Duphaston a owulacja

napisał/a: sbeata1 2013-05-06 09:18
Witajcie.

Moja sytuacja wygłada tak, że 19 kwietnia byłam u gina - był to 13 dc. Zrobiłam mi cytologię i usg dopochwowe. Powiedziała że mam słuz owulacyny a na lewym jajniku jest pęcherzyk (niestety kolejny dzień jej przyjmowania przypadał za 5 dni i powiedziała ze to będzie za późno zeby sprawdzić czy pękł pęcherzyk). Ze zwględu na to że ostatni okres miałam wywoływany lekiem op nazwie Provera, endometrium w 13 dc była bardzo mierne, dostałam Duphaston. Mam go brać od 16 do 25 dc. Tak też zrobiłam w tym cyklu, lekarka nawet napisała mi daty odpowiednio na maj i dlaej kazała liczyć i tak przez 3 miesiące. Wzięłam ten duphaston zgodnie z zaleceniami. W sobotę (4 maja) przypadał 28 dc, okresu nie dostałam za to przy badaniu szyjki stwierdziłam śluz owulacyjny. Mogę się mylić bo nie jestem wprawna w badaniu szyjki, nie robię tego regularnie. Moje pytanie jest takie, czy po odstawieniu duphastonu mogła pojawić się druga owulacja w jednym cyklu? Czy jest możliwe że zamiast dostać okres pojawiły się dni płodne?
napisał/a: sbeata1 2013-05-06 13:57
Bardzo proszę o odpowiedź. Mam nadzieję, że po odstawienu duphastonu nie może wystapić ponowna owulacja, gdyż współżyłam bez zabezpieczenia w 27 dc a nie planuję ciąży po raz trzeci.
napisał/a: Gracee 2013-05-06 14:30
Po odstawieniu duphastonu w przeciągu 10 dni powinnaś dostać miesiączkę. Wątpię by wystąpiła owulacja po raz drugi w danym cyklu bez względu na przyjmowany lek. Może ten śluz jest taki jak przed miesiączką i nie jest on płodny.
napisał/a: sbeata1 2013-05-06 14:56
Z tego co czytałam to zrozumiałam że jesli duphaston zaczyna przyjmować sie przed owulacją to on blokuje owulację i do niej nie dochodzi w danym cyklu. Natomiast jesli przyjmuje się go po owulacji to po odstawieniu dostaje sie okres lub nie, jeśli sie zaszło w ciąze podczas owulacji, zanim się lek zaczęlo przyjmować i wtedy wspomaga on tylko zagnieżdżenie zarodka.

Wywnioskowałam zatem, ze nie ma szans żeby wystapiła owulacja w tym samym cyklu po odstawieniu duphaston a jedynie okres, jesli sie nie zaszło w ciążę.

Czyli w moim przypadku nie ma mozliwości zajścia w ciążę w 27dc po odstawieniu duphastonu?
napisał/a: Gracee 2013-05-06 19:54
sbeata napisal(a):Z tego co czytałam to zrozumiałam że jesli duphaston zaczyna przyjmować sie przed owulacją to on blokuje owulację i do niej nie dochodzi w danym cyklu. Natomiast jesli przyjmuje się go po owulacji to po odstawieniu dostaje sie okres lub nie, jeśli sie zaszło w ciąze podczas owulacji, zanim się lek zaczęlo przyjmować i wtedy wspomaga on tylko zagnieżdżenie zarodka.

Zgadza się, ponadto Duphaston (a raczej progesteron) nie tylko wspomaga zagnieżdżenie zarodka ale także pomaga w utrzymaniu ciąży.
sbeata napisal(a):Czyli w moim przypadku nie ma mozliwości zajścia w ciążę w 27dc po odstawieniu duphastonu?

Zasadniczo nie.
napisał/a: sbeata1 2013-05-07 07:40
W teorii wszystko ładnie wygląda. Mam nadzieję że nie będę wyjątkiem potwierdzającym regułę.
Dziękuję za odpowiedzi.
napisał/a: wikam2 2013-05-08 20:14
Uważam, iż nie powinnaś się przejmować wyglądem sluzu skoro nie prowadzisz sumiennych obserwacji. Na jego wygląd wpływa multum rzeczy ;)
napisał/a: sbeata1 2013-05-09 10:09
Napewno masz rację. Nie obserwuję ani śluzu ( którego prawie nie mam) ani szyjki sumiennie. Jednak z tego co czytam na internecie coś mi sie nie zgadza u mnie. Otóż moja szyjka jest ewidetnie lekko rozwarta od kilku dni. Jesli pamietacie z moich poprzednich postów,mam problemy z okresem od drugiego porodu. Miesiączki są bardzo skapę, jest to wyłącznie plamienie. Nie wiem co mysleć gdyż ta miesiączka była juz mega skąpa. Zużyłam jedną wkładkę i plamienie trwało jeden dzień.Teraz boję się ze to nie była miesiączka tylko plamienie implementacyjne. :(
napisał/a: gosia811 2013-07-16 20:09
Witam, mam taki problem - potwierdzono u mnie PCOS, byłam na monitoringu w 10 dc i lekarz stwierdził, że przez nast. 2 tyg żaden pęcherzyk nic nie zdąży urosnąć. Dostałam zalecenie prowadzenia wykresu temp - śluz i na trzeci dzień po skoku temp, miałam zacząć brać duphaston. Tak też zrobiłam, ale chyba wykres mnie zwiódł bo wyszło: duphaston 16-25 dc, po odstawieniu zrobiłam test (w 26 dc negatywny), a teraz mam objawy owulacji - podniesiona temperatura, płodny śluz, tkliwe piersi. dziś jest 28 dc i żadnych objawów zbliżającej się @ czy mogła wystąpić owulacja po duphastonie? Jestem zdezorientowana - czekać spokojnie na @ czy robić test ciążowy??? Proszę o radę.
napisał/a: Gracee 2013-07-16 22:44
Jeśli miesiączka nie pojawi się jeszcze przez kilka dni to może warto powtórzyć test.
napisał/a: gosia811 2013-07-23 13:57
Witajcie, pisałam już powyżej, ale dla przypomnienia: dziś jest 35 dc - 10 dni temu odstawiłam duphaston, test ciążowy z 33 dc negatywny, ale @ brak. W tym cyklu zaczęłam kurację metforminą i przeszłam na dietę nisko-węglowodanową. Mój lekarz jest do końca lipca na urlopie, ja nie chce czekać na @ w nieskończoność, bo nie mam żadnych objawów nadchodzącej @ ( a bez wywoływania @ mam cykle do 130 dni a nawet dłuższe). Chciałabym zacząć nowy cykl starań - co robić? Czy to normalne, że po duphastonie nie zjawia się @ Ile czekać? Proszę o radę.

Temp. od momentu odstawienia duphastonu wzrosła i jest w wysokiej fazie już 10 dzień.
http://ovufriend.pl/graph/070fe91cd2324ee34214e6113852a567
napisał/a: diana130 2013-11-12 15:22
Witam,
czy ktoś może jednoznacznie odpowiedzieć mi na pytanie, czy przy zażywaniu duphastonu zachodzi się w ciążę czy też nie, bo ja się kompletnie pogubiłam.
Może nakreślę jeszcze krótko swoją sytuację : jestem po operacji usunięcia prawych przydatków, po której wystąpiło w połowie cyklu krwawienie miesiączkowe, dostałam duphaston, żeby przedłużyć cykl, ponieważ endometrium znów wskazywało na bliską miesiączkę (miesiączka 03,10, operacja 16,10. miesiączka 18,10, pierwsza tabletka duphastonu 08/11. - współżycie 11/11) czy w takiej sytuacji jest możliwe bym zaszła w ciążę? Proszę o jak najszybszą odpowiedź.