie są takie diety)Kiedy nastąpi poprawa od czasu do czasu można sobie pozwolić na taki "wyskok"(wiadomo ma się chęć za czymś "konkretnym"
3.Jeśli nie będzie refluksu to ten odruch zaniknie,tak,że należy stosować leki.
I jeszcze jedno lek Losec,nie powinien być długo stosowany(do 1,5 miesiąca)i lekarz powinien zmienić na inny.Dodatkowo w uzgodnieniu z lekarzem można wprowadzić dorywczo leki na nadkwasotę(kiedy wystąpi po posiłkach) leki typu Renni,Alugastrin.Pozdrawiam
napisał/a: JoannaW 2009-02-20 15:27
Oczywiście trzymam diete, a o tłuszczach i słodyczach napisalam tylko dlatego ze przy tego typu pokarmach objawy były najbardziej wyraziste.

Obecnie głónym problemem (po tym jak przyzwyczailam się już do skąpej diety) jest fakt że to objawy występują także przy ćwiczeniach fizycznych i wcale nie przy szczegolnie wyszukanych, ale zwyklych ruchach angażujących tułót. Wystarczy kilka razy pochylić się do przodu albo naciągnąć tułów, co powoduje zginanie brzucha albo naciaganie przełyku zeby pojawily sie bardzo nieprzyjemne objawy, dusznosci powiązane z wcześneij opisanym pulsowaniem w okolicy splotu.

Mam teraz problem z kregoslupem który przez ortopede określany jest jako łatwy do skorygowania, lecz nie można przeprowadzić rehabilitacji bez zangażowania ruchów tłowia w sposób który nie powoduje pogorszenia się objawów i duszności.
Dodatkowo chciałabym przedstawić wyniki manometriize sugeruje ze cos jest nie tak, jednak lekarz ktory zajmuje sie prowadzeniem zabiegow laparoskopowych fundoplikacji nissena, nie chce przeproawdzic operacji twierdzac ze to nie refluks i nie przepuklina, i mimo ze jestem przekonana ze jest to jakis mechaniczny problem w okolicy styku żołądka z przełykiem, lekarz sugeruje nerwice lękową.

To co sugeruje mi, że ma to związek z nerwem błędnym i "mechaniczną" dolegliwością a nie nerwicą jest fakt, że często znajdując się w bardzo stresujących sytuacjach nie towarzyszyły temu objawy refluksu, lub były bardzo delikatne. A na skutek nieodpowiedniego dla mnie jedzenia lub ruchu objawy bardzo narastają.
W ekstremalnych sytuacjach na początku choroby kiedy wykonałam bardziej wymagajace cwiczenai fizyczne poza dusznościami i wyzej opisanymi objawami pojawił się jeszcze bardzo mocny ból w okolicy splotu, jednocześnie pod brodą w okolicy dolnej szczeki oraz w obydwu łokciach i kolanach. Ból o charakterze palącycm, piekącym i kłującym. Raczej bardzo ostry i punktowy niż tępy i nie rozchodzący po wiekszym obszarze. Taki "atak" zdazal sie bardzo zadko ale zawsze w ten sam sposob. I zawsze poprzedzaly go cwiczenia fizyczne angazujace zginanie i rociaganie tłowia.

Czy wobec tych wszytskich objawów sama powinnam założyć że to tylko nerwica lękowa?
Nie mogę znaleźć nigdzie pomocy, bo lekarze albo to ignorują skazując na nerwice, albo mówią odrazu GERD- prosze wziac tabletki i bedzie po sprawie. Tymczasem jak juz pisalam tabletki nie chca usunac dusznosci i pulsowania. Dlatego liczylam ze operacja na problemy opisane w wyniku mamometrii byłaby rozwiązaniem.

Bardzo dziękuję za poświęcony czas.

Opis wyniku manometrii:
Dolny zwieracz przełyku asymetrycznie położony względem przepony o ciśnieniu 11,3 mmHg.
Całkowita długość LES 2,5 cm, na część brzuszną przypada 0,7 cm.
Motoryka trzonu przełyku: fala motoryczna o prawidłowej amplitudzie i przebiegu.
Górny zwieracz przełyku o ciśnieniu spoczynkowym 37 mmHg.
Funkcja relaksacyjna UES prawidłowa.
Wnioski: Manometryczne cechy przepukliny rozworu przełykowego i niewydolność dolnego zwieracza przełyku.
napisał/a: dimedicus 2009-02-20 16:56
Wyniki badania wskazują jednoznacznie na przyczyny,pochylanie ciała,również potwierdzają objawy.A wiadomo że przy refluksie należy unikać skłonów,spania niskiego(głowa powinna być zawsze wyżej od żołądka).Opisane bóle np w kolan czy łokci,mogą pochodzic od kręgosłupa.Na opinie lekarza nie mam wpływu czy na jego leczenie.Zawsze można zmienić lekarza gastrologa,przynajmniej skonsultować się z innym.
napisał/a: kasialukasz1 2009-02-20 19:28
Czesc =]
Nazywam sie Kasia, mam 26lat.
Przeczytalam twoje objawy i mam podobne o ile nie takie same... bo ciezko przez internet porownac ;) ale jak jem to ciezko mi przelykac tzn bardzo dlugo gryze, zuje i dopiero tak jakby "zmuszam" sie zeby polknac... a o lykaniu tabletek to moge zapomniec! Nie wiem czemu tak trudno mi praktycznie wszystko przechodzi przez gardlo lacznie z plynami... Dusznosci tez mam, nie wiem czy to sa dusznosci wlasciwie ale czasem ciezko mi oddechnac gleboko i wtedy musze sama w myslach sie uspokajac albo podejsc do okna, roznie... Mysle ze to moze byc na tle nerwowym. Ale nie wiem na pewno i nie myslalam ze ktos moze tez tak miec jak ja...
Chcialabym sie dowiedziec co to jest manometria a raczej jak wyglada to badanie i czy gastroskopia zoladka mogla wykryc ewentualny refluks (mialam robiona gastroskopie bo bolal mnie brzuch ale poza tym ze mialam jakas mala bakteryjke, lekarz nic wiecej nie mowil) mialam tez robione USG jamy brzusznej ale tez z powodu bolu brzucha, lekarz nic nie mowil o refluksie, nie wiem czy w badaniu USG mozna przeoczyc refluks...
Pozdrawiam serdecznie
giraffka
napisał/a: giraffka 2010-04-13 18:15
Ja również mam podobne objawy. Czuję duszność, a raczej powiem tak że nie mogę brać pełnych oddechów. Do tego także czasem w okolicy splotu słonecznego czuję ucisk, pieczenie itp. Mam puste odbijanie lub odbijanie treścią żołądkową często, uczucie kluchy w gardle i wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła.. do tego często mam zapuchnięty nos - opuchnięta błona śluzowa. Dopiero zaczynam leczenie na refluks, wcześniej leczono mnie na sto różnych dolegliwości i guzik to dawało. Teraz biorę Gasec 20 Gastrocaps od dziś i mam nadzieję że wreszcie coś mi się poprawi i że to na pewno refluks - pewności nie ma bo lekarka powiedziała że w moim wieku - 22 lata - nie robi się raczej gastroskopii. Zobaczymy jak zareaguję na leczenie
napisał/a: STORCZYK 2010-04-19 12:04
witam,
mam stwierdzony refluks (gastroskopię miałam w wieku 23 lat- więc dlaczego nie można? lekarka podała powód?). W tej chwili mam 28 lat i duszności od 3 miesięcy z przerwami. Biorę leki na refluks i rozszerzające oskrzela, jednak raz jest lepiej raz gorzej.
Duszności zaczęły mi się kiedy nie miałam akurat innych dolegliwości refluksowych. Duszności są takie same w ciągu dnia(nie zmieniają się). Spirometria kiepska-lekarka twierdzi że tak jest też przy refluksie, ale mimo ze biorę leki na refluks -duszności i tak sie pojawiły i w tej chwili trwają ok. tygodnia. Już nie wiem co o tym myśleć, czy tak może być? czy ktoś zna na to odpowiedź?
pozdrawiam
giraffka
napisał/a: giraffka 2010-04-19 17:45
Nie podała powodów w sumie żadnych. Powiedziała że po prostu najczęściej jest refluks w tak młodym wieku i najpierw diagnozę potwierdza/odrzuca leczenie farmakologiczne. A ja mam inne pytanie, czy przy refluksie możliwe jest podrażnianie śluzówki nosa, w efekcie czego jest ona spuchnięta i utrudnione jest oddychanie przez nos? Bo skoro przełyk może być opuchnięty to gardło i nos są połączone z przełykiem więc może to możliwe? Szukam przyczyny takiego stanu, bo ja tak mam już od listopada codziennie.... czy ktoś może się w tym orientuje?
giraffka
napisał/a: giraffka 2010-04-20 20:14
Ponawiam pytanie, czy ktoś mógłby udzielić odpowiedzi?
napisał/a: STORCZYK 2010-04-21 00:42
Na pewno gardło może być podrażnione od refluksu, ale czy nos to niestety nie wiem. Jako że mam refluks mogę tylko powiedziec jak jest u mnie, mam praktycznie zawsze zaczerwienione gardło i też zwykle lekko zapchany nos(codziennie muszę go czyścić itp.), ale nie wiem czy zapchany nos może mieć związek z refluksem i zdecydowanie nic nie utrudnia mi oddychania przez nos.