drętwienie nóg --> badanie CT kręgosłupa --> operacja

napisał/a: rejry 2011-10-05 20:13
Witam Państwa!

Mam ponad 50lat i problemy z drętwiejącymi nogami, w miejscu w którym drętwieją tracę czucie, dlatego licze na Państwa pomoc.
Do rzeczy - problem występuje od 6-7 lat i niestety postępuje.
Na początku tj 6-7 lat temu drętwiały tylko palce, doszło do aktualnego momentu kiedy to noga lewa drętwieje od stopy do kolana, natomiast w nodze prawej drętwieje stopa.
W takiej sytuacji lekarz skierował mnie na badanie CT kręgosłupa, które wykazało:

napisal(a):
"Badanie wykonano aparatem SIEMENS Emotion w akwizycji spiralnej. Wykonano reformacje płaszczyznowe w zakresie przestrzeni m-kręgowych.

Badanie w zakresie L1 do kości krzyżowej.
Zniesiona fizjologiczna lordoza lędzwiowa. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowo-wytwórze na krawędziach trzonów kręgów.

L2/L3:
Umiarkowanego stopnia uogólnione uwypuklenie krążka m/kręgowego z uciskiem na worek oponowy. Kanał kręgowy i otwory m/kręgowe bez cech stenozy.

L3/L4, L4/L5:
Duże uogólnione uwypuklenie krążka m-kręgowego ze znacznym uciskiem na worek oponowy o korzenie nerwowe. Zwężenie kanału kręgowego w wym. poprzecznym na wys. stawów m/kręgowych do 11 mm. Obustronne znaczne dysko- i osteogenne zwężenie otworów m-kręgowych.

L5/S1:
Znaczne obniżenie przestrzeni m-kręgowej. Destrukcja krążka m-kręgowego z obecnością objawu vacuum. Duże, asymetryczne - z przewagą strony lewej uwypuklenia krążka m-kręgowego z umiarkowanym uciskiem na worek oponowy i prawy korzeń nerwowy oraz dużym uciskiem na lewy korzeń nerwowy. Kanał kręgowy bez cech stenozy. Obustronna stenoza dysko- i osteogenna otworów m-kręgowych. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe stawów m-kręgowych."



Po badaniu zostałem skierowany przez lekarza neurochirurga na operację i teraz nasuwa się pytanie na czym miałaby polegac taka operacja (niestety tego się nie dowiedziałem).
Jakie sa możliwości wykonania takiej operacji i czy warto się na nią decydowac biorąc pod uwagę jej przewidywalność i ryzyko.
Bardzo prosze o pomoc oraz opinie w tym temacie.
Bedę bardzo wdzieczny.
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-10-08 01:33
Zdecydowanie polecam wykonać operację. Występowanie deficytów neurologicznych jest dzwonkiem alarmowym, przeważa decyzję na kożyść operacji. Zwłaszcza, że deficyt postępuje i po pewnym czasie może się skończyć porażeniem. Co do operacji, to zależy kto będzie wykonywał, więc warto się spytać. Najpewniej jednak będzie wykonane usunięcie dysku przez dojście tykn (od pleców) przynasadowe (zostaną usunięte nasady kręgów i przez tą szparę usunięty dysk, a na jego miejsce włożony usztywniacz, tzw. cage, łączący trzony kręgów.